Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bu Yollarda Beraber Yürüyenlerin İşsizliği


24 Aralık 2008 01:03

Yorum Yapılmamış

dilek-gappi-wwwbilgiaginet.PNG 

Dilek GAPPİ

GÖZLEM

Her parti yaşanan gerçekleri kendi hedeflerine göre yorumlar. Yadırgamamak lazım, siyasetin özü budur. Aynı zamanda bu anlayış, eksik ve yanlışlıkların gerekçelerini de hazırlar.

Örneğin dürüstlüğü, mütevazılığı hedef alan, yalan söylememek üzerine kurulu dinsel temaları ön plana çıkaranlar bile, bu algılama içinde halkın gözünün içine bakarak gerçekleri saptırabilir.

Aslında bu davranışlar kandırmak amacıyla kullanılan kalkanlar da değildir. Sonuçta bunun adı politikadır, nasılsa hedeflenenler halkın, ahalinin faydasına olacaktır. Öyleyse hedefe varmak için söylenenlerin hepsi mübahtır.

*****

Mesela, ekonomik krizin Türkiye’ye teğet geçeceğini söylemek, ardından krizin derinleştiğine dair uyarıda bulunan her kesimi suçlamak, hatta ‘ölmeden kefen biçiyorsunuz’ diye hakarete varan açıklamalar yapmak “politik mübahlığın” verdiği cesarettir.

Oysa krizden etkilenen kesimler öncelikle dar ve orta gelirli kesimlerdir.

Şu an kriz yokmuş gibi, onbinlerce insan işsiz kalmamış gibi davranmak, ‘ölen ölür kalan sağlar bizimdir’ diye yaklaşmak ne etiğe ne de dinsel herhangi bir yaklaşıma sığar.

En azından halka ‘sizi anlıyorum, zor durumda olan vatandaşlarımızın olduğunu biliyorum, ancak bu kısa bir süreç olacak’ ahvalinden sözler dile getirebilmek takdir edilecek asıl yaklaşım olur.

Görünmesi gereken şu ki; şiirler okuyup, mapushanelerden seslenirken, ‘din kardeşiyiz’ diyerek en yumuşak, en hassas noktalarından yakalanan, bu yollarda beraber yürünülen arkadaşların çoğu şimdi işsizdir.

O yola devletin tüm olanaklarını ardına alıp devam eden bir kesim olabilir ama Sayın Başbakan’ın yola birlikte çıktığı vatandaşların şanslı olanları bugün ancak asgari ücretle bir ayı geçirme derdindedir. Diğerleri ya en başından işsizdir ya da her geçen gün milyonları aşan işsizler orduna eklenirler. Bugün yüzde 47,6’lık kesimin en az yüzde 30’unun altında 4×4’ler son model arabalar, başlarında versace eşarpları, yurtdışında okuyan çocukları yok….

O nedenle kriz yok, kriz teğet geçti gibi açıklamalar yerine hiç yoksa sorumluluk ve vicdan sahibi yaklaşımlar sergilemek çok mu zor ?

Kömürle, yeşil kartla gönül almak gerçekleri ne kadar örter ??

Beraber yürünenlerin büyük kısmı zam yağmurundan, işsizlik kaosundan hasta… Mitinglere katılan halka bakıp da özünde çaresizliğin yarattığı tabloyla avunmak da mümkün ama gerçek bu değil….

Bu siyasetin özüyle çakışmasa bile vicdanlarla birebir çakışan bir tablodur.

Okunma Sayısı: 119
Kategori: Dilek GAPPİ
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Her Yer İzmir Olsa!

Bugün elde el yazması tek notası yok. 40’lı senelerde şapirograf tekniği ile basılmış notalarda da...

Lafı Bırak Sisteme Bak

Millet olarak heyecan duymayı seviyoruz. Seçim mitinglerine bakıyorum, çoğu dar gelirli, halinden belli ki zor...

10 Yılda 10 Seçim

Seçim rüzgarları sert esiyor. Evet heyecan var ama 2007 yılından bu yana 12 ayda bir...

Villa Fiyatına 1 Oda 1 Salon

Kentleri özel yapan, tarihleri, kültürleri ve bu kültürün içinde yer edinmiş korunan mimarileridir. Fransa yıllık...

Hakiki Demokrat

İzmir, 24 Haziran’da 28 milletvekili seçecek. Öteden beri, muhafazakarlığa mesafeli ancak sol algıya yakın bir...