Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bu Şehrin Üretim Yapan İnsana İhtiyacı Var

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

26 Ocak 2021 00:01

Yorum Yapılmamış

Yer altı ve yer üstü kaynakları itibariyle zengin bir  bölgede yaşıyoruz. Bu manada  Yozgat aynı zenginliği taşıyor. Madenleri; tarımı, hayvancılığı, sebze ve meyve üretimi nedeniyle bakire bir il konumundadır. Yatırıma, üretime müsait zengin kaynaklarımız vardır. Seracılık yapabileceğiniz güzellikte ilçelerimiz vardır. Yerköy-Sekili Ovası, Sorgun, Sarıkaya, Boğazlıyan, Saraykent ovaları, Çekerek, Aydıncık, Akdağ yaylaları sizleri bekliyor. Mineral değeri yüksek sıcak suları yatırımcıya davetiye çıkartıyor. Kazankaya Kanyonu, Karanı Dere Vadisi, Çekerek-Aydıncık Yaylaları avcılık ve doğacılık turizmi için oldukça müsait alanlar. Yozgat, tarihi, turizmi, doğa güzellikleri ile kendini tanıtması gereken bir il diye düşünüyoruz.

Yozgat’ın en ciddi  sorunu yatırım- ekonomi ve işsizlik.  Hayat pahalılığı ekonomik sorunları gündeme getiriyor. Ailelerde yaşanılan işsizlik, geçim sıkıntısını artırıyor. Yozgatlı bu sıkıntıyı her zaman iliklerinde hissediyor.

Yozgat’a yatırım yapabilecek iş adamlarını, girişimci dostlarımızı davet ettik. Ne yazık ki, bu güne kadar ciddi manada bir yatırımcıyı Yozgat’a getiremedik. Ferdi ve küçük çaplı yatırımlar da Yozgat’taki işsizliğe çare olamadı. Geçim sıkıntısı yaşayan ve işsizlikle mücadele eden Yozgatlı hemşerilerimiz iş arama ümidiyle diiğer  illere göç edip Yozgat’ı terk ediyorlar.

Yozgat sürekli göç veriyor
Büyük şehirlere ve yurt dışına giden Yozgatlılar maalesef işçi-memur olarak kalıyorlar ve tekrar  şehrimize  dönmekte zorluk yaşıyorlar. Nedeni belli  herkes doğduğu yerde değil doyduğu  yerde yaşamak zorunda kalıyor.

Bizim tek umudumuz Yozgat’a yatırımcıyı getirebilmek. Yozgat ekonomisini  ciddi manada canlandırmak. Son dönemde gelen şeker fabrikaları ve Çanakkale Seramik  fabrikalarının Yozgat’ta açılması yeni bir umut oldu denebilir… Gönül istiyor ki, şehir merkezine, organize sanayine ve ilçelere kurulacak yeni işyerleri ile Yozgat’ın ekonomisine bir canlılık getirelim, işsizimiz kalmasın, insanımızın karnı doysun. Ancak bu  Yozgatlı için umut olmaktan öte gitmiyor.

Yatırımcıların Yozgat’a  davet edilmesi gerekiyor. Yozgat’ta yatırım alanları çok, kavgadan anarşiden uzak, sakin-sessiz bir ilimiz var. Biz diyoruz ki: Yozgat yatırıma oldukça müsait bir il, buyurun gelin, Yozgat’a yatırım yapın. Birilerinin anlattığı gibi değil Yozgat! Yozgat’ta işçi ücretleri de düşük, bina-arsa fiyatları da uygun, yeter ki, yatırımcılar bölgemize gelip şehrimizde araştırma yapabilsinler.

Sonuçta Yozgat’ın pazarlanması, tanıtımının yapılması, yatırımcının davet edilmesi her Yozgatlının asli  görevidir. Bazen sitem olarak da ifade ediyoruz: “ Yozgatlı kendi şehrine sahip çıkmıyor”  diyoruz. Siyasetçisi, bürokratı, devlet adamı, işadamları yetiştiren bu il, ne yazık ki, ekonomik manada yüzü gülmeyen bir il konumundadır.

Neyimiz eksik? Yatırımcı eksik, iş alanları eksik, Yozgat’ın tanıtımı eksik; Defalarca yazmış olmamıza rağmen bunları tekrar etmekten usanmayacağız…

Yozgat’ta ne eksik? Lotomotif güç eksik, kadro eksik, girişimci insanlar eksik, birliktelik ve birbirimize olan güven eksik. Güven,  sadakat, birliktelik, sermaye!..  Birbirimize güvenmek zorundayız. Bir araya gelmek, bir birimize destek olmak zorundayız. Ekonomik birliktelikleri yeniden kurmak zorundayız.

Yozgat’ta olsun, Yozgat dışında olsun, Yozgat’ı seven, Yozgat’a gönül veren insanlarla birlikte hareket etmek zorundayız. Yozgat’ın buna ihtiyacı var.
Yozgatlı kendi şehrine sahip çıkmak zorunda; bunun başkaca yolu yok!.. Yozgat’a sahip çıkacak insanlara ihtiyacımız var!….  Gerçek manada Yozgat’a ve Yozgatlıya sahip çıkacak insanlar lazım. Bu şehrin koç gibi yiğit ve kendisini şehrine adayacak insanlara ihtiyacı var.

Okunma Sayısı: 23
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Şehitlerimiz ve Hemşehrimiz Korgeneral Osman Erbaş!

Kahramanlarımız : Bitlis’in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde bulunan Korgeneral Osman Erbaş (Yozgat-Yerköy), Astsubay...

Başsız İnsan Olmadığı Gibi Namazsız da Din Olmaz!

Namaz İslam’ın beş şartından biri olan, günün belli vakitlerinde ve abdest alınarak yerine getirilen ibadettir....

Toplumsal Huzura İhtiyacımız Var

Günümüz insanı doyumsuz; elindeki ile yetinmeyip daha fazla kazanma ve zengin olma hayaliyle kılıktan kılığa...

Yozgat Sevdalıları Şairler Antolojisi

Yozgat Sevdalıları Şairler Antolojisi- 2021 eserini hazırlamaya karar verip bu düşüncemizi sosyal medyada paylaştık. Şairlere:...

Sevgi Muhabbet İslamın Özüdür

Peygamberimiz buyuruyor:” Birbirinize muhalefet etmeyiniz, birbirinize haset etmeyiniz, birbirinize sırt çevirmeyiniz!..”İslam bölünmeyi değil, bir ve...