Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bu Beden İnsana Allah’ın Emanetidir!

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

05 Aralık 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Yüce Allah insanı en güzel şekilde yaratmış ve hayatını devam ettirmesi için ona bir beden ve akıl sağlığı ihsan etmiştir. İnsanoğluna verilen bu emanetin yanlış ve zararlı yollarda kullanılmaması emir ve tavsiye edilmiştir. Hem akıl hem de beden insana Allah’ın emanetidir.

Sevgi ve merhamet dini olan İslam aklı, canı, nesli, malı ve dini korumayı esas almıştır. Bunları meşru yollarda değerlendirmeyi farz kılmış, bu değerlere herhangi bir şekilde zarar verilmesini de şiddetle yasaklamıştır.

Dünya ve ahiret mutluluğunu esas alan dinimiz, ailevi ve toplumsal huzursuzluklara yol açan başta alkol, uyuşturucu ve sigara olmak üzere, insanın aklını, kalbini ve bedenini tahrip eden bütün zararlı alışkanlıkları men etmiş şiddetle yasaklamıştır.

Uyuşturucu maddelerin, sigara, alkol ve diğer zararlı alışkanlıkların en belirgin özelliği az miktarda kullanılsalar dahi, zamanla bağımlılık yapmalarıdır. Bütün insanları, özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi sigara, alkol ve zararlı alışkanlıkların ağına düşmekten korumak başta anne ve babalar olmak üzere hepimizin görevidir.

Yapılan araştırmalara göre, maalesef ülkemizde sigara kullananların yaşı 10-11 yaşa kadar düşmüştür. Yine bu araştırmalardan öğreniyoruz ki uyuşturucu maddeleri kullanan gençlerimizin sayısında da çok ciddi bir artış görülmektedir.

Çocukları ve gençleri bu kötü alışkanlıklara götüren sebepler arasında aile içi sevgi ve ilgi noksanlığı, şiddet, baskı, küçümseme, yanlış arkadaş seçimi gibi faktörler etkili olmaktadır. Anne ve babanın boşanmış olması da en önemli etkendir.

Çocukların yetişmesinde ihmal edilen sorumluluklar, gençlik dönemlerinde yukarıda anlatılan olumsuzluklara neden olmaktadır. Çocuklarımızı bu gibi kötü alışkanlıklardan uzak tutmanın en önemli yolu, aile olarak sorumluluklarımızın bilincinde olmamız ve sorumluluğumuzu yerine getirmemizdir.

Kur’ân-ı Kerîm’de Rabbimiz: “Kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın” (Bakara Süresi- 195) buyurarak, dünya ve ahiret hayatımızı etkileyen bütün kötülüklerden uzak durmamızı emretmektedir.

Diğer bir âyette ise; “Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz” ( Maide Süresi- 90) buyurulmaktadır.

Hazreti Peygamber (s.a.v.) de bir hadîsinde; “İçkiden sakının. Çünkü o bütün kötülüklerin anasıdır” buyurmuştur.

Hemen hemen her gün içkinin vücudu tahrip ederek birçok hastalıklara sebep olduğuna, zihnî çalışmayı olumsuz etkilediğine, içki yüzünden birçok kavgaların yaşandığına, trafik kazalarının meydana geldiğine ve nice yuvaların dağıldığına şahit olmaktayız. Ayrıca iş hayatına, aile ve ülke ekonomisine, fert ve cemiyet ahlakına verdiği zararlar da sayılamayacak kadar fazladır.

O halde gerekli tedbirleri alarak kendimizi, çocuklarımızı ve gençlerimizi korumalıyız. Yüce Mevlâ’mız bizi ve neslimizi her türlü kötü düşünce ve alışkanlıklardan koruma basireti ihsan etsin. İbadetleriniz makbul, dualarınız kabul cumanız da mübarek olsun!

Okunma Sayısı: 159
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Bu Şehrin Üretim Yapan İnsana İhtiyacı Var

Yer altı ve yer üstü kaynakları itibariyle zengin bir  bölgede yaşıyoruz. Bu manada  Yozgat aynı...

Sözünde Sadakatlı Olmak Gerek

Vefa, bir şeyi yerine getirmek, sözünde durmak, yapılan iyilikleri unutmamak, iyilikte bulunanlara misliyle veya fazlasıyla...

Ekonomik Modelimiz Nasıl Olmalı?

Dünyayı kasıp kavuran iki ekonomik model var: Liberal- materyalist ve kapitalist ekonomi modeli. Biri işçi...

Sevdamız Memleket Üstünedir!

Sevdamız neden memleket üstüne olmalı?.. Türk Milleti tarihiyle, özüyle, kültürüyle insanlığa örnek olmuş bir millettir…...

Yozgat Sizleri Bekliyor ?

Bozok Yaylası olarak da adlandırılan ve ilkçağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılan Yozgat bozulmamış doğal...