Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

BM Genel Kurulu’nda İki Lider

BİLİMSEL GERÇEK
Öğr.Gör. Nurullah AYDIN

24 Eylül 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Yer ABD Newyork. Birleşmiş Milletler genel kurulu. Ülke liderleri konuşuyor.
Türkiye ve İran liderleri de konuşuyor.
Türkiye başbakanı konuşmasında BM’i eleştiriyor, Somali’ye anlatıyor. ABD ile ilgili tek kelime etmiyor.

İran cumhurbaşkanı ise, olumsuzlukların sorumlusu olarak ABD’yi gösteriyor ve suçluyor.

Türkiye başbakanı konuşurken ABD ve batılar memnuniyetle dinliyor. Ama İran cumhurbaşkanı konuştuğunda ABD’liler salonu terkediyor.

İşte Anadolu ajansından geçen iki haber.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Açık söylemek zorundaydım ki; Birleşmiş Milletler bugün insanlığın umutlarını insanlığın geleceğini tehdit eden korkulara galip kılacak bir liderlik sergileyemiyor. BM, belli ülkelerin çıkarları ve vesayeti istikametinde değil, bütün insanlığın hukukunu korumayı esas almak üzere yeniden yapılanmak ve vizyonunu yenilemek zorundadır” dedi.

”Başkanlığı üstlenen Sayın Nasır Abdülaziz Al-Nasır’ı tebrik ediyor, Sayın Joseph Deiss’e de sergilediği dirayetli başkanlıktan dolayı teşekkür ediyorum. Uluslararası toplumun da Birleşmiş Milletlerin de tarihi bir sınavdan geçtiği bir dönemdeyiz. Açık söylemek zorundaydım ki; Birleşmiş Milletler, bugün insanlığın umutlarını insanlığın geleceğini tehdit eden korkulara galip kılacak bir liderlik sergileyemiyor. BM, belli ülkelerin çıkarları ve vesayeti istikametinde değil, bütün insanlığın hukukunu korumayı esas almak üzere yeniden yapılanmak ve vizyonunu yenilemek zorundadır.

BM’nin ve uluslararası toplumun acil sorunlar karşısında ne büyük acz içinde olduğunu geçtiğimiz ay Somali’de bizzat gördüm. Somali’de gördüğüm yoksulluğu ve acıyı tarif etmem imkansızdır. Duyarak konuşmuyorum, bizzat yerinde, bakan arkadaşlarla ailemle görmek suretiyle bir lokma ekmek ve bir damla su ihtiyacı karşılanmadığı için on binlerce çocuğun öldüğü ‘Somali faciası’ bir kaç kelimeyle veyahutla birkaç cümleyle geçiştirilecek bir konu değildir. Bu uluslararası toplum için yüz karasıdır. 20 yıldır yaşanan iç savaş Somali’nin bütün hayat kaynaklarını kurutmuş durumda. Somali halkı, dünyanın gözü önünde adım adım ölüme sürükleniyor. Bugün uluslararası toplum, orada yaşanan acıyı adeta bir film gibi kayıtsızca seyrediyor.”

Ahmedinejad konuştu ABD’liler kaçtı!

Ahmedinejad, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ‘gizemli’ olarak tanımladığı 11 Eylül saldırılarının, Irak ve Afganistan’a saldırmak için bahane olarak kullanıldığını söyledi. Konuşması Batılı ülkelerin delegasyonları tarafından protesto edildi. Amerikalı diplomatlar salonu terk etti.

Ahmedinejad, konuşmasına salgın hastalıklardan ölen insanlara başlığı sağlayarak başladı. İnsanlığın diğer yaratıklarda üstün olarak yaratılmasının bir hediye olduğunu belirten İran lider,, insanlığın bugün içinde bulunduğu sosyal durumun peygamberlerin yeryüzüne getirdikleri ilahi mesaja uygun olmadığını belirtti. Peygamberlerin mesajının materyalist değerlerle değiştirildiğini ifade eden Ahmedinejad, dünyanın yüzde 40’ının yeryüzü kaynaklarının yüzde 5’ini paylaşırken, yüzde 20’sinin ise yüzde 75’ine sahip olduğuna dikkat çekti.

Kolonyalizmi ve köleciliği, II. Dünya Savaşı’nı, Kore ve Vietnam savaşlarını kimlerin başlattığını, totaliter askeri rejimleri kimlerin desteklediğini, atom bombasını tarihte ilk kez kimin kullandığını, Irak’ın İran’a saldırısını ve 8 yıl süren savaşı kimin desteklediğini sorarak ABD ve müttefiklerine yüklendi.

11 Eylül saldırılarını da gizemli olarak niteleyerek, “Saldırının kimler tarafından kurgulanarak Ortadoğu’nun doğal kaynaklarını sömürmek için kullanıldığını sormak gerek.” dedi. ABD’nin, terör örgütü El Kaide’nin elebaşı Usame bin Ladin’i adalete teslim etmektense öldürdüğü denize atmasını şüpheli bulan İran lideri, “Yoksa ABD’nin gizlemek istediği şeyler mi vardı?” diye sordu.

Somali ve diğer ülkelerde halkın üzerine bomba yağdıranları ararken, BM Güvenlik Konseyi’nin hangi ülkelerden oluştuğuna dikkatle bakılmasını isteyen İran lideri, bu ülkelerin uluslararası sistemi kontrol etmek istediğini belirtti. ABD’nin tüm dünyada yüzlerce askeri üssünün bulunmasını da sorgulayan Ahmedinejad, “Bu işgal değil midir?” diye sordu.

Şimdi bu açıklamalar ışıĞInda; ABD, Türkiye VE İran’ı nasıl görmek gerekir?

Günün Sözü: Hırslı insana diz çöktürmek kolaydır. Kimseye diz çökmeyenin peşinden git.

Okunma Sayısı: 64
Kategori: Nurullah AYDIN
Etiketler: ,

Yazarın Diğer Yazıları

İktidar Savaşı ve Propaganda

İnsanlık tarihi; iktidar için güç ve yetki sahibi olanlarla, olmaya çalışanlar arası çatışma ve güdülen...

İktidar Savaşı ve Propaganda

İnsanlık tarihi; iktidar için güç ve yetki sahibi olanlarla, olmaya çalışanlar arası çatışma ve güdülen...

Siyasal/Ekonomik Şekillendirme

Belli odakların emireri olarak planlandığı gibi gücü/yetkiyi ele geçiren bir kesim diyor ki; artık kabul edin....

ABD-NATO ve Türkiye

Atatürk’ün bağımsızlık temeline dayalı stratejik dış politikasını tersyüz etmiş ve ABD ile askeri ve eğitim...

Sevgide Birleşmek

Tartışalım. Kırmadan, üzmeden, incitmeden, katletmeden, ayrıştırmadan, ötekileştirmeden konuşalım tartışalım. Aklın mantığın, gönlün yolu birdir. Orta...