Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Birbirimizi Sevmeli, Kucaklaşmalı ve Kardeş Olmalıyız !

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

28 Kasım 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

Milletimizin vatan ve millet sevgisine koca bir tarih tanıktır. Bu sevgi İslam’dan önce de vardır. İslam’dan sonra ise daha da güçlenmiştir. Vatan sevgisini dinimiz de önemsemiş ve vatanı korumayı en kutsal görev saymıştır. Bundan dolayı ”Vatan sevgisi imandandır” anlayışı yerleşmiştir dilimize.

Bütün Türkler büyük bir aile, Türkiye ise o ailenin çok büyük bir evi konumundadır. Millet varlığını ancak bir vatan üzerinde sürdürebilir. Dolayısıyla aynı vatanın ve aynı milletin çocukları olarak birbirimizi tanımalı, sevmeli ve kucaklamalıyız, kardeş olmalıyız!..

Diğer taraftan atalarımızın binlerce yıldır bıraktığı camiler hanlar hamamlar, kütüphaneler,  kervansaraylar, okullar, külliyeler, köprüler, çeşmeler, saraylar, kışlalar, kapalı çarşılar ve çeşitli sanat eserleri vardır…  Bu eserler milletimizin ortak değerleridir. Bu eserlere hepimiz gönül vermeli onları gözümüz gibi korumalıyız. Vatanımızın kıymetini bilmeli onu canımız gibi aziz bilmeliyiz.

Bugün bizi birbirimize bağlayan en önemli bağlarımız vatan- millet ve din bağımızdır. Bu gibi konularda duyarsız olmamalıyız. Aksi takdirde geleceğimiz tehlikeye girer. Müslümanlar bir binanın tuğlaları gibi olmalıdırlar ve birbirlerinin eksikliklerini gidermelidirler. Milletimizin birlik ve beraberliğinden dolayı vatanımız yükselir, devletimiz kuvvet kazanır. Vatan, millet ve din aleyhtarı olan bozgunculara, millî birliğimizi yıkıcı davranışlarda bulunan fesatçılara yüz vermemeli, böylelerini gerektiğinde ilgili makamlara bildirmelidir.

Türk milleti dinine, diyanetine, bayrağına, ırz ve namusuna bağlı bir millettir. Bu kutsal değerlerini ayakta tutmak ve Ezan-ı Muhammedî’nin sesini daima yüce tutmak için zaferden zafere koşmuştur. Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da, İstanbul’un fethinde ve daha nice yerlerde kanlarını canlarını vermişler, şahadet şerbetini içmişlerdir. Bizler de onların, böyle bir ecdadın torunlarıyız. İnanıyoruz ki, bir fani için erişilebilecek rütbelerin en yücesi şehitliktir.

Bir milleti millet yapan değerlerin başında manevi değerler gelir. Her milletin kutsal saydığı ve uğrunda savaştığı değerler vardır. Bir milletin öz dayanakları olan manevi değerleri kısaca şöyle ifade edebiliriz: Din, dil, millet, özgürlük bağımsızlık; ahlak gelenek ve göreneklerdir. Ayrıca bayrak vatan sevgisi gazilik ve şehitlik ezanlar mevlitler askerlik gibi anlayış ve duygular da manevi değerlerimizdendir.

Bugün görüyoruz ki: siyasi görüş farklılıkları ve şahsi çıkarlar uğruna bu milli birlik ve beraberliğimize darbe vurmaya çalışan kişiler ve örgütler var. Türkiye’yi bir kaos ortamına çekmek istiyorlar. Ayrılık gayrlılık peşinde olup fitne ve fesat üretenler çoğaldı. Akla hayale gelmedik yalan ve dolanla bu milletin birliğini, kardeşliğini baltalıyorlar. Bunların ihanet ağına düşmemek için dikkat etmemiz lazım.

Siyaset uğruna, makam uğruna, çıkar ve menfaat uğruna fitne peşinde olanlar iki cihanda da perişan olacaklardır. İslam’ın temiz ve dürüst akidesini bozmaya çalışan sapkın fikirli ve tarikat adı altında fitne yuvaları oluşturanlara karşı duyarlı olmak zorundayız. At izinin it izine karıştığı bir dönemden geçiyoruz. Sosyal medya yalanları midemizi bulandırmaya devam ediyor. Aslı astarı olmayan haberler üretip bizi bir birimize düşman etmeye çalışan hainler var. Sağduyu sahibi olmak ve kardeşliğimize sahip çıkmak durumundayız. İslam kardeşlik sevgisi üzerine kurulmuştur. Bu milletin içine fitne ve fesat tohumları ekerek bizi birbirimize düşürmek istiyorlar uyanık olmak durumundayız.

Biz, tarih içinde zor günlerde kenetlenmesini bilen bir milletiz. Huzur ve güven içinde yaşayabilmemiz için daima güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmanın önemli bir şartı, milletçe yekvücut olmak, birlik ve beraberlik içinde bulunmaktır. Milyonlarca Müslüman’ı birbirine kenetleyip tek vücut ve parçalanmaz bir millet hâline getiren harç İslâm kardeşliğidir. Vatan; canımız pahasına korumaktan  vazgeçemeyeceğimiz tek anayurdumuzdur.

Okunma Sayısı: 172
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

12 Adalar Nasıl Elimizden Çıktı?

Ege Denizi çevresinde bulunan 12 Ada yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı idaresinde kaldı. Genelde gayri...

Ders Alınacak ibretlik Bir Hikaye

Öyle bir hayat yaşa ki: İbretlik hadiselerle dolu olsun! Yalan dünya deriz ama ne hikmetse...

Allah Sizi Islah Etsin Diyeceğim de?

Son günlerde bir şeyh tartışması yaşanıyor. Uşşaki şeyhi olduğu söylenen ( ki sahte bir şeyhtir)...

Hani Müşteri Daima Haklıydı?

Gözlemlediğimiz kadarıyla piyasalarda ciddi bir laşkalık söz konusu. Serbest piyasa mantığı ile işi iyice çığırından...

Korkmalı mı Korkmamalı mı?

İnsanlarımızın bir kısmı çok tedirgin ve korku içinde gereğinden fazla tedirginlik gösteriyor! Bir kısmı da...