Bir Modern Tıp Efsanesi Daha Yerle Yeksan Oldu

400
Paylaşma
5k
Görüntülenme

Modern ticari tıbbın bir efsanesi daha yerle yeksan oldu ama bu arada hapı yutan da yuttu!

American College of Cardiology ve American Heart Association isimli tıp derneklerinin yeni kılavuzunda, kalp krizi ve felç riskini azaltmak için sağlıklı erişkinlere düşük doz (75-100 miligram) aspirin tavsiyesinden vazgeçildi (1).

kasa fişiAvrupa kılavuzları ise pıhtılaşmayı önleyici ilaç olarak aspirin tedavisini hiçbir yaşta tavsiye etmiyor.

Kılavuza göre, düşük doz aspirin tedavisi artmış kanama riski olmayan ama kalp-damar hastalığı riski yüksek olan erişkinler için faydalı olabilir.

Yeni kılavuzun başkanı olan Dr. Roger Blumenthal “Aspirin yerine hayat tarzı düzenlemeleri, tansiyon ve kolesterol kontrolünün daha önemli olduğunu” vurguluyor:

Genç yaş grubunda aspirin kullanılması için uzmanlar arasında görüş birliği yok. Ben şahsen bilinen kardiyo-vasküler riskleri olmayanlarda aspirin tedavisinden önce sağlıklı hayat tarzının benimsenmesini, sigara içilmemesini ve risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasını savunuyorum.

daily aspirin ile ilgili görsel sonucuBuna karşılık kalp krizi ve felç geçiren, stent konan veya açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda aspirin hayat kurtarıcı olabilir.” (2).

Kısa bir süre önce New England Journal’ de yayınlanan çalışmada da her gün alınan düşük doz aspirinin sağlıklı yaşlılara bir faydası olmadığı, mide-bağırsak ve beyin kanamalarına yol açabileceği, tüm sebeplere bağlı ölüm oranını artırdığı bildirilmişti (3).

Sağlıklı insanlara kalp-damar hastalıkları risklerini azaltmak için aspirin verilmesinin faydası olmadığı gibi iç kanama ve erken ölüm ihtimalini artırabileceği uzun süreden beri biliniyordu ve ben de bunu 5 sene evvel yazmıştım (4).

Gelelim neticeye

BİR: Bilim dünyası, kalp-damar hastalıklarını ve tüm diğer kronik hastalıkları önlemenin en doğru, en emniyetli ve tek yolunun “adam gibi yaşama” olduğunu eninde sonunda kabul etmek zorunda kalıyor ama bu arada hapı yutan yuttuğuyla kalıyor.

İKİ: Adam gibi yaşamanın en önemli unsuru ise “adam gibi beslenmedir”. İşlenmiş un, şeker ve trans yağ bulunan paketlenmiş hazır gıdaların zerresi bile yenmeyecek, hepsi bu!

ÜÇ: Kolesterol haplarının da tıpkı aspirin gibi en azından birincil korumada işe yaramadığı gibi ciddi risklerinin olduğunun ilan edileceği günler de benim “Tıptan Uzak Sağlıklı Hayat” sloganımın tıp kitaplarının başına yazılacağı günler de uzak değil.

Kaynaklar:

1.https://www.ahajournals.org/doi/pdf/10.1161/CIRCULATIONAHA.118.037401

2.https://edition.cnn.com/2019/03/17/health/aspirin-heart-disease-guidelines/index.html

3.https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1800722?query=featured_home

4.http://ahmetrasimkucukusta.com/2014/05/07/yazilar/elestirel-yazilar/ilaclar/her-gun-bir-aspirin-kalp-krizlerini-onler-mi-2/

Paylaş

İlişkili Yazılar

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Dünya Kuraklıkla Mücadele Haftası (17 Haziran)

 

Ayın Sözü

Lütfen Duyarlı Olalım!

de, da vb. bağlaçlar ayrı yazılır.

Cümle bitişinde noktalama yapılır. Boşluk bırakılır, yeni cümleye büyük harfle başlanır.

Dilimiz kadar, edebiyatımıza da özen gösterelim.

Arşiv

Sosyal Medya’da Biz

Entelektüel Künyemiz!

Online Bilgi İletişim, Sanat ve Medya Hizmetleri, (ICAM | Information, Communication, Art and Media Network) Bilgiağı Yayın Grubu bileşeni YAZAR PORTAL, her gün yenilenen güncel yayınıyla birbirinden değerli köşe yazarlarının özgün makalelerini Türk ve dünya kültür mirasına sunmaktan gurur duyar.

Yazar Portal, günlük, çevrimiçi (interaktif) Köşe Yazarı Gazetesi, basın meslek ilkelerini ve genel yayın etik ilkelerini kabul eder.

Yayın Kurulu

Kent Akademisi Dergisi

Kent Kültürü ve Yönetimi Dergisi

 

Ayın Kitabı

Ayın kitabı bölümünde yazarlarımızın kitaplarının yayınlanması için, her ay en az üç yazı yayınlamış ve yazılarının her birinin en az 50 tekil tıklama sayısına ulaşmış veya her bir yazısına en az 5 er portal üzerinde yorum almış olması gerekmektedir.

Gazetemiz TİGAD Üyesidir

JENAS

Journal of Environmental and Natural Search

YAZAR PORTAL

Yayın Referans Lisansı

Yeniden Hoşgeldin

Aşağıdan hesabınıza giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.