Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bir Kahraman Lazım

YOLCU
Eyüp ELMAS

29 Kasım 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

“Ordu Tarımda Türkiye’yi Besler” başlıklı yazımda 4 başlıkta önerilerde bulunmuş ve özetle; “Ordu tarım-hayvancılıkta Türkiye’yi besler, 80 vilayete de örnek olur” tezimin detaylarını vermiştim.

Dört başlığı tekrar hatırlayalım:

  1. Organik serbest yumurta tavukçuluğu: 10 bin aile 2 milyar 880 milyon TL gelir
  2. Organik serbest et tavukçuluğu: 3.500 aile 900 milyon TL gelir
  3. Yaylalarımızda küçükbaş hayvancılık: 3.200 aile 1 milyar 600 milyon TL gelir
  4. Fındıkta verimin arttırılması: 1 milyar 250 milyon TL ilave gelir

4 başlıkta ilave gelirimiz toplamda 6 milyar 630 milyon TL yapar.

Arıcılığımızı, su ürünlerini, solucan gübresini, fasulyeyi, patatesi, çileği, çiçeği, cevizi, sirkeyi, turşuyu gibi daha birçok başlığı bu hesaplamaya dahil etmedim.

Dahil ettiğimizde düz hesap 10 milyar TL civarında bir gelir artışını hızlı bir çalışmayla 5 yıl, ortalama bir çalışma ile de 10 yılda sağlamak mümkün.

Mesela sadece kesme çiçek üretimini örnekleyeyim: Terme sınırından Ünye’ye kadar olan sahil kesiminin arkası İkizce’ye kadar neredeyse düz ova devam ediyor ve burası organize çiçek üretim bölgesine dönüştürülmesi için harika bir yer. Burada, Antalya’daki 5.000 dönüm kapalı alan çiçek üretimi rakamını 5 yılda yakalayabiliriz. Pazarı Rusya hemen karşımızda.

Ayrıca önerdiğim başlıklar yetiştiricilik ve bitkisel üretim üzerine, yani bir sonraki aşamada asıl para kazandıracak işleme vb. boyutlarına girmedim.

Ayrıca; Karimex Gıda Sanayi firmamızın yönetim kurulu başkanı Sayın Mehmet Albayrak Beyin önerdiği ve benimde hayatımı adadığım “bu bölgenin organik bir havzaya dönüştürülmesi” vizyonu hayati derecede önemli. Sakın olmaz veya zor demeyin, bu havza aslında zaten organik ve biz bozmaya çalışmışız, çok kolay dönüşüm sağlanabilecek ve uluslararası bilinirliğe ulaştırılabilecek bir konu. Hem sağlık hem ekoloji hem de ekonomi açılarından inanılmaz güzellikler ve fırsatlar barındırıyor.

Neyse asıl konumuzu bu günlük birer cümle ile yazayım yarın detaylandırayım.

İNSAN KAYNAĞI: Bu vizyonun çiftçi ayağını hiç düşünmeyin: yeter ki üzerimize düşeni yapalım, önlerine set çekmeyelim ve yeterince destekleyelim, kurumsal ayağı zaten hazır. Organize edecek insan kaynağına gelince; Ziraat odalarımızda tarım danışmanı mühendislerimizi her başlık için 1 kişi olarak görevlendirir, uluslararası tecrübeleri gezdirir, ciddi eğitimlerden geçirir, mali olarak da biraz iyileştirirseniz tarım teşkilatlarımızın da desteğiyle süreci mükemmel yürütürler. Yeter ki değer verin, vizyon gösterin, önünü açın. Detaylar bir sonraki yazımda…

FİNANSMANI: Size her bir alt başlık için çok detaylı alternatifler sunabilirim. Bu günlük bir kaynak vererek detayları iki sonraki yazıma bırakacağım: ORKÖY çiftçilerimizi farklı başlıklarına göre 15.000-25.000 TL aralığında sıfıra yakın faizli kredi ile destekliyor. İlimizde 500-550 civarı köy-mahalle var ve bunların dörtte üçü ORKÖY kapsamında. Önerim:

  1. Tüm köy ve mahalleleri ORKÖY kapsamına alalım ki bunu yapmak çok kolay.
  2. Çiftçi desteklerini yukarıdaki başlıklara yetecek şekilde revize edelim ki bu da ORKÖY için çok kolay ve hem istedikleri hem de olması gereken bir durum.
  3. Bu desteğin faiz oranı yıllık 2’nin altında yani yok gibi bir şey, hep kaldıralım ki birileri “faiz” başlığına takılmasın.

Gerisi sonraki yazılarımda…

Okunma Sayısı: 275
Kategori: Eyüp ELMAS

Yazarın Diğer Yazıları

Ordu Tarımda Türkiye’yi Besler

Ordu tarımsal-hayvansal üretimde Türkiye’yi besler ve 80 vilayete de örnek olur. Buna 4 örnek vermek...

Darılmak Yok Konuşmak Var

Kıymetli dostlar; kimin fikrinin haklı olduğuna bakmadan, iyi niyetli yorumlarla güncel konuları yorumlamaya çalışıyorum, milli...

Beton Kapanı

Geçmişte beraber çalıştığımız bir yöneticimiz eşinin çalıştığı kurumdan dolayı, etrafıyla birlikte adeta köy ortamını andıran...

Tarımsal Kalkınmanın İnsan Kaynağı

“Ordu tarım-hayvancılıkta Türkiye’yi besler, 80 vilayete de örnek olur” tezimin toplamda 6 milyar 630 milyon...

Al Sivas’ı Vur Ordu’ya

www.sivaspostasi.com.tr sayfasında yazan Mehmet BAŞKAN, “YASAL AMA HELAL Mİ?” başlığıyla dünkü yazımda bilim insanı ve yazar Sayın Alev ALATLI’dan...