Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bingür Sönmez Gene Döndü

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

14 Nisan 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Tıp aleminde “keskin dönüşleri” ile haklı bir ün kazanan Prof. Dr. Bingür Sönmez beklentileri boşa çıkarmadı ve müthiş dönüşlerinden birini daha gerçekleştirdi.Milliyet gazetesi internet sitesinde yer alan “Ayda bir kez istediğinizi yiyin” başlıklı haberde kolesterol teorisini yerle bir ediyor ve “damar sertliğinin arkasında gizlenen sırrın insülin” olduğunu açıklıyor.

Daha birkaç ay önce bugünkü haberde yer alan gerçekleri dile getirenleri suç duyurusunda bulunmakla tehdit eden Bingür Bey’ in hafıza bozukluklarına yol açan kolesterol hapı alıp almadığı, Türk Kardiyoloji Derneği’ nin halk sağlığını tehlikeye atan bu çıkış için basın toplantısı yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.

İşte o haber:

“İnsanlar için en büyük tehlike,  karbonhidratlarla tanıştıkları dönemde başladı. Karbonhidratlar, vücuda girdiği anda insülin salgılanmasına neden olur ve trigliserid olarak depoya gider. Bu nedenle; beyaz un, ekmek, pirinç ve şeker vücutta damar sertliğini hazırlayan insülin hormonu salgılattıkları için koroner damarların sağlığı açısından tehlikeli. Yani bir yiyecek vücutta ne kadar çok insülin salgılatıyorsa o kadar zararlı.

Koroner by-pass yapılan hastaların yüzde 60’ının kolesterollerinin ve kan yağlarının normal değerlerde olduğu bilinen bir gerçek. Yani damar sertliğinin arkasında gizlenen sır, insülin.

İnsülin de adrenalin gibi vücut tarafından üretilen ve en az onun kadar  tehlikeli bir hormon. İnsülini kontrol  altına alabilmenin yoluysa karbonhidratları ve şekeri sıfıra indirmek.

Taş devri diyeti Protein ve kolesterol bakımından zengin beslenme şekli ‘Taş Devri Diyeti’, iyi huylu kolesterolün yükselmesine yardımcı olan, proteinle kolesterol içerikli besinlerin doğru şekilde tüketildiği bir beslenme şekli. Canlılar, 2.5 milyon yıldır normal insan düzeyinde beslendi. 10 bin yıl öncesine kadar av hayvanlarının etlerini, sebzeleri, bitki köklerini ana yiyecek olarak tükettiler. Hayvanların her bölgesini yiyen, beraberinde meyve toplayıp, kurutulmuş yiyecek tüketen insanoğlu için felaket, 10 bin sene önce Taş Devri’ndeki avcılık düzeninin bitip, yerleşik çiftçilik dönemine geçilmesi, dolayısıyla da tahıl ve karbonhidratlarla tanışmasıyla başladı.   200 yıl önce Endüstri Devrimi’yle de rafine şeker insan hayatına girince, koroner kalp hastalıklarında ciddi artış başladı.

Gün aşırı bir yumurta tüketilebilir Yumurta insanlarda kolesterol seviyesinde önemli bir artışa yol açmaz. Yıllarca pastanın üzerine sürülen yumurtayı bile hastalara yasaklamışken, koroner kalp hastaları ve by-pass ameliyatı olanların bile artık haftada 3-4 yumurta yemelerinde sakınca yok.  Son araştırmalara göre; bir yumurtanın, kan kolesterol seviyesini  3-4 mg. artırdığı kesinleşti. Bunun yanında yumurta, iyi huylu HDL kolesterolü de, içindeki   omega-3 aracılığıyla yükseltir. 
 
Haftada iki kez et, kalbi yormaz  Kırmızı et haftada üç kez tüketilebilir. Et tercihinin danadan yana olması mantıklı. Etteki yağ, kolesterol olarak vücut tarafından kabul edilecek, karşılığında da iç yapımdan kısılacak. Ancak insanlara beslenme önerilerinde bulunurken; yalnızca kolesterol hesabının değil, kalori hesabının da yapılması gerekir. Sağlıklı beslenme adına tüketilen bol sebze ve meyve, kalorisi çok yüksek meyvelerin, havuç gibi glikojenik indeksi fazla, bol yağlı salataların yenmesine zemin hazırlar. Bunun için, yağlı kırmızı et yemenin kolesterol yönünden bir sakıncası olmasa da; yüksek kalorisi yüzünden miktarının sınırlarda tutulması gerekir. Haftada iki kez dana eti tüketilebilir. Tavuksa derisiz tercih edilebilir. 
 
Ölçülü tereyağının sakıncası yok  Katı yağlardan margarinin tüketilmesi, özellikle kalp-damar sağlığı açısından kesinlikle uygun değil. Sıvıyağlardan zeytinyağı ve ikinci sırada fındık yağı tercih edilmeli. Ancak katı yağlardan tereyağını da dışlamamak gerekir. Günde  4-5 çay kaşığı tereyağı yemekte bir sakınca yok. Özellikle merada otlayan hayvanlardan elde edilen tereyağı tüketilebilir. Ancak günümüz koşullarında ahırda suni yemlerle beslenen hayvanların tereyağları yeniyor. Tereyağının yemeklere konulmasıyla  kahvaltıda tüketilmesi arasında da bir fark yok. 
 
Ayda bir kez retoks yapın  ‘Taş Devri Diyeti’nde olduğu gibi ayda yalnızca bir kez redoks yaparak vücudun biyo-dengesinin sağlanması mümkün. Çünkü insanın biyolojik dengesi, kolesterol ve protein üzerine kurulu. Eğer bu denge  yalnızca karbonhidrat ve sebzeyle kurulmaya çalışılırsa, bütün denge bozulur. Ayrıca omega-3 ve omega-6 dengesi de ancak  doğal beslenmeyle sağlanabilir. 
n Ağır diyetler yapmak yerine sağlıklı beslenmeyi öğrenin. Ayda bir kez kolesterol bakımından zengin gıdalar yiyin. Koca bir biftek veya bonfile mesela; hatta işkembe, paça çorbası. Kolesterolü bol ne varsa aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketin. Çünkü vücudunuzun kolesterole ihtiyacı var.
 
İnsanlar zaten, Adana Kebap,  paça ve işkembe çorbası gibi yiyecekleri  kaçamak yapmak adı altında tüketiyor. Bunu, adını koyarak bir disiplin altına almış olursunuz. Böylece her gün düzensiz şekilde suçluluk duygusu hissederek değil, düzenli  ve suçluluk hissetmeden ayda bir kez  yemeniz mümkün olur.” 
 
Okunma Sayısı: 66

Yazarın Diğer Yazıları

Grip Aşısı Bulunmaması Siyasetten Kullanılıyor, Olay Budur

Bu makale ilki “En az 10 milyon grip aşısına ihtiyacı olan bir ülke neden bu...

Grip Aşıları Neden Bulunmaz Hint Kumaşı Oldu?

Bugüne kadar alâka görmeyen ve elde kalan grip aşıları bu sene adeta “bulunmaz Hint kumaşı”...

WHO: Remdesiviri KOVİD Hastalıklarına Vermeyin

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO), yeni tip koronavirüs tedavisinde kullanılan antiviral bir ilaç olan remdesivir’ in KOVİD hastalarının ölüm oranlarına,...

Tayvan Salgını Kampanyaya Başvurmadan Nasıl Önledi?

Pandemi gibi tüm toplumu ilgilendiren durumlarda da şahsi sağlık problemlerinde de en önemli hususun “tam...

Ağız Gargarası Virüsü 30 Saniyede Öldürüyor

Laboratuvar deneylerinde, yaygın olarak kullanılan ağız gargaralarının koronavirüsleri 30 saniyede etkisiz hâle getirebildikleri tespit edildi...