Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bazı Davalar Rufailere Kalmış!


21 Ocak 2010 00:03

Yorum Yapılmamış

DEV- SOL’ un 39 kişiye verilen hapis cezası ile biten davaları 29 yıl sonra bitti. Gazeteler DEV – SOL Ana davası bitti dediler. Bittiğini gazeteler yazdı. Biz de bitmedi diyoruz. Bir kere bu davalar beş-on bin, yüz bin sayfayı geçecek şekilde yazılacak. Yazılan kararlar, Dev-Sol’un üçyüz, beş yüzü geçen sanıklarına tebliğ edilecek. Sanıklar tebligattan sonra her biri üç, beş, on, yüz sayfadan ibaret temyiz dilekçelerini yazacaklar. Dosyalar temyize giderken, bazıları temyizde murafaaların yapılmalarını isteyecekler. Bunun üzerine üç beş yüz avukatın dosyaları için temyizde duruşmalar başlanacak. Temyiz savcıları dosyalar hakkında düşüncelerini yazacak. Bu düşünceler, birer birer ve ayrı ayrı sanıklara veya avukatlarına gönderilecek. Sanıklar ve avukatlar bunlar için görüşlerini ve düşüncelerini yazacaklar öve hepsi tekrar temyize gidecek. Temyizdeki beş, yüz veya bini aşan dosyalar için ilgili dairede raportörler tarafından okunmaya başlanacak.

Üyeler inceleyecek.İncelemeler sırasında emekli olanlar ,rahmetli olanlar,görevlerini değiştirenler olacak. En azından yüz tonu aşan dosyalar birer birer araştırılacak, birer birer okunacak, birer birer duruşmaları yapılacak. Bunlar bitecek heyetten ayrılmayan sağ kalanlar, yeni gelenler bu dosyaları tekrar okuyup inceleyecekler ve sonra her bir dosya için birer birer karar verilecek. Tefhim edilecek veya tebliği edilecek ve sonra istenirse tashihi karar, iadeyi muhakeme, AİHM’ ne gitme gibi yollar bulunacak ve bunlarında işlemleri tamamlandıktan sonra davalar bitecek. Şimdi gelelim hikâyemize:

İki asker bir gün aralarında konuşurken biri diğerine anasının sağ olup olmadığını sorar:

* Mehmet. Anan sağ mı?
* Evet. Der. Arkasından diğer asker arkadaşına;
* Nah Sağ! der. Çünkü anası çoktan ölmüş ve askerin haberi yoktur.

Bu davalar biter mi? Beş yılda, on yılda, yirmi yılda biter mi? Evet, bütün bunlar ne zaman mı olacak? Onu kimse bilemez. Tahmin edemez. Olsa olsa Rufailer bilir ve karışır. Bizim de amiyane cevabımız Mehmet’in gibi olacak… Biter!

Bugün görülmekte bulunan ERGENEKON davası da bu sanık sayısı, dosyaların sayfası, ekler ve sayısı, yüz binlere varan zabıt sayfalarından oluşan bu sistemde, uygulanan bu usulde böyle davalar ne zaman ve nasıl biter?

Bütün bu davalar bitmiş olsa, bundan sonra zaman aşımı, ceza zaman aşımı, af yasaları ve insan hakları yasaları ile ilgili problemleri çıkacak ve bunlar çözümlenecek kararlar yenilenecek ve tamamlanacak.

Ergenekon davalarının bitip ne zaman biteceği konusunda Mehmet’in verdiği cevabı burada kullanmayı ihtiyaç duymayız. Onun yanıtını zamanla alacaksınız.

Ancak Ergenekon gibi davaların ne zaman biteceğine Rufailer karışır. Duruma gelmiştir.

Bizden yazıp söylemesi bu kadar!

Okunma Sayısı: 76
Etiketler: , , ,

Yazarın Diğer Yazıları

MHP’ li Başkan İsmail OK Balıkesir’ in Siyasi Talihini Yenen

2009 Yerel seçimleri, Balıkesir’ in siyasi kaderin değişmesinde kilometre taşı olarak anılacak. Balıkesir İli 1946...

Balıkesir Lisesi Kesinlikle ve Süratle Anadolu Lisesi Olmalıdır.

BALIKESİR LİSESİ KESİNLİKLE VE SÜRATLE ANADOLU LİSESİ OLMALIDIR. YÜKSEK MAKAMLARIMIZA SUNARIZ. Balıkesir’de Anadolu Lisesi olması...

Balıkesirliler, Sizin Aşamayacağınız Dağlar ve Yarlar Yoktur!

Balıkesir Spor kurulduğundan bu yana yaşadığı önemli günlerinden, hatta tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Şampiyonlukta...

Sayın Başbakan ok; Bu Şehre Tiyatrolar Kuralım

Sayın Başbakan ok; Bu Şehre Yaz Kış Oyunlarını Sürdürecek Tiyatrolar Kuralım Bu şehre tiyatro lazım....

İzmir Çok Kısa Zamanda Üniversiteler Şehri Haline Gelmelidir

İzmir’e gâvur İzmir unvanının takılması onun çağdaş, gelişmiş, uygar bir kentolmasından, insanların batılı olmasından doğmuştur....