Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Balyoz İndi, Ama Nereye!


13 Şubat 2011 00:03

Yorum Yapılmamış

Bu yazıyı, “yok mu bu davanın akl-ı selim değerlendirmesini yapan” diye soranlar için yazıyorum.

Balyoz darbe planı, bütün bir Ergenekon sürecinin ana eylem aşamasıdır. Bu eylem, ister askeri bir taktik olsun ister gerçek bir kurgu olsun çok ta fark etmez. Neticede büyük bir plan sürecinin en canalıcı aşamasıdır.

Ergenekon sürecine ilişkin şimdiye kadar fazlasıyla değinide bulunduğum için genel sürece fazla girmeyeceğim.

Balyoz darbe planı zaten şu ya da bu şekilde kamufle edilmesi için bunun hukuk önündeki ya da gün ışığındaki yansıması olmalıydı. Bu da zaten “balyoz askeri bir taktiktir” şeklinde açıklamalarla ortaya konmuştur.

Nasıl ki, “balyoz darbe planı” kapsamında temel hedef, Türkiye’deki İslamcı kesimin ya zapt-ı rapt altına alınması ya da kökünden yok edilmesiydi. Bu darbe planı da deşifre olur olmaz “güçlerin birleşimi” sonucunda üzerinde plan yapılan kesim, üzerine plan yapan kesimi yargı önüne çıkarıp öcünü ŞU YA DA BU ŞEKİLDE LEGAL VEYA MEŞRU OLAN hukuk önünde almak istemiştir. Bu süreçteki hukukun ibresinin ADALETİ ne kadar gösterdiği ise ayrı bir konudur.

Aslında bu aşamada bazı gerçekleri vurgulamak gerek.

1. Balyoz Darbe Planı, adı ne olursa olsun, eylemin türü ne olursa olsun, Ergenekon sürecinin ana eylem aşamasıdır. Bunun taktik veya gerçek bir plan olmasının pratikte veya teoride fazla bir önemi yoktur.

2. Balyoz Darbe Planını yargılayan hukuk süreci meşru/legal bir hukuk süreci de olsa bu hukukun objektif olduğunu kimse iddia edemez, etmemelidir. Bu hukuk süreci çok doğal olarak politize olmuş bir süreçtir.

3. Ergenekon sürecinde Ergenekon aktörlerinin masumiyetlerinin söz konusu bile olamayacağı gibi, yargılama aşaması öncesi hukuksal süreçte hazırlık soruşturmasında veya tahkikat aşamasında Tahkikatı yürüten bürokratik ve/veya siyasal kadroların,  da masumiyet veya meşruiyet sınırını çoğu zaman aştıkları bir başka gerçektir.

4. Bu gün Ergenekon aktörleri balyoz darbesi ile başarılı olsalar idi, bu günün yargılayanları yargılanan, yargılananları yargılayan olacaktı. Bu düz mantık sonucunda SİSTEM EGEMENLİĞİ ELİNDE TUTANIN MEŞRU OLDUĞU ÜZERİNE KURULDUĞUNDAN dolayı haklılık ölçütü ise, vicdani ölçütten mantıksal ölçüte kaymaktadır. Yani kısaca süreçteki haklılık veya haksızlık VİCDANİ olgular değil, mantıksal olgulardır.

Ergenekon Süreci ve Güçlerin Birleşmesi:

En başat aşaması “balyoz darbe planı” olan Ergenekon Sürecinde bu günkü yargılanan kesimin karşısında ÖNEMLİ BİR GÜÇ BİRLİĞİ oluşmuştur/oluşturulmuştur.

Bunlar Nelerdir?

1. Cemaatlerin yok edilmesi amacıyla ortaya çıkan süreçte Türkiye’deki en güçlü cemaat olan Fethullah GÜLEN cemaati hem nitelik ve hem de nicelik olarak fazlaca güçlenmiş olduğundan dolayı bu gücün etkisiyle iki ayrı gücü arkasına almayı başarmıştır. Karşı ergenekon/kontrergenekon sürecinde birleşmiş güçlerin 1. sacayağı, Fethullah Gülen Cemaatidir.

2. Fethullah GÜLEN cemaatinin demografik olarak kronik desteği ile SİYASAL AÇIDAN (o yıllarda yükselişte olan) AK Partinin âli menfaatleri temerküz etmiş ve kontrergenekon sürecinde hedef birleştirmiştir. Bu süreçte her iki kesimin hedef birleştirmesi için çok fazla çaba bile sarfedilmemiş, tam anlamıyla hızlı ve taraflar açısından çok ta faydalı bir GÜÇ BİRLİĞİ ne girilmiştir.

3. Düne kadar Ergenekonculara destek olan Amerika; büyük ve kronik bir demografik gücü arkasına alan güçlü bir dini lider arkasında itaat etmiş bir kitle ile, güçlü bir siyasal liderin etrafında kitlenmiş olan dindar ve muhafazakar ve hatta liberel kitlenin EMELLERİNİ TEVHİD ETTİRMİŞTİR. Bu aşamada Amerika, Türkiye’nin ortak değerleri olan Atatürk, Irk anlamında milliyetçilik, Ordu (TSK), ana dil / resmi dil vb. faktörleri yıpratmak için her fırsatta önşart koymuş veya koşmuştur. Amerika’nın 10 yıla yakındır ılımlı İslam ekolünden gelen siyasal iktidarın sırtını sıvazlamasının karşılığı olarak siyasal iktidar da ortak değerlerin tartışmaya açılmasında doğrudan veya dolaylı olarak taviz vermiştir.

Bu süreçte, Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki özerklik talepleri, dil tartışmaları, Atatürk’ün manevi kişiliğinin tartışılır hale gelmesi, ORTAK DEĞERLERİN YIPRATILMASI ADINA Amerika için önemli kazanımlardı. Bu kazanımlar bu gün için maalesef elde edildi bile.

Bu süreçte siyasal emellerini Siyasal İktidar ile dinsel oligarşi ile tevhid ettirdiğini düşünen Amerika, balyoz operasyonunda  tutan taraf mı, tutturan taraf mı, balyozu indiren taraf mı indirilen taraf mı olacak yakın gelecekte göreceğiz. Biz isteriz ki, siyasal iktidar ile dinsel oligarşik yapının yarın KULLANILAN OLGU değil de KULLANAN olgu olmasıdır.

Yazı Sözlüğü:

Başat: Birincil, öncelikli, başta gelen

Demografi: Nüfus bilimi

Temerküz: Birleştirme, bütünleştirme

Kronik: Kalıcı, yerleşik

Not:

Bu yazı, http://www.bilgiagi.net, http://www.bilgievreni.com, http://www.gazetecanik.com, http://www.kamudanhaber.com, http://www.siyasalforum.net, http://www.ahmetfidan.com ile, Halkın Sesi, Gazete Canik vb. kağıt bası gazetelerde yayınlanmaktadır. Yazarın izni olmaksızın başka hiçbir yayın organında kaynak veya dipnot göstermeksizin kısmen veya tamamen alınamaz, çoğaltılamaz

Okunma Sayısı: 97

Yazarın Diğer Yazıları

Diyet (Sıfır Yağ) Karalahana+Şalgam Çorbası (Karadeniz Usulü)

Diyet (Sıfır Yağ) Karalahana+Şalgam Çorbası (Karadeniz Usulü) (10 Kişilik Tarif) MALZEMELER: 3 bağ karalahana, 2...

Zafer Bayramının Vecizesi: “Yurtta Barış Cihanda Barış”

Gençlik yıllarımda Atatürk’ün Yurtta Barış Cihanda barış sözüne gıcık olurdum. Biz barış derken, dünya üstümüze...

Döngüye Dair Dîlden Dökülen Duyumsamalar!

Yay teraziye çarpar, Altın oranın ebcedi şaşar. Zakkum yaprağı egzoz borusunu sentezlerken, Sıfır bire vurur...

Atılan Taş Sayısı İle Ürkütülen Kurbağa Sayısı Arasındaki Uçurum

Alt Başlık: Zurnanın Zırt Sesi! Dün yazarımız sevgili Ali TARAKÇI’nın Atakan SÖNMEZ ile yaptığı röportajı...

İnfodemi Terimine Türkçe Karşılık Arayışı

Bir Sözcüğün Etimolojik Mücadelesi İnfodemy: Aşırı, kontrolsüz / anlamsız ve desteksiz yaygın bilgi kirliliği salgını...