Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bahçeli Yetmedi Barzani Aşiretleriyle Destekleyelim!


02 Mart 2017 00:03

Yorum Yapılmamış

Başbakan Yıldırım, Almanya ziyaretinde, Barzani ile gizli bir görüşme planlamıştı. Ancak, medyanın gayretleriyle durum açığa çıkınca, Barzani Türkiye’ye davet edilerek, rahat bir görüşme gerçekleştirmeyi planladılar.

Çok zaman geçmeden Barzani Türkiye’ye geldi.

Kürdistan bayrağı, Esenboğa Hava Alanında ve Barzani Yıldırım görüşmesinde fonda yerini aldı.

Kürdistan bayrağı ile verilen bu poz, infial yaratınca, eskiden de bu bayrak asıldı diye savunma yapıldı.

Öncelikle hiçbir federe veya özerk kuruluşun bayrağı devlet karşılama protokolünde yer almaz. Birleşmiş Milletler tarafından devlet statüsü kazanmamış hiçbir kuruluş, bir devleti temsil eden bayrakla karşılanmaz.

Açılım sürecinde Barzani bir kez daha Türkiye’de Kürdistan bayrağı ile karşılanmıştı. Bildiğiniz gibi Açılım Sürecinde, PKK’ya sonsuz özgürlük sağlanmış, ordu kışlasına hapsedilmiş, illerimiz PKK tarafından bomba depolarına dönüştürülmüş, çadır mahkemeleri kurulmuş, Devletin Hakimleri teröristlerin ayağına gönderildiği bir ortamda, Kürdistan bayrağı göndere Türk Bayrağı ile birlikte çekilmişti.

Savunma yapmak konumuna geldiklerini anlayınca eskiden de, Kürt bayrağı göndere çekilmişti savunması yaptılar.

Cumhuriyet hükümetleri döneminde AKP hariç hiçbir zaman böyle bir durumla karşılaşılmamıştır. Kürt bayrağı hiçbir zaman Türkiye semalarında dalgalanmamıştır.

Ülkenin yarısına siz hayır diyorsunuz PKK da hayır diyor diye suçlama yapacaksınız, sonra da Kürk bayrağı ile poz vereceksiniz!

Hayır diyen bizler de, Kürt bayrağına “evet” diyenler, halk oylamasında da evet diyecekler mi, demeliyiz?

Barzani ile işbirliğinin sonucunda, Türkiye ve Irak’taki Barzani yanlısı aşiretler bir araya gelerek, Halk oylamasında evet verilmesini örgütleyeceklermiş.

Böylece devlet erkânının Barzani’yi Kürt bayrağı ile karşılamasının sebebi de ortaya çıkmış oldu. “Sen bana evet oyu ver, ben de, senin Irak’tan ayrılmanı ve bağımsız devlet olmanı savunmaya devam edeyim” anlaşmasının yapıldığı anlaşılıyor.

Aşiretler Erbil’de en kısa zamanda bir araya gelerek evet oyunu örgütlerler artık.

Bahçelinin tabanına söz anlatamaması, AKP’yi yeni arayışlara yönlendirdiği kesin.

Öteden beri tarikatlar ve aşiretlere olan ilgisi ile bilinen siyasal İslam’ın bakalım bundan sonraki ortağı kim olacak?

Bülent Esinoğlu
bulentesinoglu@gmail.com

Okunma Sayısı: 69

Yazarın Diğer Yazıları

Ekmek Siyaset ve İktidar

İktidar konusu o kadar karmaşık ve geniş bir konudur ki, uğruna üniversiteler ve fakülteler açılmıştır....

Savaş Makinası ABD’nin Elinde mi Kalacak

Amerika’nın geleceği ile ilgili hem Amerika’da hem de dünya genelinde tahminler yapılıyor. Bu tahminleri iki ana kategoriye...

Politika Artık Politika Değil

Her şeyi istila eden medya politikayı da medyatikleştirince, politika artık politika olmaktan çıktı. Her şeyin sanallaştığı, fotokopileştiği...

Tahakküm Olarak İktidar

Siyaset bilimciler, iktidar tanımı üzerinde hiçbir zaman anlaşamadılar. A’nın B’ye yapmak istemediğini yaptırması; bir kimsenin diğeri...

Kin ve Nefretin İdealize Edilmesi ve Şiddet

Toplumsal eşitsizliğin ürettiği, bir bedelin olduğunu hepimiz biliriz, ama yok sayarak hayat yaşarız. Oysa eşitsizlik,...