Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Babalar Candır Başımızda İken Kıymetini Bilelim.

GENÇ KALEM
Ebubekir DEMİR

20 Haziran 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Bugün hayatımda ki her şeyde imzan var canım Babam Allah’ım senin eksikliğini yaşatmasın inşallah.. baba çınardır, insana güven veren, insanın arkasında olduğunu bilmesinden güven duyduğu hayata karşı kendinde mücadele ve zorluklara karşı koyabilmek için mukavemet göstergesinin timsali olarak görüp göreceği en güvenilir tek varlıktır.

İnsanın başında iken insanın kendini emin bir beldede hissettiği gölgesinde huzur bulup rahat nefes aldığı, her öğüdünün altından daha kıymetli olduğu ve öyle kapitalizmin tüketim toplumu yaratıp her gün sevip sayalım ama bir sene boyunca hiç gün yüzü göstermeyelim manasına getirdiği gibi değil, ömrümüzün her anında onun bilgi, birikim, donanım hayat tecrübesine baş vurup bu değerler karşısında kendisine sevgide ve saygıda asla kusur etmediğimiz değerler ustu bir değer olarak görüp kabul ederek bir gün değil her gün sayıp hürmet etmemiz gerekir.

Baba acımasız dış dünyayla evlatlarının nasıl baş edeceğini çocuklarına örnek hayatı ile yaşayan ve yaşatan koca çınardır. Rol modeldir. Baş ucu kaynağıdır. Kur’an-i Kerimin ifadesi ile anne yada babanız yada her ikisi sizinle ise onların hiç bir şeylerine karşı of bile demeyin diyerek Yüce Allah’ın bu konuda bizi kesin bir dil ve emirle uyardığı Cenab-i Allah’in bu konuda övgü ve sevgisine mazhar olmuş bizi yaradanın bahsettiği en değerli armağandır. Ve başımızda iken bu yaradanın bize hediye ettiği emanetini incitmeyelim ki yaradan da incinmesin ve bizden hoşnut olsun insallah.

Baba adeta evini ve ailesini evin bir diş duvarı gibi dışarıdan gelen her türlü fitne,fesat bela ve tehlikelere kendi canını hayatını sevdikleri için hiçe sayan ve siper eden korkusuz değil ama fedakar kahramandır. Elbet o da her insan gibi korkuları vardır. Ancak söz konusu sorumlu olduğu ailesi, sevenleri olunca canini bile bile ateşe ve tehlikeye gözünü kırpmadan her tehlikeyi göze alan candan öte bir candır.

Baba bunca dış tehlike, tehdit ve olumsuz faktörü sevdikleri için göze alırken, mükafat olarak istediği tek şey çocuklarının kendi değerleri ile yetiştiğini görmek ve ondan sonra onun inandığı yoldan, onun değerler bayrağını devir alan evlatlarının var olduğunu görmesi, bilmesi ona her zorluğu ve sıkıntıyı unutmasına vesile olan tek olgudur.

Fedakarlık karşısında istediği şey ne kadar da küçük bir şey. Ama o küçük şey aslında hiç de sanıldığı gibi küçük değil. Çünkü onun değerler bayrağı aslında evladı için miras bıraktığı bir yaşam tarzıdır. İste zaman gelişip, değişir iken babanın bu değerlerine bağlı birer evlat olarak kalıp öyle yaşamak ne yazık ki hayatın bize yüklediği tüm yüklerden daha ağırdır.

Baba bunu babasından devir aldığını bildiği için ve hayati boyunca o değerlere halel getirtmemek için bu sorumluluk ile yaşamanın ne demek olduğunu tam olarak bildiği için, çocuğuna neyi bıraktığını bilir ve iste hayati boyunca çocuğuna verdiği ögüt, nasihat ve dolaylı yoldan anlattığı hikâyeler aslında çocuk bunlardan ilham alıp ders alsın ve ona göre neyi devir alacağını bileceği bir olgunluğa erişmesi yolunda bir hazırlıktır.

Bu babaların toplumun düzeninin tesisinin idamesi ve inşasının devamı için evlatlarını yetiştirdiği babaların değerler okuludur. İşte bu değerler okulundan başarı ile mezun olanlar babalarının mirasını lâyıkı ile devir almakla beraber aynı zamanda babanın ölümsüzleşip toplumda sürekli iyilikle yad edilip anılmasına vesile olan tek yaşam formudur.

Hayırlı evlatlar olup,babalarımızın değerlerine layık birer evlat olmayı Rabbim hepimize nasip etsin inşallah. Bu duygu, düşünce ve ideal ile inançlarla, Başta kendi Babam olmak üzere, hayatımızın her anında büyük emekleri olan tüm Babaların, Babalar günü kutlu olsun.

Vanlı Yazar

Ebubekir Demir

Okunma Sayısı: 158
Kategori: Ebubekir DEMİR

Yazarın Diğer Yazıları

Dünyanın En Zor İşi Neden mi Konuşmaktır?!

Bu hayattaki en zor iş nedir biliyor musunuz? Bence söz söyleme sanatı diyebileceğimiz ve kısaca...

Bazıları Sadece Vardır Bazıları İse Yaşar

Doğruya ulaşmanın yolu, yanlıştan geçer. Her başarı, doğru alınan kararın neticesidir. Ancak doğru karar almak...

Gençler Neyi Arıyor?

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir memleket varmış. Bu memlekette...

İnsanın Kendinden Başka Kaç Görünmeyeni Var?

Neyimi gördünüz ki siz benim? Neyimi bilebilirsiniz? Kaşıma gözüme baktınız hep.. Yediğime, içtiğime, giydiğime.. Söylediklerime.....

Hay-at’in Hayat Mücadelesine Dair

Hayat: Önce herkesten farklı olduğunu düşündüğün, sonra büyüyüp, herkes gibi olduğunun farkına vardığın, sonra kendini...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı