Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ateşkes Yeniden Tesis Edilmeli


30 Aralık 2008 01:02

Yorum Yapılmamış

Nevval SEVİNDİ

ORTA YOL

İsrail Başbakanı’nı yeni ağırlayan Başbakan İsrail’i ağır dille suçladı. Peki, arabuluculuk ne oldu?Arabuluculuğa bomba düştü! Başbakan açıklamaları ile Ortadoğu ülkeleriyle ayni çizgiyi tutturdu. HAmas terörizmi ile İsrail devlet terörizmi ayırt edilemez hale geldi. Ortadoğu’daki fanatik teröörist gruplar, onları destekleyenler İsrail terörizmini de tetikleyicileri.Türkiye bölgede daha büyük bir politika uygulayıcısı olmalıdır. Ne BAtılı bir tarafgirlik,ne Doğulu bir duygusallık! Bölge halkı huzur arıyor. şağıdaki konu kurumlaşma,devlet olma,demokratik yapılar için önemli.Türkiye Ortadoğu’nun aşiret yapısında bir ülke hiç olmadı ve olmamalı.700 yıllık tarihimize saygısızlık derim buna.
Türkiye hukuk devleti mi?

Türkiye hızla demokratik kurum ve reflekslerden uzaklaşmaktadır. Anayasa Mahkemesi Başkanı(hukukçu olmaması başlı başına ayrı bir konu) dün yaptığı abes açıklama ile demokratik bir Batı ülkesinde acilen istifa etmesi gerekirdi. Sadece Haşim Kılıç’ın istifası yetmez bu durum hükümeti de düşürürdü. Türkiye hukuk ve adaletten uzaklaşmaktadır.

Adaleti mumla arar hale düşen insanların yabancılaşması, psikolojik travma içinde olmaları kaçınılmaz.Bir çok insanın ortak düşüncesi :”Türkiye açık hava tımarhanesine döndü.Genel bir terapi ihtiyacı var”. Vahşet,şiddet, yabancılaşma ve kimliksizleşme sıradan durumda artık. Son 18 yıl içinde hızla meyveleri toplanan bu durum sadece politikacıların suçu değil. Aydın sınıfın demokrat reflekslerinin olması. Dayanışma duygusunun, aydınların toplumun önünü açıcı fikir tabanlı bir yapının elemanı olmaması. Aydın sınıfın da diğer toplumsal katmanlar gibi ideolojik takıntılarla yabancılaşması ülkeyi hızla AKP’leştirdi. Devlet düşmanlığı aşırı sağ ile solu birleştirdi. Bugün AB’ye girmek bir yana Batı demokrasilerinin özgürlüklerini bize sağlayan Atatürk devrimlerinden bile uzak düşmekteyiz. Türkiye hızla siyasi İslam’ın cenderesinde bir Ortadoğu ülkesine görüntüsü edinmektedir. İş görüntü ile sınırlı olduğu 7-8 yılı geride bırakmıştır. Türkiye siyasi,kültürel yapısıyla bir Ortadoğu ülkesi durumuna düşmektedir. Bazı cahiller Anadolu hep bağnazdı,taşralıydı o nedenle bugün değişen ne ki diyor!!Anadolu’da yaşanan hayatı 1950-60lardaki fotoğraflarla izlediğim için çok iyi biliyorum ki, Anadolu bugünkü bağnazlıkta değildi. Yaptığım saha çalışmalarında, konuştuğum insanların anlattığı hayatların 1980 sonrası hızlanan bağnazlıkla ilgisi yok. 1980 sonrası İran İslam devriminin ihracına seyirci kalanlar, Milli Görüş gibi hayran olanlar bugün iktidarda zaten. Türkiye ağır bir travmaya doğru gitmektedir. Buna aydınlar, politikacılar, devlet adamları seyircidir. Bunu anlatmaya çalışan,elini taşın altına koyanlar tek başına kalmaktadır bu ülke. Kişisel hırslar, kıskançlıklar,nefretler üzerinden yapılanan fikirsiz hayatlar ülkenin boğulmasında taraftırlar. Yardakçılık yapmaktadırlar.
Kendinize sorun kim bunlar?vatandaşın hukuka saygısı yok oluyorsa ne yapacağız?

Türkiye hukuk devleti olmaktan kayıyorsa vatandaş olmak imkansız hale gelir. Ortadoğu’nun kabile devletleri model mi? T.C. tüm Asya’da ve Ortadoğu’da model oldu yıllarca. Bu gün onları model alanlar mı var? Soruları sorun ve cevap arayın.

Kendimiz olmaktan başka çaremiz yoktur.

Okunma Sayısı: 203

Yazarın Diğer Yazıları

Çocuk Yetiştirmede Neredeyiz?

Bir milleti sürü olmaktan çıkaran milli eğitimdir. Bilimdir. Türkiye’nin acıyla yoğrulan gündeminde temel sorunlara ilişkin...

Gagavuz Türkleri İle İlgili Hiç Bilmediğimiz Gerçekler

Gagavuzya’yı yıllar önce gezdim, sanırım o dönemde hiç bu konuda kamunun bilgisi yoktu. Antropolojik zenginliği...

Paraya Tapan Sistemin Sonu

Her ellediğin altın olsa altın bir ekmeği nasıl yersin, altına dönen suyu nasıl içersin?Paraya tapma...

Türkiye Artık Türk Değil mi?

Türk kültürünün özelliklerini, tarihini, kahramanlarını, kurtuluşunu ve emperyalizme kafa tutuşunu ve rol model olmasını sindiremeyen...

Acı Ama Gerçek Üniversitelerin Hali bu

İlk 500 içinde Türk üniversiteleri yok. Bu herkesin dilindeydi. Neden yok? Nedeni anlamak için epey...