Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Atatürk’ün “Tek Devlet” Mesajı


20 Temmuz 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’ta dünyanın tek devlet olması fikrini savunan İngiliz bir yazardan söz eder. Aşağıda alıntı ise Nutuk’ta din devleti kurmak isteyen emperyalistlere! Bu fikir İŞİD olarak günümüzde emperyalist devletlerce sahneye kondu ve yine kanlı bir oyun olarak tarihe yazıldı. Atatürk 1927’de bunu öngörmüştü:

“Efendiler, bütün insanlığın görgü, bilgi ve düşüncede yükselip olgunlaşması, Hıristiyanlığı, Müslümanlığı, Budizm’i bir yana bırakarak basitleştirilmiş ve herkes için anlaşılacak duruma getirilmiş saf ve lekesiz bir dünya dininin kurulması ve insanların, şimdiye kadar kavgalar, çirkeflikler, kaba istek ve iştahlar arasında bir sefalethanede yaşamakta olduklarını kabul ederek, bütün vücutları ve zekâları zehirleyen zararlı tohumları yok etmeye karar vermesi gibi şartların gerçekleşmesini gerektiren birleşik bir dünya devleti kurma hayalinin tatlı olduğunu inkâr edecek değiliz. Türkiye’ye musallat olmamak şartıyla, hilâfetçileri ve Panislâmizm taraftarlarını memnun etmek için, bu tasavvur ve tahayyül bir dereceye kadar bizde de tasvir edilmişti. Ortaya atılan görüş şuydu : Avrupa’da, Asya’da, Afrika’da ve diğer kıt’alarda yaşayan Müslüman toplumları, gelecekte herhangi bir gün kendi irade ve arzularını kullanacak bir güç ve özgürlüğe kavuşurlar ve o zaman lüzumlu ve yararlı görürlerse, çağın gereklerine uygun birtakım uyuşma ve birleşme noktaları bulabilirler. Şüphesiz, her devletin, her toplumun birbirinden karşılayabileceği ihtiyaçları vardır. Karşılıklı çıkarları olacaktır. Tasarlanan bu bağımsız İslâm devletlerinin yetkili temsilcileri bir araya gelip bir kongre yaparlar ve falan ve filân İslâm devletleri arasında şu veya bu ilişkiler kurulmuştur. Bu ortak ilişkileri korumak ve bu ilişkilerin gerektirdiği şartlar içinde birlikte hareket sağlamak için, bütün İslâm devletlerinin temsilcilerinden kurulu bir meclis oluşturulacaktır. Birleşmiş olan İslâm devletleri bu meclisin başkanı tarafından temsil edilecektir derlerse ve isterlerse, işte o zaman, o birleşik İslâm devletine hilâfet ve ortak meclisin başkanlığına seçilecek zata da halife ünvanı verirler. Yoksa, herhangi bir İslâm devletinin, bir kişiye bütün İslâm dünyası işlerini yönetme ve yürütme yetkisini vermesi akıl ve mantığın hiçbir zaman kabul edemeyeceği bir durumdur.”

HAYALİ BIRAK GERÇEĞE BAK

Bu itirazda başka bir gerçek var; hümanizm. “Bütün insanlar kardeştir” derken emperyalizm dünyadaki milli kimlikleri silerek kendini empoze etmeyi siyaset haline getirmiştir. Buna siyasi romantizm dememiz de mümkün. Evrensel diye bir dünya olduğunu sanması insanların kendi kimliklerine yabancılaşmasını sağlıyor. Bu da emperyalizmin sonsuz tuzaklarına takılmak için yeterli.

Hayali bir dünyada hayali bir kardeşlik rüyasıyla ülkeniz, milli kimliğiniz, kişiliğiniz çalınır. Yani gerçekle ilişkisi kopmuş aydın ve kentli sınıf oluşturulur. Gerçeklerden kopmuş insanları manipüle etmek, inandırmak ve kandırmak çok kolaydır. Yalan bir haberle milyonları yönetebilirsiniz. Türkiye şu anda yalan haber ve dezenformasyonda bir numara!

Ülkeni kötüleyen, devamlı kültürünü ve insanını aşağılayan haberlerle, görüntülerle kendi gerçeğinden kopan Türk vatandaşı başka mecraların papağanı haline gelmektedir. Örneğin tek adamlık kötüdür diye uzun uzun heyecanlı konuşan birinin terör örgütü PKK ve başı Apo’yu “tek adam” olarak hiç telaffuz etmemesi nedir? O tek adam olarak uzun yıllardır her dediğini size yaptırmıyor mu? Nereden biliyoruz HDP’lilerin söylediklerinden… Bu konuda hiç tavizleri yok!

Okunma Sayısı: 128

Yazarın Diğer Yazıları

Çocuk Yetiştirmede Neredeyiz?

Bir milleti sürü olmaktan çıkaran milli eğitimdir. Bilimdir. Türkiye’nin acıyla yoğrulan gündeminde temel sorunlara ilişkin...

Gagavuz Türkleri İle İlgili Hiç Bilmediğimiz Gerçekler

Gagavuzya’yı yıllar önce gezdim, sanırım o dönemde hiç bu konuda kamunun bilgisi yoktu. Antropolojik zenginliği...

Paraya Tapan Sistemin Sonu

Her ellediğin altın olsa altın bir ekmeği nasıl yersin, altına dönen suyu nasıl içersin?Paraya tapma...

Türkiye Artık Türk Değil mi?

Türk kültürünün özelliklerini, tarihini, kahramanlarını, kurtuluşunu ve emperyalizme kafa tutuşunu ve rol model olmasını sindiremeyen...

Acı Ama Gerçek Üniversitelerin Hali bu

İlk 500 içinde Türk üniversiteleri yok. Bu herkesin dilindeydi. Neden yok? Nedeni anlamak için epey...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.