Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Aşureyi Alüminyum Kaba Koymayın

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

10 Mayıs 2017 00:01

Yorum Yapılmamış

Aşure dağıtımı, Muharrem ayının en güzel geleneklerinden biri. Ancak Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF’in bu konuda bir uyarısı var.

İçinde en az 7, bazı yörelere göre 10-12 çeşit lezzeti buluşturan aşure, mutfak kültürümüz kadar toplumsal yaşantımızın da bir parçası.

Ancak günümüzün hızlı yaşantı biçimi, birçok konuda olduğu gibi aşure dağıtımında da insanları pratik çözüm bulmaya itti ve aşureler alüminyum kaplarda dağıtılmaya başlandı.

Ancak Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Eğitim Koordinatörü Dr. Gökhan Kara, alüminyum ile ilgili bir konuya dikkat çekiyor.

Alüminyumun, hayatın birçok alanına girdiğini belirten Dr. Kara, “Maalesef bu alanlardan biri de mutfaklar. Pratik ve hafif olan bu ürünler saklama kabı olarak bolca tercih ediliyor. Ancak her pratik çözüm, sağlıklı olmuyor ne yazık ki” dedi.

Genel olarak alüminyumun toksisitesinin düşük bilindiğini ama miktarı arttığında ciddi sağlık problemlerine neden olacağının birçok bilimsel çalışmayla desteklendiğini aktaran Dr. Kara, yüksek ısı vurgusu yaparak şöyle konuştu:

“Alüminyumun yüksek ısıda, dondurulmuş gıdalarda, uzun süreli temas durumlarında kullanılması; özellikle asit içeriği bakımından limon, tuz, ıslak gıdalar ile bir araya gelmesi, gıda içeriğindeki kontaminasyonu daha da artırabilir. Toksisite sınırı aşıldığında ise ana hedef kemik, akciğer, santral sinir sitemi olur.

“ÇALIŞMALAR ALÜMİNYUMUN, NÖROTOKSİK OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Bazı deney hayvanlarında yapılan çalışmalar alüminyumun, nörotoksik olduğunu, kan-beyin bariyerinin geçirgenliğinin arttırdığını, beyinde birçok önemli enzimi de inhibe ettiğini yani engellediğini göstermiştir. Vücutta alüminyum zehirlenmesi olduğunda cilt sorunları, mide ve bağırsak kanseri, kan ve beyin fonksiyon bozuklukları, hiperaktivite, bebeklerde zeka geriliği, parkinson hastalığı, çocuklarda öğrenme sorunu, karaciğer hastalığı, mide ağrısı, mide bulantısı, enerji azlığı, gaz sorunları gibi sonuçlara maruz kalınabilir.”

“BİZ EN İYİSİ YİNE BAŞA DÖNELİM”
Aşure dağıtımı konusunda “Biz en iyisi yine başa dönelim” önerisinde bulunan Dr. Kara, “Aşurelerimize, kendimize ve komşularımıza hak ettiğimiz değeri geri verelim. Sunum açısından daha şık, lezzeti daha hissedilebilir, daha sağlıklı olan cam tabaklarımızı yüksek raflardan indirelim, kullanmaya başlayalım” diye konuştu.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/galeri/saglik/ahef-uyardi-asurenizi-zehir-etmeyin,eIv0ZFM-t0uJP6dyBpeY4g/col1xwl8tUCn2rFXIbrD4w

Okunma Sayısı: 96

Yazarın Diğer Yazıları

Aşı Şirketleri İle Aşı Kapatan Devletler Birbirine Giriyor, Çarşı Karışıyor

Dünya Sağlık Teşkilatı Başkanı Ghebreyesus “Feci bir ahlâki çöküşün eşiğindeyiz” demişti de ben de ne...

Moral Maneviyat ve Motivasyon Aşıların Etkili Olabilmesi İçin de Şart

Bir taraftan koronavirüs aşısı yapılanların sayısı arttıkça faz 3 çalışmalarında bildirilen etkinlik ve emniyetle ilgili...

Pfizer’ın Aşısında Şok: İlk Aşıda Yüzde 50 Koruma, Mutasyonlara Etkisiz

Koronavirüs aşısı yapılanların sayısı arttıkça faz 3 çalışmalarında bildirilen etkinlik ve emniyetle ilgili verilerinin doğru...

Evdeki Kimyasallar Çocukların Bağırsak Bakterilerini Etkiliyor

3-6 yaş arası çocukların idrar ve dışkı örneklerinde, tekstil, ev eşyaları, elektronik aletler, bakım ürünleri...

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...