Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar


26 Ekim 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Söz konusu arsanın imar durumunun uygunluğu, dikkat etmeniz gereken en önemli husus. Satıcının sözlü beyanı değil, resmi imar durumu belgesini size göstermesi ya da bir fotokopisini vermesi gerekiyor. Tapu senedinde ada, pafta, parseli belirtilen arsanın size gösterilen arsaya tekabül edip etmediğini kontrol ettirmelisiniz. Arsanın bağlı bulunduğu tapu sicil müdürlüğüne giderek, tapu kütüğüne bakıp, arsanın satışı ile ilgili aleyhte şerh olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Alacağınız arsa hisseli arsa ise, alınan hissenin, hissedar olunan arsa üzerinde tespitini yapmak mümkün değildir. Parselasyonu yapılmışsa, kroki üzerinde noter tarafından tasdik edilmek suretiyle kime satıldığının belirlenmesi düşünülebilir.

Uzmanlarla çalışmanız daha sağlıklı

Arsa alırken yatırım düşünüldüğünden, uzman bir gayrimenkul profesyoneli ile çalışmakta çok büyük faydalar olacaktır. Aksi taktirde paranız boşa gidebilir.

Konut alırken dikkat ediecek hususlar:

Konut alırken alınacak emlakın tapu kaydı mutlaka önceden kontrol edilmeli. Kat irtifakının kurulup kurulmadığına, iskanın, yani yapı kullanım izninin alınıp alınmadığına dikkat edin. Eğer alacağınız gayrimenkul inşa halinde ise müteahhidinin mali durumunu araştırın. Müteahhidin kat karşılığı yaptığı bir inşaattan gayrimenkul alıyorsanız, müteahhitle mukavele yaparak, yaptığınız mukaveleye bitirme tarihi ve kullanılacak malzemeleri tek tek yazarak, gerekli miktarda tazminatları ilave etmelisiniz.

Alacağınız gayrimenkul kiracılı ise öncelikle kiracı ile yapılan kirakontratını incelemeniz, kiracıyla bizzat görüşmeniz ya da kiracı tahliye taahhüdü vermiş ise tahliye taahhüdündeki tarih ile kontrat tarihini karşılaştırmanız gerekir. Satış sonrası gelebilecek elektrik ve su gibi borçlardan kurtulmak için eski malikten, bu borçlardan onun sorumlu olduğuna dair imzalı bir belge alın. Tapu işlemi sırasında alacağınız emlağın değerini yeniden değerleme oranlarına göre hesaplayarak beyan etmelisiniz. Çünkü beyanınız eksikse ödenen alım satım harçları cezalı olarak size geri dönecektir. Kooperatife üye olurken kooperatifin bölgesel bir üst birliğe üye olup olmadığına bakın.

Çünkü bu sistemde gelişmiş bir denetim mekanizması bulunur. Kooperatif arsasının kooperatif adına tapulu ya da tahsis belgeli olup olmadığına bakmalısınız. Kooperatife ait arsanın imar durumunu inceleyin, imarı yoksa üye olmayın. Bir kooperatife üye olduktan sonra işlerin nasıl yürütüldüğünü takip etmek için yılda bir yapılan genel kurul toplantılarına düzenli olarak katılın. Kooperatif aidatlarını elden vermek yerine banka hesabına yatırın. Dekontları saklayın. Yönetimde bulunan kişilerin yakın çevrelerine ucuz devir gibi yollarla çıkar sağlayabileceklerini düşünerek uyanık olmanızda da ayrıca fayda var.

Okunma Sayısı: 97
Kategori: Birol POLAT

Yazarın Diğer Yazıları

Emlak Sektörüne Genel Bakış

Emlak sektörüne baktığımızda karşımıza birbirine bağlı 200 ün üstünde sektör çıkmaktadır. Sadece inşaat sektöründe bu...

Çevre Dostu-Yeşil Binalar

Çevre Dostu-Yeşil Binalar; arazi seçiminden tutunda , sosyal ve çevresel bütünlüğü sağlamış, iklim verilerine ve...

Ev Nasıl Satılır, Ev Satma Yöntemi, Evimi Nasıl Satarım ,

Ev Nasıl Satılır, Ev Satma Yöntemi, Evimi Nasıl Satarım ,Ev Nasıl Satarız,En İyi Fiyata Ev...

Konut Sözlüğü

ADA:Çevresi kamuya ait cadde, sokak,yol, kanal, ark, dere, göl, deniz gibi doğal ve yapay sınırlarla,...

Kat İrtikaflı Tapu

Şu anda oturduğunuz veya kiraya verdiğiniz evin, sahibi olduğunuz yazlığın, dükkan ya da mağazanın tapusunu...