Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Antioksidan Gıda Takviyeleri Bunamayı Önlemiyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

28 Mart 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

E vitamini ve selenyum gibi antioksidan besin destekleri kullanmanın bunamayı önlemediği ortaya çıktı.

Kısa adı PREADVISE olan ve JAMA Neurology’ de yayınlanan araştırma ortalama yaşları 68 olan, bunaması olmayan 7540 erkek üzerinde gerçekleştirildi (1).

Araştırma 2002’ de selenyum ve vitamin E’ nin prostat kanserinin önlenmesindeki rolünü değerlendirmek için düzenlenen SELECT çalışması olarak başladı.

Katılımcıların bir grubuna E vitamini, bir grubuna selenyum, bir grubuna her ikisi, bir grubuna ise plasebo verildi ve bunların yarısı kadarı beş sene ve yarısı da ilaveten 6 sene süreyle takip edildi.

SELECT 2009’ da selenyumun toksik olduğunun anlaşılmasıyla erkenden sonlandırıldı, PREAVISE çalışmasındaki katılımcılar gıda takviyesi almayı bıraktılar ama 6 sene daha takip edildiler.

11 sene sonunda yapılan analizlerde gruplar arasında bunama bakımından hiçbir fark olmadığı tespit edildi.

SELECT’ de selenyumun tip 2 diyabet riskini, E vitamininin ise prostat kanseri ensidansını artırdığı belirlendi.

Bu iki gıda takviyesinin mortalite, diğer kanserler, kardiyo-vasküler olaylar, bulantı, yorgunluk veya tırnak değişiklikleri zerine bir etkisinin olmadığı, selenyumun saç dökülmesi ve dermatiti artırdığı tespit edildi.

Neden E vitamini ve selenyum?

Daha önceki çalışmalarda yaşlanma, kanserler ve diğer kronik hastalıklarda görülen hücre hasarının antioksidanlarla önlenmesinin mümkün olabileceğini düşündüren bazı bilgiler ortaya çıkmıştı.

Vücut oksijen kullanırken “serbest radikaller” meydana geliyor ve bunlar hücrelere ve dokulara zarar veriyorlardı (oksidatif stres).

Bunu fırsat bilen uyanık tüccarlar, E vitamini ve selenyum gibi antioksidan özellikleri olan maddeleri tüm dünyaya yaşlanma ve kanserlerin önlenmesinde mucizeler yaratan gıda takviyeleri olarak sundular.

Gelelim neticeye

Bundan 20 sene kadar önce insanları tıpkı zamanımızda balık yağı ve D vitamini haplarına dadandıkları gibi kanser ve erken ölümlerden korunmak için E vitamini ve selenyuma abone yapılmış, reklâm kampanyaları ve nemalandırılan bilim adamları sayesinde tüm dünyada bir E vitamini ve selenyum çılgınlığı başlamıştı.

Külyutmaz Hıncal Uluç bile bu haplardan avuç avuç yuttu” diyeyim siz anlayın (2, 3)!

Gelgelelim her laboratuvar sonucunun günlük hayatta bir karşılığı olmuyor.

Yakın gelecekte balık yağı ve D vitamininin işe yaramadığı iyice ortaya çıkacak, bunlara boş yere para harcanmaması istenecek ve bu sefer de insanlara başka vitamin, mineral ve gıda takviyeleri dayatılacaktır.

Unutmayın, gıda takviyeleri insanları sağlıklı beslenmeden uzaklaştırmak ve haplarla yaşamaya mahkûm etmek için çıkarılmış ticari ürünlerdir.

Sağlıklı olmanın hastalıklardan uzak kalmanın yolu adam gibi beslenmeden geçer.

Kaynaklar:

1. http://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/fullarticle/2612477

2. http://arsiv.sabah.com.tr/2008/02/16/haber,96D3AE746A434D60A4D646F37561F1DB.html

3. http://www.sabah.com.tr/yazarlar/uluc/2004/10/27/geriye_yaslanmanin_minik

Okunma Sayısı: 73

Yazarın Diğer Yazıları

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...

Acı Biber Tüm Sebeplere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor

Acı biber yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölümlerin %23 kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %34 daha az...