Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ankara’dan ‘Belde’ Gazetesi


29 Temmuz 2012 00:00

Yorum Yapılmamış

Gazetelerimizin sayfa ve sütunlarındaki gezintiyle, oralarda yeralanların genel bir değerlendirilişi olarak gördüğümüz, araştırmalarımızı sürdürüyoruz.

Bugün gündemimizde yeralan Gazete, Ankara çıkışlı, ulusal “Belde”Gazetesi. Türkiyenin Gazetesi olarak 16 büyük sayfayla okurlarının karşısına günlük olarak çıkan Belde’nin 14 bin 127,29,30,31 ve 41 bin 132’nci sayılarının sayfalarındaki gezintimizle kimliğinde gördüklerimiz:

 

Sahibi: Alaeddin Kaya, Genel Yayın Müdürü: Emin Erener, Genel Yayın Yönetmeni: Cüneyt Kaya, Genel Yayın Koordinatörü: Zübeyir Kaya, Yazı İşleri Müdürü: Abdülmecit Koyunsağan, Sorumlu Müdür: Ahmet Tekeş, Haber Müdürü: Dursun Erkılıç, İstihbarat Şefi: Yasemin Aydoğdu, Sayfa Editörleri: Feride Akdoğan, Şenol Günüç, Spor Muhabirleri: İbrahim Arklan, Yücel Tanol. Ayrıca polis,magazin,ekonomi ve diğer alanlarda görev yapan, sorumluluk taşıyan onlarca muhabir var.   Tlf:0312-3979140

 Genelde sayfalarda isimler, sorumlular var. İkinci sayfada başlayarak, sayfa sorumluları olarak gördüklerimiz şöyle sıralanıyor: Meltem Ekiz, Gözde Temel, Feride Akdoğan, Yiğit Yiğit, Hakkı Murat Söbütay, Aylin Demirhan, Selim Yüksel, Sevgi Acar, Mustafa Elden, Ersoy Güner, Yücel Tanol.

Belde Gazetesi, pırıl pırıl baskısıyla, sayfalarının düzenleniş biçimiyle gazetecilik alanında bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

 

 Fehmi Koru, Mustafa Şevki Kavurmacı, Taha Kıvanç, Haşmet Babaoğlu, Kadir Dikbaş, İsa Kayacan gibi isimler yanında, günlük olarak yaygın basındaki makalelerden yazarları itibariyle seçilen, tam bir sayfa göz dolduruyor.Ayrıca, Fatma Betül Kaya’nın hazırladığı “Damla damla” köşesi, ilginç konuların sütuna aktarılışı itibariyle dikkat çekiyor.

 

Şimdi makalelerden bazı cümleler alarak devam edelim efendim:

1.Partisini sürekli başarıdan başarıya koşturmuş bir siyaset adamı, bir başbakan, halkın seçeceği bir hedefe gözünü dikmiş ise, kendisini her daim desteklemiş çevrelerle ters düşecek icraatlar mı yapar, yoksa amacına ulaşmak için destek tabanını mümkün olduğu kadar genişletmeye mi çabalar?(Fehmi Koru)

2.Gazetede çıkan haber ve değerlendirmeler ile, televizyon yorumlarına bakıyorum, birilerinin ısrarla ‘Cemaat’ten siyasi bir parti çıkarma’ projesi geliştirdiklerini görüyorum (Taha Kıvanç)

3.İyi çay içebilmemiz için üretimde kullanılan çayın kaliteli olması yanında, bekletilmeden üretim sürecine alınması gerekiyor (Kadir Dikbaş)

4.Yıllardır gözlediğim bir gerçek Dursun Erkılıç’la ilgili: O, pek çok haberinin içine şiirsel anlatımlar da yerleştirir. Haberler, şiirli bir güzellikle daha iyi anlaşılır, daha bir ‘haber tadında’ çıkar okurlarının karşısına.(İsa Kayacan)

GÜNÜN SÖZLERİ:

1. Yaşamı yönetirken, duygusal ve aceleci hareketler erken başarısızlıkla sonuçlanır (Lao Tsu)

2. Başarıya yaklaşmış öyle işler gördüm ki, o başarının fesat’a uğramasının nedeni, acelecilik olmuştur (Nizamül Mülk)

3. Vaktinden önce dertlenmek, gereğinden fazla dertlenmektir (Seneca)

4. Acele; gecikmedir (Quintus)

Okunma Sayısı: 100

Yazarın Diğer Yazıları

Tekirdağ Yeni İnan Gazetesinde Cahide Ulaş Aytar’ın Sanat Sayfası

Tekirdağ ilimiz merkezinde günlük yayınlanan, rahmetli Cahit Çelebi dostumun yayınını sürdürdüğü Tekirdağ Yeni İnan Gazetesi...

Şanlıurfa Dergisi

Şanlıurfa’dan “Şurkav Şanlıurfa” Dergisinin 16. sayısı masamda. Aylık olarak okurlarının karşısına çıkan, çıkarılan “Şurkav Şanlıurfa”...

Ahmet Tufan Şentürk’ün Anlatım Zenginliği

Güçlü mısralarıyla, şiirimizin zirvesine bağdaş kurup oturan, buradan seslenen, şiirimizin beş yıldızlı çınarı rahmetli Ahmet...

Sistem Ofset’ten Gelenler

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Merkez Kütüphanesine bağış olarak gönderdiğim kitap ve dergilerin bana ulaşmasında...

Güzide GülPanır Taranoğlu’nun Sistem Ofset’ten Gelenler

Şairlerimizin, şairelerimizin yazdıklarından, yayınladıklarından okudukça, onların satır ve mısraları arasında gezdikçe duygularımız daha bir değişiyor,...