Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Anadolu’dan Esintiler “Yozgat Tanıtım Günleri”

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

04 Mart 2011 00:00

1 Yorum

Valilikte Yozgat Valisi Sayın Necati Şentürk başkanlığında yapılan; “Yozgat Tanıtı Günleri” toplantısına katıldık. 14-15-16-17 Mayıs 2011 tarihlerinde yapılacak olan Tanıtım ve Turizm fuarının hazırlık çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Vali Necati Şentürk, tüm Yozgatlıları fuara katılıma davet etti ve fuarın Yozgat’ın tanıtımı için bir şans olduğunu dile getirdi. Yozgat şairleri  Yazarlar Birliği olarak bu toplantıya bizde katıldık.
Yozgat’ın tanıtım eksikliğini dile getiriyoruz. Tarihi, turistik değerleri ve Kültürel faaliyetleri ile ilimizin dünyaya tanıtımını yapmak istiyoruz. bunun yolu fuarlardan Kültür Sanat etkinliklerinden geçiyor. İşte bu amaca yönelik olarak ilk kez başkent Ankara’da Atatürk Kültür Merkezinde 14-15-16-17 Mayıs tarihlerinde Kültür ve Tanıtım fuarı düzenlenecek. Hem Yozgat’ın kültürel değerlerini tanıtmak, hemde yerel ürünlerini pazarlamak amacıyla bu fuarın önemli bir eksikliği gidereceğini düşünüyoruz.
Yozgat göç veren bir il… Yozgat’ın üç katı insan il dışında yaşıyor. Bu illerin başında Başkent Ankara geliyor. 500’bine yakın Yozgatlı Ankara’da ikamet ediyor. İstanbul, Bursa, Kırıkkale, Kayseri, İzmir, Antalya, Kocaeli, Kırşehir, Mersin gibi ilde hatırı sayılır konumda Yozgatlı var. Bu hemşehrilerimiz kurdukları sivil Toplum örgütleri ve derneklerle faaliyetlerini devam ettirip kendi saplarında bir tanıtım içinde oluyorlar. Aslında dünyanın her yerinde Yozgat’lı var.
İlin tanıtımı, kültürel değerlerinin öne çıkarılması ile ekonomik olarak katkınınsağlanabilmesi için organizeli çalışmamız gerekiyor. Ankara’da yapılacak Tanıtım günleri fuarı bu manada bir ilk olacak ve tüm Yozgatlıların ilgisini toplayacaktır.
Vali Beyin bu konudaki gayritini, çabasını, emeğini takdirle karşıladığımızı ifade ediyoruz. Yozgat dışında da toplantılar yapılarak tanıtım faaliyetlerine hız verdiğini biliyoruz.

YOZGAT TANITIM GÜNLERİNE TAM
DESTEK VERİYORUZ

14-15-16-17 Mayıs 2011 tarihinde yapılacak olan Ankara Kültür Merkezindeki “Yozgat Tanıtım Günleri Turizm Fuarına” tam destek verdiğimizi ifade etmeliyiz. Yozgatlı Şairler, Yazarlar, Ozanlar, Sanatçılar, Ressamlar olarak orada olacağız, ürünlerimizi, kitaplarımızı sergileyeceğiz, Aşıklarımızla, Ozanlarımızla halk kültürünü burada icra etmeye çalışacağız.
Yozgat Tanıtım Günleri Turizm fuarı projesinin dopdolu hazırlandığını yapılacak faaliyetlerin ciddiyetle planlandığını Vali beyin ağzından bizzat dinledik ve mutlu olduk. Sivil Toplum örgütleri, Yozgatlı dernekler olarak  bu faaliyetlerin içinde yeralmak istiyoruz. Tüm Yozgat halkının da bu emeğe saygı gösterip, yardımcı olmalarını umut ediyoruz. Bu faaliyetinn Sürmeli Festivalinden de daha elzem daha önemli olduğunu düşünüyoruz.
Yozgat Tanıtım Günleri Fuarı projesinden iki önemli faaliyet öne çıkıyor. Bir; Ekonomik ürünlerin tanıtılıp pazarlanması ve Yozgat ticaretinin canlandırılması. İki kültürel değerlerin yaşatılması ve kültür varlıklarının öne çıkarılması… Önemli olan ilin tanıtımının yapılması… Yozgat’ın fakir, yoksul, makus talihinin değişimi için ciddi adımların atılması…
Tenkit ve eleştrilerin olduğunu biliyoruz. Ancak tenkit ve eleştrilerin amaçsız boyutlara ulaşmasını diliyorum. Bu konudaki yorumumuz şu” Meyveli ağaç taşlanır” Buyrun siz yapın; yapamazlar, bırakın biz yapalım, onuda tenkit ederler. O zaman, kimseyi takmayacaksın bildiğini yapacaksın… Başarılı olursan alkışlarlar. Başarılı olamazsan dedikodusunu yaparlar, varsın yapsınlar! …
Yozgat Tanıtım Günleri Kültür-Turizm fuarını ciddiye alıyoruz, destekliyoruz, bu projeden umutlarımız ve beklentilerimiz var. Onun için emeği geçecek olan herkesi alkışlıyoruz.
Vali beyin çabasını, gayretini, enerjisini, alın terini saygıyla karşılaşıyoruz. Yozgatlı esnaflar; iş adamları, bürokratlar, siyasetçiler olarak kendisine destekçi olmanın gerektiğini vurguluyoruz. Sivil Toplum örgütleri, Yozgatlı Dernekler olarak bu projeye sahip çıkmamız gerektiğini belirtiyoruz.
Toplantıda Vali beyin hoşumuza giden bir ifadesi oldu;” Yozgat Tanıtım Günleri fuarı” projemize sahip çıkar desteklerseniz ihtişamla, heyecanla her yıl yaparız. Yok, sahip çıkmaz, bizi valiliğimizi-tertip komitesini yalnız bırakırsanız. Bir kez yapar öylece bırakırız” Bunu bi çağrı olarak kabul ediyoruz. Gücümüz, imkanımız elverdiğince bu projenin yanında olmamış gerektiğini vurguluyoruz. Yozgat adına bir ilk gerçekleşecek, inşallah başarılı geçer; tanıtıma katkısı olur ve her yıl yapılacak tanıtım günleri ile Yozgat kabuğunu kırar, Yozgat’ın da Yozgatlının da var olduğunu dünyaya haykırmış oluruz.

Okunma Sayısı: 106
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kutsal Mesleğe Hüzünle Başlamıştık?

24 Kasım’da içimi bir başka heyecan kaplar. Sevinçle-Hüznü bir arada yaşarım. Hayatta olanla sevinci yaşarken,...

Yozgat Bir Tarihi ve Turizm Şehridir

BOZOK’ların mekanı olan Yozgat, yer altı Madenlerinin zenginliğinin yanı sıra kaplıcaları ve tarihi ören yerleriyle...

Allah’ın İpine Sımsıkı Sarılın!…

Dünyanın pek çok yerinde masum insanlara yönelik zalimce saldırılarda, yüzlerce insan ölmekte, kalplerimizdeki yangın dağlar gibi...

Biran Önce Tamamlanmalı Diyoruz

Büyük Camii çevresinde yıkımlar ve temizleme çalışmaları devam ediyor. Elbette belirli bir zaman geçecek. Ancak...

Ağaç Bir Ülkenin Zenginlik Kaynağıdır

Ağaç ve Orman bir ülkenin zenginlik kaynağıdır. Soluduğumuz havadan içtiğimiz suya, okuduğumuz kitaptan yazdığımız kaleme...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Evser dedi ki:

  Ahmet bey,
  Siz ve bırkac Yozgatlı arkadasımın dısında dıger arkadaslar dogdugu sehrı sevmıyor mu dıye dusunuyorum.
  Yozgat tutkunuzu nedenını bılmıyorum.Istanbul gıbı megakent ve Ankara gıbı baskent degıl.Denızı olmadıgı gıbı Ataturk un cezalandırdıgı bır baska ıl de yok.
  Camlık ve surmelı turkusunden ıbaret olan bu ılın nesı cekıcı gelıyor sıze? Yozgat tanıtım gunlerınde ne tur etkınlıkler yapılıyor? Yozgat’ın fakir, yoksul, makus talihinin değişimi için ciddi adımların atılması fuar etkınlıgıylemı cozulecek?

  Saygıyla…