Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Allah İsraf Edenleri Sevmez!

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

22 Ekim 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Yüce Rabbimiz Kuran’ı Kerim’inde mü‘minlerin özelliklerini anlatırken şöyle buyuruyor: “Onlar, harcama yaptıklarında ne israf ederler, ne de cimri davranırlar. Bu ikisi arasında bir yol tutarlar.”(Furkan-67)

Başka bir âyetinde ise Cenab-ı Hakk: “Akrabaya, yoksula, yolda kalmışa haklarını ver! Malını israf ile saçıp savurma! Zira saçıp savuranlar, şeytanın dostları, kardeşleridir.”(İsra 26-27) buyurmaktadır.

Peygamber Efendimiz ise bir hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki : “İnsanoğlu kıyamet günü beş şeyden hesaba çekilmedikçe yerinden kımıldayamayacaktır. Ömrünü nasıl tükettiğinden, gençliğini nasıl yıprattığından, malını nerede kazanıp nereye harcadığından ve öğrendiği bilgilerle nasıl amel ettiğinden.“(Tirmizi)

Bir gün Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) abdest almakta olan Sa’d b. Ebi Vakkas’ın yanına uğrar. Abdest esnasında onun suyu fazla kullandığını görür ve ikaz ederek “Bu ne israf!” buyurur. Sa’d, “Abdestte de israf olur mu ya Resûlallah?” diye sorunca efendimiz (s.a.s.): “Evet, akan bir nehirden bile abdest alsan israf olur” şeklinde karşılık verir.

Efendimiz’in ikazlarından anlıyoruz ki mü‘min, cimrilikten sakınması gerektiği kadar israf etmekten, saçıp savurmaktan, ölçüsüz harcama yapmaktan da sakınmak zorundadır.

Dünyamızda istifademize sunulan hiçbir nimet insanın keyfi ve sorgusuz-sualsiz tasarrufuna bırakılmamıştır. Ancak insanın tabiata karşı sergilediği bencil, dikkatsiz ve vurdumduymaz tasarrufları sonucu çevrenin maruz kaldığı tahribat, bugün endişe verici ve telafi edilmesi zor bir hal almıştır. İsraf ve tüketim çılgınlığı insanlık krizi doğuracak boyutlara ulaşmış durumdadır.

Dünyamızın bir çok bölgesinde açlık ve yoksulluktan kaynaklanan ölümlerin ve yaşanan trajedilerin çoğunun, dünyanın diğer bölgesindeki aşırı israf ve sorumsuz insanların çılgın tüketiminin bir sonucu olduğu unutulmamalıdır.

Bugün hepimiz gençliğimizi, sağlığımızı, zamanımızı zenginliğimizi, geleceğimizi, her şeyimizi israf ettiğimizin farkında mıyız? İsraf ve savurganlığın maddi imkânlarımız kadar hayatımıza anlam katan manevi değerlerimizi de tehdit ettiğinin farkında mıyız?

Hiç düşündük mü, ömrümüzün en büyük sermayesi olan zamanı nasıl ve nerede harcıyoruz? Bir günün kaç dakikasını inancımıza uygun ve insanlığa faydalı şeylerle geçirebiliyoruz? Sosyal medya mecralarında tükettiğimiz saatlere ve amaçsızca geçirdiğimiz zamanlara acıyor muyuz?

Alıp verdiğimiz her nefesin hesabının bizden sorulacağı endişesini taşıyor muyuz?  Ya kaybettiğimiz sağlığımıza ne demeli! İçki, sigara ve dengesiz beslenme ile heba ettiğimiz sağlığımızın hesabını verebileceğimize gerçekten inanıyor muyuz?

İsraf büyük bir günahtır. Nitekim bir ayet-i kerimede “Allah israf edenleri sevmez.” buyurularak nimetleri sınırsız ve sorumsuzca tüketenlerin hoş karşılanmadığı belirtilmiştir. Bir başka ayet-i kerimede ise ’saçıp savuranların şeytanların kardeşleri’ olduğuna dikkat çekilmiştir. Çünkü israf, rızkı veren Allah‘ın nimetlerine karşı saygısızlık dünyayı paylaştığımız diğer ortaklarımız için ise bir zulümdür.

Okunma Sayısı: 152
Kategori: Ahmet SARGIN
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Kutsal Mesleğe Hüzünle Başlamıştık?

24 Kasım’da içimi bir başka heyecan kaplar. Sevinçle-Hüznü bir arada yaşarım. Hayatta olanla sevinci yaşarken,...

Yozgat Bir Tarihi ve Turizm Şehridir

BOZOK’ların mekanı olan Yozgat, yer altı Madenlerinin zenginliğinin yanı sıra kaplıcaları ve tarihi ören yerleriyle...

Allah’ın İpine Sımsıkı Sarılın!…

Dünyanın pek çok yerinde masum insanlara yönelik zalimce saldırılarda, yüzlerce insan ölmekte, kalplerimizdeki yangın dağlar gibi...

Biran Önce Tamamlanmalı Diyoruz

Büyük Camii çevresinde yıkımlar ve temizleme çalışmaları devam ediyor. Elbette belirli bir zaman geçecek. Ancak...

Ağaç Bir Ülkenin Zenginlik Kaynağıdır

Ağaç ve Orman bir ülkenin zenginlik kaynağıdır. Soluduğumuz havadan içtiğimiz suya, okuduğumuz kitaptan yazdığımız kaleme...