Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ağaç Dikme Seferberliği Yerinde Bir Karardır

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

13 Kasım 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

Ağaç ve Orman bir ülkenin zenginlik kaynağıdır. Soluduğumuz havadan içtiğimiz suya, okuduğumuz kitaptan yazdığımız kaleme kadar hemen her yer de ağacın varlığını görürüz. Canlıların yaşayabilmesi için gerekli olan oksijeni ormanlar bir fabrika gibi üretir, çeşitli hayvanları ve kuşları sinesinde barındırır. Orman, toprağın erozyonla denize sürüklenmesini önler.”

Bu sebeple ağaç yetiştirmenin iyi bir evlat yetiştirmek gibi çok hayırlı bir iş olduğunda asla şüphe yoktur. Ağaç dikip yetiştirmek ne kadar hayırlı bir iş ise, ağaç kesmek, ormanları yok etmek de o denli bir günahtır.

“Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor; “kim yaş bir ağaç keserse Allah-u Teala o kimseyi kıyamet günü baş aşağı Cehenneme atacaktır.”

“Kıyamet koparken sizden biriniz elinde bir hurma fidanı bulunursa bunu kıyamet kopmadan dikmeye gücü yeterse hemen diksin, bırakmasın…” “Bir Müslüman bir ağaç diker veya bir şey eker de ondan bir kuş, bir insan veya bir hayvan yerse bu, kendisi için bir sadaka olur…”“Bir kişi ağaç dikerse, diktiği ağacın meyvesi kadar defterine sevap yazılır…”

Cenabı Hak insanoğlunu yaratınca ona, içinde huzur ve güvenle yaşayabileceği yemyeşil bir dünya bırakmıştır. Ortasından şırıl şırıl ırmaklar akan, kuşların ve hayvanların neşelendirdiği bu güzel ormanları bizler umarsızca yok ederek dünyamızı çöl haline getirmişiz!…

Hepimizin yapabileceği çözümler, çareler vardır. Her yıl düzenli olarak ağaç dikmek zorundayız. Bunu bir seferberlik olarak başlatıp devam ettirmek zorundayız. Binlerce fidan dikerek geleceğimize ışık tutmak elimizdedir. Ağaç dikme seferberliğine 7 den 70 hepimiz destek olmalı bunu bir sevda haline getirmeliyiz!

Bakanlığın başlattığı çalışmalar var. İl ve İlçelerde düzenli olarak fidan dikmek suretiyle belirli alanlar ağaçlandırılıyor. Bu kutlu ve mübarek çabaya bizlerin de katkıda bulunması gerekiyor. Her yıl düzenli olarak birer ay ağaç dikme çalışmasıyla pek ala çevremizi yeşertip ormanla donatabiliriz. Buna mecburuz, bu hepimiz için bir vatanseverlik görevidir.

Ülkemizin her yanına ağaç dikip Türkiye’yi yem yeşil bir cennete dönüştürsek kötü mü olur? Sadece çam ağacı değil bölgelerin coğrafi özelliklerine göre her çeşit ağaç dikilebilir. Meyve ağacı, zeytin ağacı ve susuzluğa dayanıklı diğer ağaçlar dikilip kalıcı hale getirilmelidir. Ağaç dikme seferberliği bu yılla sınırlı kalmamalı her yıl devam ettirilmelidir. Ağaç dikip meyve bahçeleri kuran üreticiler  devlet ve bakanlık tarafından teşvik edilip desteklenmelidir.

Ağaç dikme seferberliği ilan etmek yetmez; bunu bir vatanseverlik görevi olarak ele almak ve sahip çıkmak gerekiyor. Askere giden, evlenen, okula başlayan, hayır işe adım atan herkes ağaç dikerek başlamalı ve bunu yapmak her Türk Vatandaşı için aslı görev sayılmalı…

Cennet kadar güzel Anadolu’yu bakın ne hale getirmişiz. Yakıp yıkmış tarumar etmişiz.

Doğanın dengesini bozmuş, kuşlara hayvanlara barınak olmaktan çıkarmışız. Bu yetmemiş halen zarar vermeye hor kullanmaya ve kirletmeye devam ediyoruz. Bakın çevrenize bizden başka vatanına, toprağına zarar veren bir başak millet var mı? Kendimiz kazanmadık, Atalarımızdan mirasla aldık değil mi?

Ülkem için iki şeye önem veriyorum. Birincisi, okumayı tutku haline getirmeli ve okuma alışkanlığı kazandırılmalı, ikincisi de ağaç dikmeyi sevda kabul edip çevremizi ağaçlandırmalıyız. Devletimizin Ağaç dikme seferberliğini alkışlıyor bunu kalıcı ve sürekli hale getirilmesini diliyoruz. Haydi sen de bir fidan dik senin de dikili bir ağacın olsun!..

Okunma Sayısı: 88
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Türkiye Niçin Libya’da Bulunuyor?

Türkiye, enerji rekabetinin ve ihtilaflı konuların arttığı Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon rezervlerinden hakkı olana sahip çıkma...

Zengin Kaynakları ile Yozgat Sizleri Bekliyor!

Yozgat ili İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümünde Bozok Platosu üzerinde yer alır. Ankara, Sivas...

Gençlik Elden Gidiyor mu?

Gurur duyulacak genç bir nüfusa sahibiz. Dünya yaşlanıyor, genç kalanlar güçleniyor! Türkiye genç nüfusu ile...

Yozgat’ın Değerlerini Ayağa Kaldırmak!

Yozgat bir tarım memleketi; Yozgat termal turizm zengini; Yozgat tarım ve hayvancılık yapmak için oldukça...

Kahramanlarımızdan Pençe-Kaplan Harekâtı

Son dönemlerde Irak’ın sınırındaki karakol ve üs bölgelerine taciz ve saldırı teşebbüslerini artırarak hudutların ve...