Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Adalet Ve Demokrasi Haftası


30 Ocak 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

24 Ocak 1993’te öldürülen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990’da öldürülen Prof. Dr. Muammer

Aksoy’ un ölüm yıldönümlerini belirleyen 24 Ocak-31 Ocak günleri arasındaki haftanın, demokratik kitle örgütleriyle birlikte “ ADALET VE DEMOKRASİ HAFTASI” olmasına karar verilmiştir.

 

24 Ocak 1993’te öldürülen Gazeteci Araştırmacı yazar Uğur Mumcu ile 31 ocak 1990’da öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıldönümlerini belirleyen 24 Ocak–31 Ocak günleri arasındaki hafta   “ ADALET VE DEMOKRASİ HAFTASI “  olarak anılmaktadır.

 

Bu yılda  ADALET VE DEMOKRASİ  HAFTASININ   19.yıldönümünde gerçekleşen tüm etkinliklerde;  Tam bağımsızlık bilinciyle, baskıcı, sömürücü güce karşı konulacağı, faili meçhul cinayetler, yolsuzluklar, haksızlıklar karşısında suskun kalınmayacağı dile getirilecektir.

 

1993 yılından bu yana düzenlenen hafta, demokrasi ve adaletin kurumsallaşması için el ele veren demokratik kitle örgütlerinin yerel yönetimlerin, suskun kalmayan tüm aydınların ortak başarısıdır.  Adalet ve Demokrasi haftası, Ankara başta olmak üzere yurdun pek çok yerinde ve yurtdışında, çok sayıda kitle örgütünün, kurum ve kuruluşların, yerel yönetimlerin ve gönüllülerin her yıl artan katılımıyla gerçekleştirilmektedir.

    

Demokrasi şehitlerimizden Uğur Mumcu ve Muammer Aksoy Türk Ulusunu aydınlattıkları için Türkiye Cumhuriyetini yok etmek isteyen güçler tarafından haince katledildiler.  Uğur Mumcu ve Muammer Aksoy Atatürkçü düşüncenin gerçek savunucuları idi. Laiklik ve hukukun üstünlüğünü, ulusal bütünlüğü savunarak, kalemleri ile halkın gerçekleri öğrenmesini sağlıyorlardı. Cumhuriyeti, Demokrasiyi, Barışı, Bilimi savundular. Her zaman talana, vurguna karşı çıktılar. Terörün her türlüsüne, bölücülüğe, gericiliğe karşıydılar. Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin, Türkiye üzerindeki haince amaçlarını açıklayarak halkı aydınlatıyorlardı. Her zaman Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde olmamızı,  adaletin ve demokrasinin kurumsallaşacağı, laik, demokratik ve çağdaş bir ülkede çocuklarımızın yetişmeleri gerektiğini anlatıyorlardı. Onlar gerçek bir yurtsever idi. Bedenleri susturulsa da, gerçekleri yazan kalemleri, yazdıkları hafızalardan asla silinmeyecektir,

 

Gazeteci Araştırmacı Yazar Uğur Mumcu ve Prof. Dr. Muammer Aksoy’u ve bütün demokrasi şehitlerimizi  19.Ölüm yıldönümlerinde ADALET VE DEMOKRASI HAFTASINDA  saygı, minnet ve şükranlarımla anıyorum. Mekânınız cennet olsun.

 

Sizler rahat uyuyun.  Türk ulusu sizin çizdiğiniz yoldan bıkmadan,pes etmeden   devam edecektir.

SONSUZA KADAR  ATAMIZIN İZİNDEYİZ, CUMHURİYET’İMİZİN   BEKÇİSİYİZ, ŞANLI TÜRK BAYRAĞIMIZIN GÖLGESİNDEYİZ. 

 

SABİHA SERİN 

sabiha_serin@mynet.com

 

 

  

Okunma Sayısı: 121
Kategori: Sabiha SERİN

Yazarın Diğer Yazıları

Kadınlarımız Kuluçka Makinası Değildir

Ülkemizde en üst düzeyde bizi yönetenler “DOĞUM KONTROLU İHANETTİR” diyerek Ülkemizde nüfus azalmasından endişe ediyorlar....

Ulusal Güneşimiz Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun…

Cumhuriyet egemenliğin bir tek kişinin elinde olmadığı ve oy hakkına sahip seçilen temsilciler eliyle yasalara...

Türkçe’miz Nereye Gidiyor…

Türkçe, TÜRKİYE TÜRKÇESİ olarak da bilinir. Altay dilleri içinde bir alt aile oluşturan Türk dillerinin...

Boşanmalar Neden Arttı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı evlenme – boşanma istatistiklerini açıkladı. Buna göre, evlenen çiftlerin...

Yuvayı Yapan Dişi Kuştur Ayı Yapan Dişi Kuştur

Anne karnında iken ilk akla gelen soru bebeğin cinsiyetidir. Hamile kadın dokuz ay bebeğini karnında...