Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Acil Sorun: Sanayi Ve Yatırım Parseli

YOLCU
Eyüp ELMAS

11 Nisan 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Seçim psikolojisinden atışmalarından kavgalarından bir an önce kurtulmamız gerekiyor. 16 Nisan inşallah 3 yıldır devam eden sürekli seçim psikolojisinin son noktası olur.

Şimdiden bu psikolojiden kurtularak kalkınmayı esas almamız gerekiyor. 16 Nisan sonrası yatırım ve üretim zamanı. Malum son 3 yılda yaşanan 4 seçim döneminde yatırımlar neredeyse durma noktasına geldi ve ekonomideki durgunluk devam ediyor. Çözümü konuşmamız, ön yargıları kenara bırakmamız ve radikal adımlar atmamız gerekiyor.

Durgunluktan yatırım ve üretimle çıkabiliriz. Yatırım; üretim demek, istihdam demek, kazanmak demek, harcamak demek, gelir artışı demek, piyasaların rahatlaması demek.

O halde ilk adım doğru yatırımları ilimize çekmekle veya ilimizdeki yatırımcılarımızı harekete geçirmekle başlamalı. Bu ancak yatırım ve sanayi parseli üretmekle olur. Yatırım ve sanayi parseli üretmek şüphesiz kamu yönetimlerinin görevi, yani ilimizin önde gelen kurumları olan Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız harekete geçecekler ve bu kurumlarımızın etki ve yönetim alanı kapsamında olan diğer birimlerimizi koordine ederek yatırım ve sanayi parseli sorununu çözecekler.

Lafı uzatmayayım acilen sanayi ve yatırım parseline ihtiyaç var. Ben önce ilimizin sanayi parseli durumunu yazmak istiyorum.

Ordu Organize sanayi Bölgesi (OSB); 600 dönüm, 1991’de kuruldu, ilk yer tahsisi 1994’te yapıldı, 397 dönümü sanayi parseli, 74 parsel, 4 parselde inşaat diğerlerinde üretim devam etmekte, yaklaşık 3.000 kişi istihdam ediliyor.

Fatsa OSB; 400 da, 29 parsel 29 firmaya tahsisli, hepsi üretimde, yaklaşık 3.000 istihdam bulunmakta.

Ordu ve Fatsa OSB’lerde toplamda 1.000 dönüme yakın sanayi parselimiz bulunmamakta, buda yetmiyor maalesef.

Hem merkez hem de Fatsa OSB’ler 2004 yılında birincisi çıkan 5084 sayılı yasa kapsamındaki teşvikle birlikte hızla dolmuş durumda. Özellikle de Ordu’nun teşvikte 5. Bölgede yer almasıyla ilimizde yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımızın sanayi ve yatırım parseli taleplerine cevap verilemiyor.

İhtisas OSB’miz yok, planda da yok, mutlaka olması gerekiyor.

Endüstri meslek liselerimiz OSB’lerde değil, OSB’lere taşınması gerekiyor (karşısına değil, merkezde yanlış yapıyoruz)

Altınordu’da 3, Aybastı, Fatsa ve Ünye’de 1’er olmak üzere toplam 6 adet Küçük Sanayi Sitemiz (KSS) var ve buralarda 25.000’e yakın istihdam var.

KSS’lerimiz dolu, Altınordu’daki eski sanayinin acilen kaldırılması gerekiyor, Ünye KSS dolmuş durumda ve yeni yer arayışları var, bazı ilçelerimizde ise KSS talepleri var. Sınırlı da olsa KSS’lerde ciddi üretimler yapan firmalarımız da var.

Eğer iddialı olmayı hedefliyorsak mevcut durumumuz ve bu rakamlar komik kaçıyor maalesef.

Çözüm: 5.000 dönüm sanayi bir o kadar da yatırım parseli, detaylar yarın.

Okunma Sayısı: 122
Kategori: Eyüp ELMAS

Yazarın Diğer Yazıları

Ordu Tarımda Türkiye’yi Besler

Ordu tarımsal-hayvansal üretimde Türkiye’yi besler ve 80 vilayete de örnek olur. Buna 4 örnek vermek...

Darılmak Yok Konuşmak Var

Kıymetli dostlar; kimin fikrinin haklı olduğuna bakmadan, iyi niyetli yorumlarla güncel konuları yorumlamaya çalışıyorum, milli...

Beton Kapanı

Geçmişte beraber çalıştığımız bir yöneticimiz eşinin çalıştığı kurumdan dolayı, etrafıyla birlikte adeta köy ortamını andıran...

Tarımsal Kalkınmanın İnsan Kaynağı

“Ordu tarım-hayvancılıkta Türkiye’yi besler, 80 vilayete de örnek olur” tezimin toplamda 6 milyar 630 milyon...

Bir Kahraman Lazım

“Ordu Tarımda Türkiye’yi Besler” başlıklı yazımda 4 başlıkta önerilerde bulunmuş ve özetle; “Ordu tarım-hayvancılıkta Türkiye’yi...