Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

8 Mart Kadınlar Günü Kutlu Olsun.

BİLİMSEL GERÇEK
Öğr.Gör. Nurullah AYDIN

08 Mart 2014 00:03

Yorum Yapılmamış

8 Mart kadınlar günü kutlu olsun….
Her yıl olduğu gibi bu yılda bu günde siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları, vakıflar, dernekler kadınlar günü nedeniyle mesajlar yayınlıyorlar.
İstatistikler veriliyor.
Bu arada dünya’da Türkiye’nin yeri konusunda farklı yorumlar yapılıyor.

Türkiye’de kadının çalışma hayatına katılma oranı, İstihdama katılan kadınların sektörlerdeki oranları, kadın işsiz oranları, Kamu kurumlarında çalışan kadın oranı, Öğretmenlerin, üniversitelerdeki öğretim elemanlarının, baroya kayıtlı avukatların, hakimlerin, savcıların, polislerin kadın oranı, valilerin, vali yardımcılarının, kaymakamların, elçilerin kadın oranı, Parlamenterlerin, belediye başkanlarının, belediye meclisi üyelerinin, il genel meclisi üyelerinin, mahalle muhtarının kadın oranı,
Türkiye, kadın erkek eşitsizliğinde Dünya ülkeleri arasında sonlardadı

Fotoğraf: Nurullah AYDIN8 Mart 2014KADINLAR GÜNÜ MESAJI8 Mart kadınlar günü kutlu olsun.Her yıl olduğu gibi bu yılda bu günde siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları, vakıflar, dernekler kadınlar günü nedeniyle mesajlar yayınlıyorlar.İstatistikler veriliyor.Bu arada dünya’da Türkiye’nin yeri konusunda farklı yorumlar yapılıyor.Türkiye'de kadının çalışma hayatına katılma oranı,İstihdama katılan kadınların sektörlerdeki oranları, kadın işsiz oranları,Kamu kurumlarında çalışan kadın oranı,Öğretmenlerin, üniversitelerdeki öğretim elemanlarının, baroya kayıtlı avukatların, hakimlerin, savcıların, polislerin kadın oranı, valilerin, vali yardımcılarının, kaymakamların, elçilerin kadın oranı,Parlamenterlerin, belediye başkanlarının, belediye meclisi üyelerinin, il genel meclisi üyelerinin, mahalle muhtarının kadın oranı,Türkiye, kadın erkek eşitsizliğinde Dünya ülkeleri arasında sonlardadır.  Kadın cinayetleri artmıştır. Töre cinayetlerinin dışında her gün ortalama beş kadın aile içi şiddet nedeniyle öldürülmektedir. Erkekler kadının boşanmasını, kendisini terk etmesini kabul etmemekte, kadını geri dönmesi için tehdit etmekte, şiddet uygulamakta, eğer bu yaptıklarında başarılı olmazsa, öldürmektedir.Eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı,Hayatının herhangi bir dönemde duygusal şiddet yaşayan kadınların oranı,Sadece cinsel şiddete maruz kalan kadınların oranı,Fiziksel veya cinsel şiddetin birlikte yaşanma oranı,Kentte fiziksel şiddet oranı, kırsal kesimde oranı,Yaşadıkları fiziksel şiddet sonucunda yaralanan kadınların oranı,Tecavüze uğrayan kadın oranı, taciz edilen, cinsel saldırıya uğrayan kadın oranı,Aile içi şiddet kapsamında şiddete maruz kalarak hastanelik olan kadın oranı,Mağdur olan kadın oranı,Korktukları için şikâyetçi olamayan kadın oranı,istatistiki verilerle yıldan yıla değişmektedir.Kadının bedeni üzerinden tanımlanan namus kavramı ile birlikte, onur kavramına odaklanamadığımız sürece, insanı insan yapan değerlerin çok gerisinde kalacağımız kesindir.Kadınlar haklarını bilmek ve haklarını aramak zorundadırlar. Kadınların sağlıkta, eğitimde, yargıda, bilimde, sanatta, sporda, medyada ve siyasette öncelikle yer almasında toplumun aydınlığı ve geleceği için büyük yararlar bulunmaktadır.Kadınlar sevgidir, dostluktur, emektir. Kadınlar toplumun ışığıdır, aydınlatır ve ilerlemesine öncülük ederler. Aydınlık ve güzel günlereKadınlarımıza sevgiler, saygılar.Günün Sözü: Kadın kendi başına ne gül goncasıdır ne de diken. Değer verirsen bilirsen gül, tutmasını bilmezsen diken olur.

r.
Kadın cinayetleri artmıştır. Töre cinayetlerinin dışında her gün ortalama beş kadın aile içi şiddet nedeniyle öldürülmektedir. Erkekler kadının boşanmasını, kendisini terk etmesini kabul etmemekte, kadını geri dönmesi için tehdit etmekte, şiddet uygulamakta, eğer bu yaptıklarında başarılı olmazsa, öldürmektedir.
Eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı, Hayatının herhangi bir dönemde duygusal şiddet yaşayan kadınların oranı, Sadece cinsel şiddete maruz kalan kadınların oranı, Fiziksel veya cinsel şiddetin birlikte yaşanma oranı, Kentte fiziksel şiddet oranı, kırsal kesimde oranı, Yaşadıkları fiziksel şiddet sonucunda yaralanan kadınların oranı, Tecavüze uğrayan kadın oranı, taciz edilen, cinsel saldırıya uğrayan kadın oranı, Aile içi şiddet kapsamında şiddete maruz kalarak hastanelik olan kadın oranı, Mağdur olan kadın oranı, Korktukları için şikâyetçi olamayan kadın oranı, istatistiki verilerle yıldan yıla değişmektedir.

Kadının bedeni üzerinden tanımlanan namus kavramı ile birlikte, onur kavramına odaklanamadığımız sürece, insanı insan yapan değerlerin çok gerisinde kalacağımız kesindir.

Kadınlar haklarını bilmek ve haklarını aramak zorundadırlar. Kadınların sağlıkta, eğitimde, yargıda, bilimde, sanatta, sporda, medya

da ve siyasette öncelikle yer almasında toplumun aydınlığı ve geleceği için büyük yararlar bulunmaktadır.
Kadınlar sevgidir, dostluktur, emektir.

Kadınlar toplumun ışığıdır, aydınlatır ve ilerlemesine öncülük ederler.
Aydınlık ve güzel günlere Kadınlarımıza sevgiler, saygılar.
Günün Sözü: Kadın kendi başına ne gül goncasıdır ne de diken. Değer verirsen bilirsen gül, tutmasını bilmezsen diken olur.

Okunma Sayısı: 86
Kategori: Nurullah AYDIN

Yazarın Diğer Yazıları

İktidar Savaşı ve Propaganda

İnsanlık tarihi; iktidar için güç ve yetki sahibi olanlarla, olmaya çalışanlar arası çatışma ve güdülen...

İktidar Savaşı ve Propaganda

İnsanlık tarihi; iktidar için güç ve yetki sahibi olanlarla, olmaya çalışanlar arası çatışma ve güdülen...

Siyasal/Ekonomik Şekillendirme

Belli odakların emireri olarak planlandığı gibi gücü/yetkiyi ele geçiren bir kesim diyor ki; artık kabul edin....

ABD-NATO ve Türkiye

Atatürk’ün bağımsızlık temeline dayalı stratejik dış politikasını tersyüz etmiş ve ABD ile askeri ve eğitim...

Sevgide Birleşmek

Tartışalım. Kırmadan, üzmeden, incitmeden, katletmeden, ayrıştırmadan, ötekileştirmeden konuşalım tartışalım. Aklın mantığın, gönlün yolu birdir. Orta...