Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

72 Fırka


17 Mart 2019 00:02

1 Yorum

Fırka lügat manası itibari ile, PARTİ, İNSAN GRUBU, KISIM OLMAK ve AYRILMAK. BÖLÜK, TÜMEN gibi anlam taşır.

Efendimizin buyruğu olan hadisinde S.A.V Benim ümmetim 72 fırkaya ayrılacak,sadece 1 Bir grubu olan FIRKA-İ NACİYE kurtuluşa erip Cenabı ALLAH’IN C.C Hu’nun Rızasına kavuşup kıyamete kadar var olacaktır. İradı günümüze kadar ulaşmıştır.

FIRKA-İ NACİYENİN MANASI; Kuran-ı Kerim’e ve sünneti Seniye ‘ye sıkı sıkıya bağlı olup, Ehli Sünnet ve cemaat yolundan ayrılmayan MÜSLÜMANLAR. Bunlar Kıyamete kadar LÜTFU İLAHİ İLE DEVAM EDERLER.

Acaba? Yeryüzünde ki grup olan Ben MÜSLÜMANIM diyen Efendimizden (s.a.v) den sonra kıyamete kadar devam eden FIRKA -İ NACİYE Mezheplerin, Tarikatların, Cemaatların, Fıkıh ekollerinin, vs. grup olarak mı YOKSA bu saydıklarımızın içindeki fert bazında olup bütün gurupların içinde bulunan sayıları az olan % 25 MÜMİN SIFATI taşıyan SAF, TEMİZ, HALİS şeytanını esir almış, zaptu rap altında tutan tek tek fertlerden oluşan aralarda gizlenen serpirtilmiş. Dünyanın her köşesinde ALLAH C.C Hu’nun bilgisi dahilinde olanlardır diye benim şahsi kanaatim olup,mazur görünüz. YANİ MANEVİ GURUP DİYE ANLIYORUM.

Günümüzde gurup olan Mezhepler, (Binlerce mezhep var) Tarikatlar (Bir çok tarikat var) Cemaatlar (Bir çok cemaatlar var) Fıkıh ekolleri (Bir çok yorum ve görüşler var) VARDA VAR herkes kendi içinde bulunduğu GURUBU, yere göğe sığdıramaz ken! karşı tarafı, ALT ETME YARIŞINA GİRİP, bir mücadele ortamı ayrılık gayrılık, birlik beraberlik olalım düşüncesi sıfır. Hep ben, biz düşüncesi ve fikrini empoze etme ve FIRKA-İ NACİYE’nin kendi tekellerinde olma ütopyası ile ömür törpüsü olup, İşin aslı MAHŞERE kalınca, mahşere kadar kendini avutma, uyutmayla geçen beyhude ÖMÜR.

Şimdi bakalım; fırka-i Naciye’nin lügat manasında ki kelimelere.

1- Kuran-ı Kerim’e sıkı sıkıya bağlanma taviz vermemeye bağlı birinci şart. Herkes kendi nefsine sorsun?Ben ne kadar Kuran-ı Kerim’in içeriğine bilgi olarak vakıfım. Vakıf olsan dahi yetmiyor. Özüme sindirmiş miyim? Sosyal hayatımda, beşeri münasebetlerimde, iktisadımda, esnaflığımda, işimde gücümde, ahlakımda, terbiyemde, haram, helale bakışımda, merhametimde, hoşgörümde riyakar mıyım?

münafık mıyım? sorgulamam da… Daha nice kurallar saymakla bitmez KENDİMİZİ TERAZİNİN BİR KEFESİNE, DİĞER KEFEYE’ DE İNANDIĞIMIZ KABUL ETTİĞİMİZ BİZİ YARADANIN KİTABI Kuran-ı Kerim-i koyarak BİR ALLAH C.C RIZASI İÇİN TARTALIM. Önce kendi kendimize bir test yapalım. Daha sonra EL İNSANIN AYNASIDIR DEYİP, bir KAÇ MÜMİN diye tanınan (Müslüman olup da o makama MÜMİN rütbesi alana) kendimizi test ettirelim?…………………………………….. Herkes kendini bilir. Bilmeyeni de çevresi, arkadaşı, akrabası, komşusu HEMDE İYİ BİLİR kuşkunuz olmasın. BU KADAR AÇIK VE NET. Ha diyeceksin ki! Benim bağlı olduğum gurubun LİDERİ Kuran-ı Kerim’e bağlı  olabilir. O onu bağlar paçasını kurtarmak için. Sende bir şey var mı SEN ONU söyle. Ha… LİDERİNİN Şefeatine öteki alemde inanıyorsan o başka. O da GARANTİLİ Mİ? İzin verilecek mi? Şefaatına günenip! Sen sıkı sıkıya inandığın kitabına sarılmıyor san! İŞİN ALLAH’A C.C HUYA KALMIŞ DEMEKTİR. Sorgu sualde kul haklarından başlarsın ifade vermeyeeeeeeeeee……….! Kolay değil ha………! Kolaysa başına gelsin.

2- SÜNNETİ SENİYEYE sıkı sıkı bağlanma şartı. Hz. Muhammed s.a.v efendimiz. Önce KUL sonra ALLAH’IN C.C İZNİ İLE elçi. Mantık sorusu BEN, SEN, O, BİZ, SİZ, ONLAR Kuran-ı Kerime uymadaki FAZLARI bitirdik…de! Sıra sünnete geldi. ÖNCELİK FARZ, İKİNCİ SIRADA sünnet. Birinci sınıf geçilmeden ikinci sınıf okunmaz. BİRİNCİ SINIFIN Kitabı KUR’AN, ÖĞRETMENİ DE UNUTMA efendimiz, Hz. Muhammed’dir. (S.A.V)

Öğretmenden iyi not alıp birinci sınıfı hangi derece ile bitirip geçtin. Takdirle mi? Yıldızlı Pekiyi ile mi, Orta ile mi? Geçtiğinden emin misin! Öğretmenin haksızlık edeceğinden yoksa şüphen mi var. AMA…. Fırka-i Naciye talebesi olanlar çoktan birinci ve ikinci sınıfı takdirle geçip MÜMİN, ALLAH C.C Hunun dostu ve de öğretmenine layık ÜMMET olmuş. Diğerleri uyurken onlar uyanık derslerini çalışmışlar……. Şimdi anladın mı. MUALLA (Makamı ve rütbesi yüksek olan YÜCE KİŞİ VEYA kişiler)

3- EHLİ SÜNNET ve CEMAAT YOLUNDAN AYRILMAYACAK. Bu cemaat senin benim bu günkü oluşan parti, marti, cemaatlar, tarikatlar, mezhepler, camii cemaatı, fıkıh ekolleri gibi değil. MANA içeriği zengin olan yukarıda ki 2 iki sınıfı geçenlerin oluşturduğu CEMAAT anladın mı? Bunlarda senin anladığın manada her yerde, her ortamda, gizli, aşikar tek tek fertler olan, hepsi bir araya gelip senin anladığın manada bir parti, grup, cemaat değil. Senin düşündüğün gibi gurupların hepsinin içinde; ben söyleyeyim sayıları % 25 geri kalan İnancına layık olmayan beceremeyen % 25 i CİN FİKİRLİ.% İ ŞEYTAN FİKİRLİ, % i’de HAYVAN DÜŞÜNCELİ. (Teşbihte hata aranmaz) Önemli olan bu dört gurubun hangisindenim diye düşünüp KİŞİNİN kendi yerini belirlemesi ERDEMLİKTİR.

Şahsıma ait bir düşünce tarzı. Katılan olur, beğenen olur, katılmayan olur, beğenmeyen olur. Gayet tabii. Ama ben şunu çok iyi biliyorum ki; Herkes KARAKTER YAPISINA GÖRE YORUMLAR.

İsra suresi 84.ayet. De ki; HERKES KENDİ KARAKTERİNE GÖRE HAREKET EDER. RABBİNİZ KİMİN EN DOĞRU YOLDA OLDUĞUNU DAHA İYİ BİLİR. Amenna ve sadakna.

4 de 1 lere özel; sevgi, saygı ve hürmetleri

Cahit Yetgin

Okunma Sayısı: 358
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Bayram Tebriği

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER ________BAYRAM TEBRİĞİ ALLAH c.c.hu YALNIZ VE YALNIZ MÜMİN MÜMİNE...

Bu Gece Kadir Gecesi, Takdir Herkesin Kendisine Aittir

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER BU GECE KADİR GECESİ. TAKDİR HERKESİN KENDİSİNE AİTTİR. CAHİT...

Kadir Gecesi

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER KADİR GECESİ HK. 6666 AYETİN İÇİNDE KADİR GECESİ BİLDİRİLMİŞTİR....

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı