Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

70’ İnde 20 Yaşındaki Birinin Damarlarına Sahip Olmak Mümkün

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

07 Haziran 2017 00:01

Yorum Yapılmamış

Amerikan Kalp Derneği tarafından yayınlanan Hypertension isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre 70 yaşında olan biri 20 yaşındaki birinin sağlıklı damarlarına sahip olabilir (1).

Framingham Kalp Çalışması kapsamındaki yaşları 50’ nin üzerinde olan 3196 kişiden 566’ sında sağlıklı damar yaşlanması tespit edildi ve bunların çoğu daha genç yaş grubunda yer alıyordu.

50-59 yaş arasında olanların yüzde 30’ dan fazlası sağlıklı damar yaşlanmasına sahipken 70 yaş üzerindekilerde bu oran sadece yüzde 1 idi ve bunların da çoğu kadındı.

50 yaşın üzerindekilerde sağlıklı damar yaşlanması, normal kan basıncına ve 30 yaşındaki bir kişinin nabız dalga hızına sahip olmak olarak tanımlanıyor.

Nabız dalga hızı kan damarlarının sertliğini gösteren bir ölçüdür.

Sağlıklı damarlar için en önemli faktörler olarak zayıflık veya vücut kitle endeksinin düşüklüğü ve diyabetin olmaması öne çıkıyor.

Amerikan Kalp Derneği tarafından Life’ s Simple 7” adıyla bildirilen 7 faktörden 6’ sına sahip olanların sağlıklı damarlar olması ihtimali bu faktörlere sahip olmayanlara göre 10 misli daha fazla bulundu.

Sağlıklı damarları olanlarda kalp-damar hastalığı gelişme riski de yüzde 55 daha az.

Life’s Simple 7, kan basıncı, kolesterol ve kan şekerinin normal olması, aktif olmak, sağlıklı beslenme, fazla kiloları vermek ve sigara içmemeyi ihtiva ediyor.

Genlere değil hayat tarzınıza bakın

Araştırmanın uzmanlarından T.J. Niiranen “Damarların yaşlanmayla sertleşmesine sebep olan faktörlerin çoğu genlerle değil değiştirilebilen hayat tarzı özellikleri ile ilgili” diyor (2):

Damar yaşlanması da normal yaşlanma gibi normal bir süreçtir. İnsanlar yaşlandıkça damarları sertleşir ve tansiyonları da yükselmeye başlar. Maalesef damar yaşlanmasını önleyebilecek sihir bir ilaç yok”.

Gelelim neticeye

Aklın yolu birdir.

Sağlık yaşamak doktorla, hastaneyle, ilaçla, aşıyla, çekapla, taramalarla değil adam gibi beslenmek ve hareketle mümkündür.

Kaynaklar:

1. http://hyper.ahajournals.org/content/early/2017/05/30/HYPERTENSIONAHA.117.09026

2. http://newsroom.heart.org/news/healthy-arteries-may-be-possible-with-aging

Okunma Sayısı: 118

Yazarın Diğer Yazıları

Evdeki Kimyasallar Çocukların Bağırsak Bakterilerini Etkiliyor

3-6 yaş arası çocukların idrar ve dışkı örneklerinde, tekstil, ev eşyaları, elektronik aletler, bakım ürünleri...

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...