Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

500 Gıdada Ayakkabı Lâstiği Kimyasalı Var

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

09 Mart 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

Çevre Çalışma Grubu (Environmental Working Group=EWG) tarafından gerçekleştirilen bir analizde 500 hazır gıdada ve 130 ekmek ve sandviçte “azo dikarbon amit” (ADA) isimli ayakkabı lastiği ve yoga minderi üretiminde kullanılan bir kimyasalın bulunduğu bildirildi (1).

Bir ay kadar önce, dünyanın önde gelen hazır gıda restoran zincirlerinden SADAubway ekmek ve sandviçlerinin üretiminde artık ADA kullanmayacağını açıklamıştı (2).

EWG’ nin analizinde aralarında Pillsbury, Sara Lee, Shoprite, Safeway, Smucker’s, Fleischman’s, Jimmy Dean, Kroger, Little Debbie, Tyson, Nature’s Own ve Wonder gibi markaların ürünlerinin de olduğu 500’ den fazla gıdada ADA olduğu tespit edildi (3).

ADA, polimer plastik jeline karıştırılarak çok küçük hava kabarcıklarının oluşmasını ve böylece de plastiğin sağlam, hafif, yumuşak ve esnek olmasını sağlayan bir kimyasal maddedir.

ADA, hamuru beyazlatmak, daha çabuk pişmesini sağlamak ve ekmeğe kıvam vermek için kullanılıyor.

ADA katılan gıdalar daha yumuşak, hafif ve lezzetli olmaları yanında bunların nakliyeleri daha kolay oluyor; uzun süre tazeliğini yitirmeden muhafaza edilebiliyorlar.

FDA, ADA’ nın  hamurlarda unun ağırlığının %0.0045’ ni geçmeyecek miktarda gıda katkı maddesi olarak kullanılmasına 1962’ de onay verdi.

Azo-dikarbon-amitin marifetleri

Center for Science in the Public Interest‘ e (Kamu Yararına Bilim Merkezi=CSPI) göre azo-dikarbon-amitin parçalanma ürünlerinden biri olan “üretan” kanserojen bir madde.

CSPI, ADA’ nın müsaade edilen azami dozlarda kullanılması durumunda insan nefesinde yüksek miktarlarda üretan tespit edilebildiğini ve bunun da insanlar için düşük de olsa risk yarattığını bildiriyor.

Bir diğer parçalanma ürünü olan “semikarbazit”in insanlarda sorun yaratmayacağı ileri sürülmekle beraber farelerde akciğer ve damar kanserlerine yol açtığını gösteren araştırmalar var.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1999’ da yayınlanan bir raporda ADA’ nın üretildiği veya kullanıldığı tesislerde çalışanlarda astıma ve deride alerjilere yol açabileceği bildirildi.

Gelelim neticeye

BİR: Hazır gıdalarda emniyetli oldukları kesin olarak ispatlanmamış binlerce kimyasal bulunuyor ve insanlarda bunları “afiyetle” yiyor.

İKİ: ADA gibi insan sağlığına hiçbir faydası olmayan ama pek çok da zararları olması muhtemel bir kimyasal maddenin yiyeceklerimizde bulunması kabul edilebilecek bir şey değil.

ÜÇ: Velev ki hiçbir zararı olmadığı ispatlanmış olsa bile insanlara hiçbir faydası olamayan bir kimyasalın yiyecek ve içeceklerimizde zerresinin bile bulunması doğru değil.

DÖRT: ADA, Avustralya ve Avrupa ülkelerinde gıda katkı maddesi olarak kullanılmıyor.

Bizde bu kimyasal ekmekte veya başka yiyeceklerde kullanılıyor mu, kullanılıyorsa miktarları kontrol ediliyor mu, ilgililerden açıklama bekliyorum.

KAYNAKLAR

1. http://www.ewg.org/release/yoga-mat-chemical-found-nearly-500-foods

2. http://ahmetrasimkucukusta.com/2014/02/07/yazilar/tip-yazilari/beslenme/ekmekte-ayakkabi-lastigi-kimyasali-var/

3. http://www.ewg.org/research/nearly-500-ways-make-yoga-mat-sandwich

Okunma Sayısı: 103

Yazarın Diğer Yazıları

En Az 10 Milyon Grip Aşısına İhtiyacı Olan Bir Ülke Neden Bu Kadar Az Aşı İstiyor?

Türkiye’ de ve dünyada da bugüne kadar tüm propagandalara rağmen pek fazla rağbet görmeyen grip...

Nezle KOVİDİ Hafifletebilir, KOVİD Gribi Azaltabilir

İndependent Türkçe‘ deki yazım: Dünya son iki aydır artışa geçen yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) vakaları...

Kilo Verme Değil İnsülin Direncinin Düzelmesi Grip Ölümlerini Önlüyor

Yeni bir araştırmada obez farelerin bağışıklık sistemi hücrelerinin glukoz metabolizmalarının bozulmuş olduğu gösterildi. Obez farelerin...

WHO’nun Ekisiz Dediği İlaç FDA’ dan Onay Aldı

Dünya Sağlık Teşkilatı’ nın (WHO), KOVİD için uzun süre teşvik ettiği ve etkisiz olduğunu gösteren...

Birbirine Sarılamayan İnsanlar Çareyi İneklere Sarılmada Buldu

Hollanda’ da yeni bir sağlık hayat trendi hızla yayılıyormuş: İnek kucaklamak! İnsanlar çiftlikleri ziyaret ederek...