Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

1968 NATO ve 2019 NATO


05 Aralık 2019 00:03

Yorum Yapılmamış

1968’li yıllarda, yerlere, NATO’ya HAYIR yazdığımız için, bizleri tutuklayıp ceza evlerine gönderirlerdi.

NATO’yu o yıllarda, Amerikan emperyalizmine karşı olduğumuz için protestolar yapıyorduk. Bugün NATO’ya hayır diyenler, Altıncı Filo’nun yanında, Dolmabahçe’de bize karşı direniyorlardı.

Onların kim olduğunu, şimdilerde söylemeye gerek yok. Geç de olsa gerçeği gördüler diye teselli oluyoruz.

NATO’ya girmeyi; Ruslar bizden Kars, Ardahan ve Boğazları istedi diye girmedik. NATO’ya girersek, Küçük Amerika oluruz diye girdik. Hani şu Avrupa Birliğine de girince, işsizlerimiz gidip, AB’de iş bulurlar, biz de Avrupa gibi zengin oluruz” diye isteğimiz gibi, bir istekti NATO’ya girmek.

Çok uluslu şirketlere taşeron oluruz diye, NATO’ya girmek için yalvardık. Kore’de, onun için, 750 Mehmetçiğimiz ABD çıkarları adına can vermişti.

NATO; Dünya ölçeğinde, çok uluslu şirketlerin (Mega zenginlerin) çıkarlarını korumak ve yeni pazarlar için baskı unsuru olarak kurulmuştur. NATO ne Amerikan halkının güvenliği içindir ne de sandığımız gibi NATO bizi komünizmeden korumak içindir.

Amerikan devleti çok uluslu şirketlerin çatı örgütüdür. NATO da o şirketlerin dünya ölçeğinde çıkarlarını korur.

NATO Avrupa’yı baskı altında tutmak ve Rusya ile iyi ilişkilerini berhava etmek için vardır. Süper NATO’nun Merkezi onun için Brüksel’dedir. Onun için FETO olmuştur.

Söylediklerim, son 60 yılın bize söylediğidir.

Lakin, çok uluslu şirketler penceresinden bakarsak; Avrupa çok uluslu şirketleriyle, ABD çok uluslu şirketleri arasında ortaya çıkan Pazar paylaşım sorunu, NATO’nun eski NATO olarak, kalmasına izin vermiyor.

NATO, beyin ölümüne, bu sebepten girdi.

Ölmekte olan bir örgüte, yeni görevler yüklenirse, yaşatılabilir diye planlayan ABD, Çin ile savaşında yanına Avrupa’yı almak ve Avrupa’da Rusya’ya karşı olan duyguyu daha da sürdürmek için Yeni NATO peşindedir.

Esas mesele, ABD’nin, Avrupa’yı Rusya ve Çin ittifakına karşı kullanmak ve bir süreliğine de olsa ittifakı ayakta tutma çabasıdır.

Baba Bush da bize “Biz sizi komünizmden koruduk” demişti.

Türkiye’yi NATO içinde tutmaya çalışan ABD’nin asıl maksadı; Karadeniz’de NATO’yu var etmek içindir. Daha bu yıl içinde, Karadeniz’de, 18-29 Mart 2019 tarihlerinde, büyük deniz tatbikatları yaparak, Rusya’ya göz dağı vermişti.

Artık, NATO’suz bir gelecek tasarlamanın zamanı geldi de geçmek üzeredir.

Okunma Sayısı: 63

Yazarın Diğer Yazıları

Davos Mülksüzleştirmeyi Konuşur mu?

Sosyal devletin sağladığı refahı dağıtarak, yarattıkları yoksullara, kredi vererek, sorunu çözeceklerini sananlar duvara tosladılar. Şimdi...

Önce Emperyalist Olup Sonra Kapitalist Olunmaz!

Emperyalizm sözcüğü ilk kez bir İngiliz Düşünürü J.A. Hopson tarafından kullanılmıştır. Emperyalizmin, kapitalizmin en üst...

İran Amerikan Finans Sisteminin Mezarını mı Kazıyor?

ran’ın Irak’taki iki Amerikan üssüne yaptığı füze saldırısı konuşulurken, hep sorulan tek bir soru var. Bundan...

Kasım Süleymani ve Franz Fernidand Suikastlarında ki Benzerlik

Birinci Dünya Savaşından önce, şimdi yaşadığımız sürece benzer bir yeni dünya oluşumunun sancıları yaşanıyordu. Kurulmakta...

Önce Ahlaki Sınır Test Edildi

Parçala-yağmala sisteminin, finans kapital tarafından uygulandığı, artık hepimizin malumudur. Sistem uygulamaya konulmadan önce, toplumların, bu sisteme...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı