Obezite ve Diyabetteki Patlamanın Sebebi Üç Ana Üç Ara Öğün Yeme Modelidir

400
Paylaşma
5k
Görüntülenme

New England Journal of Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan bir değerlendirmede aralıklı açlık (intermittent fasting) olarak bilinen beslenme modelinin birçok hastalığı önleyebileceği bildirildi.

Aralıklı açlığın biri günde 6-8 saat yemek ve 16 saat aç kalmak, diğeri iki gün aç kalma (günde 500 kalori) ve beş gün normal yeme (5:2) olarak başlıca iki şekli var.

Araştırmalar göre bu tür beslenme, kan şekerini, kan yağlarını, kan basıncını, kalp hızını düşürüyor, insülin direncini azaltıyor, strese direnci artırıyor ve enflamasyonu baskılıyor.

Aralıklı açlıkta metabolizma glukoz temelli enerjiden keton temelli enerjiye geçerek başta obezite, diyabet ve kanserler olmak üzere birçok hastalık önleniyor, hayat uzuyor.

Aralıklı açlık beyin sağlığına da iyi geliyor, hafızayı güçlendiriyor, öğrenmeyi kolaylaştırıyor ve bu sayede bunama ve nöro-dejeneratif hastalıkları da önleyebiliyor.

Fotoğraf açıklaması yok.

Modern tıp bizi hasta ediyor

Geçen gün gelen bir hastam gittiği iç hastalıkları uzmanının yönlendirdiği diyetisyenin verdiği beslenme programını gösterdi.

Bu diyet aklımı başımdan aldı.

O günden beri de başımdan aşağı üç ana üç ara öğün kaynar sular dökülmeye devam ediyor.

Günde altı öğün yemek, 9 tost ekmeği, diyet bisküvi gibi saçma sapan tavsiyelerin yer aldığı bu diyet, ülkemizde obezite ve diyabetin neden her geçen gün daha da büyüyen bir sorun olduğunun cevabını da gözler önüne seriyor.

Bu modern bilimin yetiştirdiği diyetisyenlerin diyetleri sağlığımızın canına okuyor!

Gelelim neticeye

Modern beslenme biliminin dayattığı günde üç ana üç ara öğün gibi akıl ve mantıkla bağdaşması mümkün olmayan, günde 9 dilim ekmeğin dayatıldığı beslenme modeli günümüzde salgın gibi artan obezite, diyabet ve kronik enflamasyon zemininde gelişen tüm kronik hastalıkların bir numaralı sebebidir.

Sizi bilim dışı, adam gibi beslenmeye, TIPTAN UZAK SAĞLIKLI HAYAT’ a davet ediyorum.

Kaynak: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1912388?query=featured_home

Paylaş

İlişkili Yazılar

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Dünya Kuraklıkla Mücadele Haftası (17 Haziran)

 

Ayın Sözü

Lütfen Duyarlı Olalım!

de, da vb. bağlaçlar ayrı yazılır.

Cümle bitişinde noktalama yapılır. Boşluk bırakılır, yeni cümleye büyük harfle başlanır.

Dilimiz kadar, edebiyatımıza da özen gösterelim.

Arşiv

Sosyal Medya’da Biz

Entelektüel Künyemiz!

Online Bilgi İletişim, Sanat ve Medya Hizmetleri, (ICAM | Information, Communication, Art and Media Network) Bilgiağı Yayın Grubu bileşeni YAZAR PORTAL, her gün yenilenen güncel yayınıyla birbirinden değerli köşe yazarlarının özgün makalelerini Türk ve dünya kültür mirasına sunmaktan gurur duyar.

Yazar Portal, günlük, çevrimiçi (interaktif) Köşe Yazarı Gazetesi, basın meslek ilkelerini ve genel yayın etik ilkelerini kabul eder.

Yayın Kurulu

Kent Akademisi Dergisi

Kent Kültürü ve Yönetimi Dergisi

 

Ayın Kitabı

Ayın kitabı bölümünde yazarlarımızın kitaplarının yayınlanması için, her ay en az üç yazı yayınlamış ve yazılarının her birinin en az 50 tekil tıklama sayısına ulaşmış veya her bir yazısına en az 5 er portal üzerinde yorum almış olması gerekmektedir.

Gazetemiz TİGAD Üyesidir

JENAS

Journal of Environmental and Natural Search

YAZAR PORTAL

Yayın Referans Lisansı

Yeniden Hoşgeldin

Aşağıdan hesabınıza giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.