Ünlü Kanser Uzmanı Rutin Aşıdan Sonra Aniden Öldü

400
Paylaşma
5k
Görüntülenme

Aşı, Afrika, Orta-Güney Amerika, Karayipler gibi sarıhumma hastalığının görüldüğü ülkelere seyahat edecek olanlara rutin olarak yapılıyor.

Sivrisinek sokmasıyla bulaşan sarıhummaya karşı kullanılan aşıda hastalık yapma etkisi zayıflatılmış canlı virüs bulunuyor ve aşı genel okasa fişilarak etkili ve emniyetli kabul ediliyor.

Bununla beraber aşının özellikle 60 yaşından büyüklerde ciddi alerjik tepkilere ve virüsün çeşitli organlarda üremesiyle ortaya çıkan ve aşıyla bağlantılı viscerotropik hastalık (vaccine-associated viscerotropic disease) adıyla bilinen tabloya yol açıyor.

Hastalık aşıdan 2-5 gün sonra ateş, baş ağrısı, halsizlik, bulantı ve kusma ile başlıyor ve karaciğer, böbrek, akciğer yetersizliğine yani çoklu organ yetersizliği ile vakaların yüzde 60 kadarında ölüme kadar ilerleyebiliyor.

Bu tablo, vahşi virüsün yaptığı hastalığa benziyor ve 60 yaşın altında her aşı yapılan biyellow fever vaccine ile ilgili görsel sonucur milyon kişinin 3’ ünde, 60 yaşın üzerinde ise 12’ sinde görülüyor.

Bu komplikasyonun özel bir ilacı olmadığı için sadece destek tedavisi uygulanabiliyor.

Sarıhumma aşısı, hastalığın olduğu bölgeye seyahat edecek olanlara bir kere yapılıyor ve genellikle de ömür boyu bağışıklık sağlıyor.

Gelelim neticeye

Martin Gore için “Toprağı bol olsun” diyelim ve bu haberi Afrika, Karayipler, Orta- Güney Amerika’ ya gezmeye gidecek olan yaşlılara duyuralım.

Kaynak: https://www.thetimes.co.uk/article/cancer-pioneer-martin-gore-dies-after-jab-for-yellow-fever-vccwwxdq2

Paylaş

İlişkili Yazılar

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Dünya Kuraklıkla Mücadele Haftası (17 Haziran)

 

Ayın Sözü

Lütfen Duyarlı Olalım!

de, da vb. bağlaçlar ayrı yazılır.

Cümle bitişinde noktalama yapılır. Boşluk bırakılır, yeni cümleye büyük harfle başlanır.

Dilimiz kadar, edebiyatımıza da özen gösterelim.

Arşiv

Sosyal Medya’da Biz

Entelektüel Künyemiz!

Online Bilgi İletişim, Sanat ve Medya Hizmetleri, (ICAM | Information, Communication, Art and Media Network) Bilgiağı Yayın Grubu bileşeni YAZAR PORTAL, her gün yenilenen güncel yayınıyla birbirinden değerli köşe yazarlarının özgün makalelerini Türk ve dünya kültür mirasına sunmaktan gurur duyar.

Yazar Portal, günlük, çevrimiçi (interaktif) Köşe Yazarı Gazetesi, basın meslek ilkelerini ve genel yayın etik ilkelerini kabul eder.

Yayın Kurulu

Kent Akademisi Dergisi

Kent Kültürü ve Yönetimi Dergisi

 

Ayın Kitabı

Ayın kitabı bölümünde yazarlarımızın kitaplarının yayınlanması için, her ay en az üç yazı yayınlamış ve yazılarının her birinin en az 50 tekil tıklama sayısına ulaşmış veya her bir yazısına en az 5 er portal üzerinde yorum almış olması gerekmektedir.

Gazetemiz TİGAD Üyesidir

JENAS

Journal of Environmental and Natural Search

YAZAR PORTAL

Yayın Referans Lisansı

Yeniden Hoşgeldin

Aşağıdan hesabınıza giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.