Organik Gıdalar Kanser Riskini Neden Azaltır

400
Paylaşma
5k
Görüntülenme

JAMA Internal Medicine isimli dergide yayınlanan araştırmada, organik besinleri sık tüketenlerde kanser riskinin düşük olduğu bildirildi (1, 2).

Araştırmaya göre, organik besinler bahusus non-Hodgkin lenfoma ve menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskini daha çok azaltıyor.

Dörtte üçünden fazlası kadın olan 68.946 erişkinin diyetlerinin değerlendirildiği çalışma kasa fişiFransa’ da gerçekleştirildi.

Gönüllü katılımcılar, içlerinde sebze, meyve, et, balık, bitkisel yağlar gibi 16 tür organik besini ne sıklıkla yediklerine göre dört gruba ayrıldı.

4.5 seneye yakın takip edilen katılımcılar arasında 1340 kişiye kanser teşhisi kondu, bunların 459 meme kanseri, 180 prostat kanseri, 135 deri kanseri, 99 kolon kanseri ve 47 non-Hodgkin lenfoma idi.

Beslenme hususiyetlerine göre yapılan değerlendirmede organik besinleri en fazla tüketenlerde genel olarak kanser riski yüzde 25, non-Hodgkin lenfoma riski 73 ve meme kanseri riski de yüzde 21 daha az bulundu.

Araştırmaya göre, kanser riski organik gıdaları az veya orta derecede tüketen gruplarda da düşük çıktı.

Araştırmacılar bu sonuçları organik gıdaların pestisitler, herbisitler gibi kimyasallarla yani zirai ilaçlarla daha az kirlenmiş olmalarına bağlıyorlar.

International Agency for Research in Cancer de pestisitlerin kanserojen olduklarını kabul ediyor.

Beslenme araştırmaları, yapan kişiler önyargısız ve endüstriden bağımsız, metodoloji ve değerlendirmeleri de mükemmel olsa bile sonuçlarına ihtiyatla yaklaşılması gerekir (3, 4, 5).

Ben bu araştırmayı, organik gıdaların kanser riskini azaltacağı şeklinde yorumlamanın doğru olmadığı, bu sonuçların organik olmayan gıdalarla beslenenlerde -muhtemelen pestisitlere daha az maruz kalınmasıyla alakalı olarak- kanser riskinin yüksek olabileceği şeklinde değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Araştırmacıların esas maksadını bilemem ama yaptıkları yorumlar organik gıdayı teşvik eder mahiyettedir.

Kanser riskini azaltan esas faktör organik gıda yemek değil, tarım ilaçlarından uzak kalmaktır ve bu ikisi aynı şey değildir!

Bu araştırma âdeta bir kaybettiğimiz eşeği bulma veya Amerika’ yı yeniden keşfetme araştırmasıdır.

Beslenme kanser münasebeti

Kanser oluşumunda beslenmenin büyük önemi olduğuna itiraz eden kimsenin çıkacağını sanmam ama bunu sadece organik gıda tüketimi veya başka bir faktörle değerlendirmek yanlıştır.

Beslenme bir bütündür ve kanseri ve tüm diğer kronik hastalıkları önleyen adam gibi beslenmedir.

Adam gibi beslenme anne sütü emerek başlar, işlenmiş besin unsurları ihtiva eden hazır gıdaların zerresinin bile ağza konmamasıyla ömür boyu devam eder.

Gelelim neticeye

BİR: Organik gıda tüketenlerde kanser riskinin daha az olması bunların beslenme değerleriyle değil, kimyasal ihtiva etmemeleriyle izah edilebilir.

İKİ: Pestisit ihtiva etmedikleri için organik gıdaları kanser önleyici olarak ilan etmek doğru değildir.

ÜÇ: Esas mesele yediğimiz içtiğimiz gıdaların “tayyib” olması, endüstri tarafından bozulmamasıdır.

Kaynaklar:

1.https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2707948

2.https://edition.cnn.com/2018/10/22/health/organic-food-cancer-study/index.html

3.http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/09/23/yazilar/tip-yazilari/beslenme/besleme-arastirmalarinda-sahtekarlik-yapildigi-belirlendi/

4.http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/09/15/yazilar/tip-yazilari/beslenme/modern-tibbin-beslenme-arastirmalarina-guvenilemez-beslenmenin-arastirmasi-olmaz/

5.http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/09/05/yazilar/tip-yazilari/beslenme/modern-beslenme-bilimi-islenmis-gidalari-methetme-bilimidir/

Paylaş

İlişkili Yazılar

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Dünya Kuraklıkla Mücadele Haftası (17 Haziran)

 

Ayın Sözü

Lütfen Duyarlı Olalım!

de, da vb. bağlaçlar ayrı yazılır.

Cümle bitişinde noktalama yapılır. Boşluk bırakılır, yeni cümleye büyük harfle başlanır.

Dilimiz kadar, edebiyatımıza da özen gösterelim.

Arşiv

Sosyal Medya’da Biz

Entelektüel Künyemiz!

Online Bilgi İletişim, Sanat ve Medya Hizmetleri, (ICAM | Information, Communication, Art and Media Network) Bilgiağı Yayın Grubu bileşeni YAZAR PORTAL, her gün yenilenen güncel yayınıyla birbirinden değerli köşe yazarlarının özgün makalelerini Türk ve dünya kültür mirasına sunmaktan gurur duyar.

Yazar Portal, günlük, çevrimiçi (interaktif) Köşe Yazarı Gazetesi, basın meslek ilkelerini ve genel yayın etik ilkelerini kabul eder.

Yayın Kurulu

Kent Akademisi Dergisi

Kent Kültürü ve Yönetimi Dergisi

 

Ayın Kitabı

Ayın kitabı bölümünde yazarlarımızın kitaplarının yayınlanması için, her ay en az üç yazı yayınlamış ve yazılarının her birinin en az 50 tekil tıklama sayısına ulaşmış veya her bir yazısına en az 5 er portal üzerinde yorum almış olması gerekmektedir.

Gazetemiz TİGAD Üyesidir

JENAS

Journal of Environmental and Natural Search

YAZAR PORTAL

Yayın Referans Lisansı

Yeniden Hoşgeldin

Aşağıdan hesabınıza giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.