Eskişehir Belediyesinin Alkışlanacak Süt Projesi

400
Paylaşma
5k
Görüntülenme

Benim senelerdir anlattığım ama kimseye benimsetemediğim projemi hayata geçiren Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’ i en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.Küçük üreticilerden topladığı sütleri gerekli güvenlik testlerinden geçirip soğuk zincir içinde satış noktalarına getirmesi ve halka ucuz kasa fişibir fiyatla satması alkışlanacak bir uygulamadır.

BİR: Süt, işlenmeden daha doğru bir ifade ile “şiddete uğramadan”, besin değerlerinde hiçbir bozulma ve kayıp olamadan halka sunulmaktadır.

Yüksek ısı ve basınca maruz bırakılan, dayanıklı beyaz eşya sınıfında değerlendirilmesi gerektiğine inandığım “steril” kutu sütlerini asla tasvip ve tavsiye etmiyorum.

İKİ: Bu sütlerin gerekli güvenlik testlerinden geçmesi son derecede önemlidir, ben de hep bunu tekrarladım.

Sadece sütün değil süt elde edilen hayvanların da veterinerler tarafından gerekli kontrol ve denetimlerinin yapılması da şarttır.

ÜÇ: Bu sayede küçük üreticinin, sütünü süt işleyen şirketlere ucuza kaptırmasının da önlenebileceğine inanıyorum.

Hükumet ve belediyelerin küçük üreticilere destek olmaları gerektiğini defalarca dile getirdim.

DÖRT: Halk bu uygulama ile besin değerini yitirmemiş kaliteli süte üstelik de daha ucuz bir fiyata ulaşacaktır.

BEŞ: Sayın Başkan’ ın bu sütlerin mayalanarak yoğurt, peynir ve hatta tereyağı haline getirilmesi tavsiyesi de tek kelime ile mükemmeldir.

ALTI: Bu uygulamada tek itirazım sütlerin plastik bidonlarda satışa sunulmasıdır.

Bu bidonların kısa zamanda cam şişelerle değiştirilmesi en büyük temennimdir.

YEDİ: Çiğ süte çamur atmakta birbirleriyle yarış eden, onu sokak sütü, mikroplu süt diye aşağılayan, kutu sütlere methiyeler düzen sözde beslenme uzmanlarına kapak olsun.

SEKİZ: Bu vesile ile sağlıklı beslenmede rehberimiz olan Prof. Dr. Ahmet Aydın’ ı bir kere daha rahmetle yâd ediyorum.

Sayın Başkan, bu projeye Prof. Dr. Ahmet Aydın’ ın adı verilebilirdi ve çok da uygun olurdu. O Mumya Müzesinde yer almayı da sonuna kadar hak ediyor, bilginize.

Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/05/23/hakkimda/saglikli-olan-kutu-sutu-degil-cig-suttur/

***

Eskişehir Büyükşehir Belediyesince kırsal kalkınmaya destek olmak ve halkın sağlıklı, ekonomik ve doğal süt ihtiyacını karşılamak amacıyla hazırlanan Halk Süt Projesi kapsamında Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen sosyal medyadan bir video yayınladı.

Eskişehir’de büyük ilgi gören Halk Ekmek’ten sonra Halk Süt Projesini de hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, projenin başladığı ilk günde Eskişehirlilerden büyük ilgi gördü. Yenilenen ve süt satışının başladığı büfelerinden birini ziyaret eden Eskişehir Belediye Başkan Yılmaz Büyükerşen, süt alarak büfe işletmecilerine projeye gösterdikleri hassasiyet sebebiyle teşekkür etti.

Eskişehirlilerin Halk Süt’e göstermiş olduğu yoğun ilgiye teşekkür eden Yılmaz Büyükerşen, “Bu proje ile hem Eskişehirli üreticimiz kazanacak hem de hemşehrilerimiz sağlıklı, yağı alınmamış, doğal süt tüketme imkânına sahip olacak. Süt satışının ilk gününde beklediğimizin çok üzerinde bir ilgiyle karşılaşmamız da bu projenin halk nezdinde ne kadar karşılığı olduğunu gösteriyor. Kıymetli hemşehrilerim şunu bilsinler ki onlar talep ettikçe biz yeni projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/eskisehir-buyuksehir-belediyesi-nden-ayakta-alkislanacak-proje-saglikli-ekonomik-halk-sut-projesi-856730

 

Paylaş

İlişkili Yazılar

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Dünya Kuraklıkla Mücadele Haftası (17 Haziran)

 

Ayın Sözü

Lütfen Duyarlı Olalım!

de, da vb. bağlaçlar ayrı yazılır.

Cümle bitişinde noktalama yapılır. Boşluk bırakılır, yeni cümleye büyük harfle başlanır.

Dilimiz kadar, edebiyatımıza da özen gösterelim.

Arşiv

Sosyal Medya’da Biz

Entelektüel Künyemiz!

Online Bilgi İletişim, Sanat ve Medya Hizmetleri, (ICAM | Information, Communication, Art and Media Network) Bilgiağı Yayın Grubu bileşeni YAZAR PORTAL, her gün yenilenen güncel yayınıyla birbirinden değerli köşe yazarlarının özgün makalelerini Türk ve dünya kültür mirasına sunmaktan gurur duyar.

Yazar Portal, günlük, çevrimiçi (interaktif) Köşe Yazarı Gazetesi, basın meslek ilkelerini ve genel yayın etik ilkelerini kabul eder.

Yayın Kurulu

Kent Akademisi Dergisi

Kent Kültürü ve Yönetimi Dergisi

 

Ayın Kitabı

Ayın kitabı bölümünde yazarlarımızın kitaplarının yayınlanması için, her ay en az üç yazı yayınlamış ve yazılarının her birinin en az 50 tekil tıklama sayısına ulaşmış veya her bir yazısına en az 5 er portal üzerinde yorum almış olması gerekmektedir.

Gazetemiz TİGAD Üyesidir

JENAS

Journal of Environmental and Natural Search

YAZAR PORTAL

Yayın Referans Lisansı

Yeniden Hoşgeldin

Aşağıdan hesabınıza giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.