Beslenme Araştırmaları Hatalı ve Bilim Dışıdır

400
Paylaşma
5k
Görüntülenme

Beslenme alanındaki araştırmalara itimat edilmemesi gerektiğini, sağlıklı beslenme için geleneksel beslenmeye dönülmesinin ve endüstrinin gıdalarımızdan elini çekmesinin tek yol olduğunu savunuyorum.Önemli bir analiz de benimle aynı görüşü paylaşıyor: Bugüne kadar yayınlanan on binlerce beslenme araştırması 

kasa fişibilim dışıdır, hatalıdır, güvenilemez!

***

Frontiers in Nutrition’ da yayınlanan “The Failure to Measure Dietary Intake Engendered a Fictional Discourse on Diet-Disease Relations” başlıklı makalenin özeti:

Diyetteki şeker, tuz, yağ ve kolesterolün varsayılan sağlık etkileriyle ilgili tartışmalar geçerli delillerin meşru bilimsel sonuçlarıyla değil, onlarca senedir son derecede hatalı ve açıkça yanıltıcı epidemiyolojik araştırmalara dayanan diyet-hastalık nutritional research ile ilgili görsel sonucuilişkileri hayali söylemiyle yönlenmiştir.

Son 60 senede, epidemiyologlar yayınladıkları on binlerce raporda, epidemiyolojik yöntemler diyetle alınanları (dietary intake) ölçmemesine rağmen diyetle alınanların bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların ana sebebi olduğunu ileri sürmüşlerdir.

Epidemiyologlar, diyetle alınanları ölçmek yerine algı belleğinin doğrulanmamış milyonlarca sözlü ve yazılı raporlarını toplamışlardır.

Güncel diyet alınanları ve alınanların bildirilen hafızasının aynı ontolojik kategoride olmadığı düşünüldüğünde epidemiyologlar “Yanlış Yerleştirilmiş Somutluğun” (Misplaced Concreteness) mantıksal yanlışlığını bildirmişlerdir.

Bu hata, katılımcıların kendi bildirdikleri verilerin, geçerliliği ve kapsamı tartışmalı olan veri tabanındaki referans değerlerin atanması yoluyla, besin ve kalori tüketiminin yasak bir şekilde vekil tahminine dönüştürülmesiyle büyümüştür.

Bu hatalar, diyet-hastalık münasebeti istatistiki analizlerinin katılımcıların bildirdikleri sözde sayısal verilerin kullanılmasıyla daha da artmıştır.

Bu vahim ölçüm, analitik ve dolaylı (çıkarımsal) hataları, epidemiyologların, yarattıkları vekil tahminlerin çoğu zaman fizyolojik olarak mantıksızlığı ve katılımcıların güncel besin veya kalori tüketimine doğrulanabilir kantitatif münasebeti olmadığını gösteren araştırmaları bildirmemeleri sebebiyle gizlenmiştir.

Bu kritik analizde, diyet-hastalık münasebetiyle ilgili tartışma ve halktaki kafa karışıklığının on binlerce hatalı, yanıltıcı ve bilim dışı epidemiyolojik araştırmalardan kaynaklandığını tatmin edici delilleriyle ortaya koyduk.

Beslenmenin kaybettiği kredisini tekrar kazanabilmesi için, hafızaya dayalı yöntemlerin deneysel ve teorik çürütmelerini kabul etmesi ve kronik hastalıklarda diyetin rolünü araştırmak için çok sıkı objektif yöntemlerin kullanılması gerekiyor.

Gelelim neticeye

BİR: Modern tıbbın beslenme araştırmalarının hiçbirine güvenilemez.

İKİ: Doğru beslenme için tek yol binlerce sene milyarlarca insan üzerinde yapılan en büyük beslenme araştırmasına dayanan ADAM GİBİ BESLENME’ dir.

ÜÇ: Geleneksel beslenme modelinin olmazsa olmaz şartı endüstrinin gıdalardan elini çekmesidir.

DÖRT:  Endüstriden beslenen uzmanlara da onların beslenme tavsiyelerine de inanılmamalıdır.

Kaynak: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2018.00105/full

Paylaş

İlişkili Yazılar

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Dünya Kuraklıkla Mücadele Haftası (17 Haziran)

 

Ayın Sözü

Lütfen Duyarlı Olalım!

de, da vb. bağlaçlar ayrı yazılır.

Cümle bitişinde noktalama yapılır. Boşluk bırakılır, yeni cümleye büyük harfle başlanır.

Dilimiz kadar, edebiyatımıza da özen gösterelim.

Arşiv

Sosyal Medya’da Biz

Entelektüel Künyemiz!

Online Bilgi İletişim, Sanat ve Medya Hizmetleri, (ICAM | Information, Communication, Art and Media Network) Bilgiağı Yayın Grubu bileşeni YAZAR PORTAL, her gün yenilenen güncel yayınıyla birbirinden değerli köşe yazarlarının özgün makalelerini Türk ve dünya kültür mirasına sunmaktan gurur duyar.

Yazar Portal, günlük, çevrimiçi (interaktif) Köşe Yazarı Gazetesi, basın meslek ilkelerini ve genel yayın etik ilkelerini kabul eder.

Yayın Kurulu

Kent Akademisi Dergisi

Kent Kültürü ve Yönetimi Dergisi

 

Ayın Kitabı

Ayın kitabı bölümünde yazarlarımızın kitaplarının yayınlanması için, her ay en az üç yazı yayınlamış ve yazılarının her birinin en az 50 tekil tıklama sayısına ulaşmış veya her bir yazısına en az 5 er portal üzerinde yorum almış olması gerekmektedir.

Gazetemiz TİGAD Üyesidir

JENAS

Journal of Environmental and Natural Search

YAZAR PORTAL

Yayın Referans Lisansı

Yeniden Hoşgeldin

Aşağıdan hesabınıza giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.