Çare Yerli ve Milli Beslenme Modelidir

401
Paylaşma
5k
Görüntülenme
Medyada Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ ın beslenme konusunda uzmanlardan gelen farklı açıklamaları “Vatandaşın aklını karıştıran açıklamalar var” sözleriyle eleştirdiği ve araştırma talimatı verdiği, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekilliğine Prof. Dr. Serkan Topaloğlu’ nu atadığı haberlerini dikkatle okudum (1,2).
kasa fişiBeslenmenin bilimi olmaz

Günümüzde başta obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve kanserler olmak üzere tüm kronik  hastalıklar çığ gibi artmakta ve bunlara yapılan harcamalar devletlerin ve sosyal güvenlik kurumlarının bütçelerini sarsmaktadır.

Bu kronik hastalıkların en önemli sebebi “geleneksel beslenme modelinden hızla uzaklaşmamızdır“.

Doğru beslenme, sadece bizim değil tüm dünyanın en önemli ve acilen halledilmesi gereken meselelerinden biridir.

Başkan Erdoğan’ ın da bu son derecede yoğun siyaset gündeminde beslenmeyi gündemine alması son derecede yerindedir.

Beslenme meselesi, belediye başkan adaylarının belirlenmesinden çok daha mühimdir.

Vatandaşın aklını karıştıran açıklamalar” ifadesi de son derecede doğru bir tespittir ve bu akıl karıştıran açıklamaların çoğu da modern tıp müntesiplerine aittir.

Binlerce senedir vitamin, mineral, omega 3, antioksidan, besin destekleri, protein, yağ ve şekerden bihaber; bulduğunu, istediği kadar yiyen insanoğlunun sağlığı modern tıp ve beslenme biliminin araştırmaları ve tavsiyeleri sonucunda bozulmuştur.

Yumurta, tereyağı, yağlı yoğurt, yağlı peynir, sakatat zehir kategorisine sokulurken, işlenmiş şeker ve un, nişasta, trans yağlar ve katkı maddeleriyle dolu hazır gıdalar, layt ürünler göklere çıkarılmıştır.

Beslenme araştırmalarına güvenilemez

Akıl karıştıran açıklamaların arkasında endüstri tarafından yapılan veya desteklenen beslenme araştırmaları vardır; dolayısıyla daha baştan bunlara güvenmemek gerekir.

Bunlar dürüst, menfaat peşinde olmayan gerçek bilim adamları tarafından yapılıyor ve yorumlanıyor olsa da netice gene değişmeyecektir.

Çünkü beslenmenin modern tıbbın araştırma yöntemleriyle değerlendirilmesi mümkün değildir, aynı usulle farklı yer ve zamanda yapılan araştırmalardan birbirinin tamamen zıddı sonuçlar çıkması kaçınılmazdır.

Prostat dostu unvanı verilen domates bir bakarsınız ki prostat kanserinin sebebi oluvermiş!

Yapılması gereken şey son derecede basittir: Atalarımızın, ecdadımızın binlerce senedir uyguladıkları geleneksel beslenme modeline geri dönmek!

Bu model “endüstrinin elinin değdiği yiyecek ve içeceklerin zerresini bile ağzımıza koymamak” şeklinde de özetlenebilir.

Evet, beslenmenin bilimi olmaz, bilimin girdiği, bulaştığı beslenmeden de kimseye hayır gelmez.

Evet, bu iş bu kadar basittir.

Kronik hastalıklar  modern tıp eğitimi ile yetişen doktorlarla önlenemez

Bu düşünce zincirine göre Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekilliğine Prof. Dr. Serkan Topaloğlu’ nun atanması doğru bir uygulama değildir.

Yanlış anlaşılmasın, sayın Topaloğlu’ nu hiç tanımam, adını da ilk defa duyuyorum; şüphesiz çok değerli ve başarılı bir hekimdir de ama mesele onun şahsıyla hiç alakalı değil.

Salgın mertebesinde artan tüm bu kronik hastalıklar  modern tıp eğitimi ile yetişen doktorlarla önlenemez.

Kitabında turşu kurma, yoğurt çalma, salça yapma, erişte kesme, soğan doğrama yazmayan modern tıptan sağlıklı beslenme tavsiyeleri çıkması mümkün değildir.

Gelelim neticeye

Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanı mutlaka bir “ev kadını” olmalıdır.

Bana göre bunun için de en uygun isim 4 çocuk doğuran, torunları olan,  onları geleneksel usullerle, anne sütüyle, evde yaptığı mamalarla, ev ve tencere yemekleriyle besleyip büyüten Emine Erdoğan‘ dır.

Adam gibi beslenme ancak Emine Erdoğan gibi gerçek bir ev kadının anasından, kaynanasından ve diğer büyüklerinden gördükleri, öğrendikleri, kendi tecrübeleri ile sağlanabilir.

Modern tıbba ve beslenme araştırmalarına göre beslenmeye devam edersek hastalıklar azalmayacak aksine her geçen gün daha da artacaktır.

Modern tıp bilimi, elini, kolunu beslenmeden çekmeden sağlıklı beslenmeye ulaşmak mümkün değildir.

Beslenme, modern tıbba emanet edilemeyecek kadar önemli bir meseledir.

Çare, YERLİ VE MİLLİ BESLENME MODELİDİR.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ dan sağlıklı beslenme konusunda araştırma talimatı (1).

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beslenme konusunda uzmanlardan gelen farklı açıklamaları “Vatandaşın aklını karıştıran açıklamalar var” sözleriyle eleştirdi ve araştırma talimatı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzmanların farklı yönde açıklamalar yaptığı sağlıklı beslenme konusunda araştırma istedi.

Hürriyet’in haberine göre; Erdoğan yeni sistem kapsamında oluşturulan 9 kurulla toplantı trafiğini tamamladı.

Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde ilk toplantısını yaptığı Sosyal Politikalar Kurulu ile Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu’nun çalışma takvimini ele aldı.

Cumhurbaşkanı toplantıda sağlıklı beslenme konusunda bir talimat verdi. Beslenmeyle ilgili topluma tavsiyelerde bulunan kişilerle ilgili de eleştiride bulunan Erdoğan, şunları söyledi:

“Biri çıkıyor ‘Ekmek yiyin’ diyor biri de ‘Yemeyin’ diyor. Biri ‘Yağı su gibi için’ diyor diğeri başka bir şey. Biri ‘Bal ye’ diyor ‘Biri, yeme zararlı’ diyor. Birçok alanda vatandaşın aklını karıştıran farklı açıklamalar var. Bu işi bir çözün. Millet tartışmalar arasında kalmasın. Vatandaş doğru bilgiyi alsın.”

***

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekilliğine atama (2)

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulunun Başkanvekilliğine Prof. Dr. Serkan Topaloğlu atandı.

Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulunun ilk toplantısı, dün Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapıldı.

Toplantıda, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Topaloğlu’nun kurulun başkanvekilliğine atanması kararlaştırıldı.

Kaynaklar:

1.https://www.ntv.com.tr/turkiye/cumhurbaskani-erdogandan-saglikli-beslenme-konusunda-arastirma-talimati,ApCr1jNZ6k-xF3WQ6SIzlQ

2.https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-cumhurbaskanligi-saglik-ve-gida-politikalari-kurulu-baskanvekilligine-atama-11-681-79344.html

Paylaş

İlişkili Yazılar

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazarları

Dünya Kuraklıkla Mücadele Haftası (17 Haziran)

 

Ayın Sözü

Lütfen Duyarlı Olalım!

de, da vb. bağlaçlar ayrı yazılır.

Cümle bitişinde noktalama yapılır. Boşluk bırakılır, yeni cümleye büyük harfle başlanır.

Dilimiz kadar, edebiyatımıza da özen gösterelim.

Arşiv

Sosyal Medya’da Biz

Entelektüel Künyemiz!

Online Bilgi İletişim, Sanat ve Medya Hizmetleri, (ICAM | Information, Communication, Art and Media Network) Bilgiağı Yayın Grubu bileşeni YAZAR PORTAL, her gün yenilenen güncel yayınıyla birbirinden değerli köşe yazarlarının özgün makalelerini Türk ve dünya kültür mirasına sunmaktan gurur duyar.

Yazar Portal, günlük, çevrimiçi (interaktif) Köşe Yazarı Gazetesi, basın meslek ilkelerini ve genel yayın etik ilkelerini kabul eder.

Yayın Kurulu

Kent Akademisi Dergisi

Kent Kültürü ve Yönetimi Dergisi

 

Ayın Kitabı

Ayın kitabı bölümünde yazarlarımızın kitaplarının yayınlanması için, her ay en az üç yazı yayınlamış ve yazılarının her birinin en az 50 tekil tıklama sayısına ulaşmış veya her bir yazısına en az 5 er portal üzerinde yorum almış olması gerekmektedir.

Gazetemiz TİGAD Üyesidir

JENAS

Journal of Environmental and Natural Search

YAZAR PORTAL

Yayın Referans Lisansı

Yeniden Hoşgeldin

Aşağıdan hesabınıza giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formları doldurun

Parolanızı alın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin.