Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Zaman Zemin ve Şartları


14 Mayıs 2019 00:02

1 Yorum

Bu üç kavram,bazen bir araya geldiklerinde Ya BAŞARI  veya BAŞARISIZLIKLA sonuç verir. Hem insanın hayatına, hemde TARİH sayfalarında yerini alır.


Bu üç kavram kimsenin, elinde, takdirin’de veya tekelinde değil. Ancak Evrenin sahibi Yüce ALLAH’ IN c.c. Hunun milimetrik hesapları ile tanzim edilmiş HİKMETİN den’de sorgulayamayacağımız, ZAMANIN, ZEMİNİN VE ŞARTLARIN ne getireceği, ne götüreceği, nasıl tezahür edeceğine bazen ŞANS bazende ŞANSIZLIK veya KADER, bir başka deyişle KISMET, NASİP diye adlandıra bildiğimiz, yorumladığımız hadiseler zinciri.


Önce kendimizden başlayalım; hangi anne’den, hangi baba’dan, hangi ZAMANDA (Asır, yıl, ay, saat, dakika, salise vs.) doğacağımız, vede hangi ZEMİNDE (Dünyanın kimbilir hangi köşesinde hazırlanan ortamda) Yanı sıra ŞARTLAR (fakirlik, zenginlik, hangi DİN, MEZHEP, DİL, IRK, SOY, SOP, vs.) Elimizde olmadan dünyaya gönderen O YÜCE ALLAH’ A c.c. Huya şikayet etme hakkımız var mı? Neden, Niçin, deme hakkına sahip miyiz? ELBETTE DEĞİLİZ. Çünkü bizi yaratan bize yüklediği ZAMAN, ZEMİN VE ŞARTLARIMIZ içinde verilen ömür süresinde kişiden kişiye değişen İLAHİ ADALET. Bu ADALETTEN hiç kuşkunuz olmasın. ALLAH c.c. Hu DAĞINA GÖRE KARINI YAĞDIRIR. Kimi ne için göndermişse, kime ne vermiş ise hakkında HAYIRLI MI, HAYIRSIZ MI…! O çok iyi bilir. Onun için şikayet etmeye DEĞİL, verilene ŞÜKÜR, HAMD, SABIR içinde, HİKMETİNİ düşünmek, neticesini beklemekten başka YETKİMİZ YOK.


Bazen bakarsınız kişi donanımlıdır, bilgili, kültürlü, görgülü, mevki ve makamını doldurur, yakışır. Fakaat gel gör ki…! Öyle ZAMANDA, ÖYLE ZEMİNDE, ÖYLE ŞARTLAR’DA o makama oturmuştur ki! BAŞARISIZLIKLA sonuçlanmış, işin yoksa MARKO PAŞAYA ANLAT DERDİNİ.


Bazende Adam vardır. Bulunduğu mevki ve makama layık değildir. Bilgisi, görgüsü ve şahsiyeti ile fakaat… BAŞARI ile işleri sonuç verir. ALLAH c.c. Hu yürü kulum demiştir.


Gel de çöz. Çözebilirsen. BU NE LAHANA, BU NE TURŞU. Diyeceksiniz ki hiç mi? İkisi bir araya gelmez. GELİR ELBETTE. Nasıl mı? Zaman, zemin,ve şartlar % 25 gibi bir oranda yani olgunlaşır  SA…! O ZAMAN mükemmel ikili oluşur. Yani MAKAM ve MAKAMI TEMSİL eden uyum sağlar, imtizaç eder. Karı koca evlilikleri de böyle dört dörtlük uyum göremezsiniz. Çünkü her ikisinin de oluşumu farklı zaman zemin ve şartlar da yetişmesi büyük etkendir. Bunlar örnekler.


Bütün hadiseleri kendi içinde ZAMANIN, ZEMİNİN VE ŞARTLARINA göre VE’DE İLAHİ ADALETİN HİKMETLERİNİ DE DÜŞÜNEREK işin içinden çıkmaya çalışın. Aksi halde NİYE BEN? NİYE BİZ? HEP NİYELERLE etrafında daireler çizer aynı noktaya gelip RİNG yapar durursunuz…….! Kıskanırsınız ŞANSLI, NASİPLİ, KISMETLİ, BAŞARILI KİŞİLERİ çevreniz de. OYSA siz yüzeysel bakıyorsunuz. DIŞI ELİ YAKAR, İÇİ BENİ YAKAR. Misali. Sizde olan huzur, mutluluk, sağlık sıhhat, güzellikler O KISKANDIĞINIZ kişilere verilmemiştir. ALLAH c.c. Hu AT VERİR MEYDAN VERMEZ, MEYDAN VERİR AT VERMEZ. Yok öyle dörtdörtlük hayat. Ya dört 1′ lik, ya dört 2′ lik, Ya’da dört 3′ lüktür. Ne dedik İLAHİ adalete GÜVEN. Herşeyi İBRET gözlüğü ile görmeye ÇABA sarf edersen…! SEN DEN MUTLU kimseyi göremezsin!


SEN cin fikirlerinle şeytan tuzaklarınla, Hayvan davranışlarınla hangi ZAMAN da yaşarsan yaşa, hangi ZEMİNDE olursan ol, hangi ŞARTLAR gelişirse gelişsin BA ŞA RI LI OLAMAZ……..SIN…!
Ancak kendi kendince BAŞARILI olduğun kanaat’i sen de oluşur. Davranışlarında gurur, kibir, kendini beğenme, karşıyı küçük görmeler, açığa çıkar SEN FARK etmezsin EL İNSANIN AYNASIDIR.
Suçu ZAMAN da, ZEMİN de vede ŞARTLAR da arama!


Zaman, zemin ve şartlar ne olursa olsun. İNSAN OLMAK, İNSAN VASIFLARINI ÖZÜNE SİNDİRMEK, BEŞERİ MÜNASEBETLERİNDE DOĞAL OLMAK, ALLAH ‘DAN c.c. Hudan korkmak, KULUNDAN utanmak değerlerine sahip SEN….! Seni Yaratanın ŞANSINA, KISMETİNE, RIZKINA (taksimine) razı olursun.


AKSİ hal de krizden, işsizlikten, fakirlikten, çirkinlikten, boyunun kısalığından, şişmanlığından, insanlardan vs. vb. den HEP ŞİKAYET, HEP ŞİKAYET…! Sebep kim? SEN, BEN, O, BİZ, SİZ, ONLAR suçlu…


Haşa sümme HAŞA Bizi Yaratan ALLAH c.c. Hu değil. Bizim başımıza ne geliyor SA…! Günahlarımız YÜZÜNDEN…… Zamanın Zeminin ve Şartların da suçu değil. BİZ ZAMANI KEYFİMİZ VE NEFSANİYETİMİZ  İÇİN DEĞERLENDİRİYORUZ. ZEMİNİ KENDİ MALIMIZ GİBİ KULLANIYORUZ. ŞARTLARI DA BİZLER YAZIP ÇİZİYORUZ. Ne olacak bu akıl ile BU kadar. KILAVUZ ŞEYTAN olunca..!  Var siz düşünün gerisini.


4 de 1 lere selamlar. ZAMANINIZI, ZEMİNİNİZİ,VEDE ŞARTLARINIZI el verdiğince ALLAH’ IN C.C. HUNUN DOĞRULTUSUNDA KULLANIRSANIZ…! No problem. No mesele. No suç.
% 25 lere saygı sevgi ve hürmetlerimle.

Cahit YETGİN

Okunma Sayısı: 299
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Cahit Yetgin’den Hodri Meydan

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER ÇOK ÇOK ÇOK ÖNEMLİ…..! CAHİT YETGİN-DEN HODRİ MEYDAN…! 4...

Manevi Sır

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER MANEVİ SIR SİZLERE GERÇEK AŞKIN RUH AŞKI OLDUĞUNU ANLATACAĞIM....

Kur’an-ı Kerim 6236 Diyenlere Cahit Yetgin-in Cevabı..!

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER DİYORLAR Kİ 6666 AYET DEĞİL 6236. MADEM 6236 SİZE...

Bayram Tebriği

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER ________BAYRAM TEBRİĞİ ALLAH c.c.hu YALNIZ VE YALNIZ MÜMİN MÜMİNE...

Bu Gece Kadir Gecesi, Takdir Herkesin Kendisine Aittir

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER BU GECE KADİR GECESİ. TAKDİR HERKESİN KENDİSİNE AİTTİR. CAHİT...