Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yabancı Dil Bilmek Beyni Gençleştiriyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

05 Kasım 2019 00:01

1 Yorum

BİR DİL BİR İNSAN, İKİ DİL İKİ İNSAN

Atalarımız, Temel’in başına gelenleri bilselerdi  ‘Bir dil bir insan, iki dil iki insan’ demezlerdi elbette. Ancak, bilim adamları Temel ile aynı görüşte değil  !

Geçtiğimiz günlerde Toronto’da York Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırmada, iki dil bilenlerin beyinlerinin daha genç kaldığı saptandı. Araştırma, yaşları 30 ile 88 arasında olan, orta tabakaya mensup ve hepsi de üniversite mezunu 104 kişi üzerinde yapıldı. Araştırmaya katılanların yarısı sadece İngilizce bilirken, diğer yarısı ise çok iyi derecede İngilizce ve Tamilce (Hindistan’da konuşulan dil) biliyorlardı.

Araştırmada, iki dil bilenlerin tüm testlerde bir dil bilenlere göre daha başarılı oldukları ve bunlarda yaşlanmayla ortaya çıkan beyin fonksiyonu kayıplarının daha az olduğu saptandı.

Uzmanlar, çocukluk çağlarından itibaren iki dil bilmenin ve bunu sürekli olarak konuşmanın ideal bir beyin jimnastiği olduğunu vurguluyorlar. İki dil konuşanların beyninde kan akımında artış ve bazı fiziksel değişiklikler meydana geldiği ve beyne daha fazla oksijen taşındığını belirtiyorlar.

Beyni genç tutmanın diğer yolları

Daha önceden de, beyni aktif tutmanın yaşlılığın neden olduğu bunamayı önlediği belirlenmişti. Araştırmalara göre, müzik aleti çalanlar, dans edenler ya da düzenli olarak okuyanlar, bilmece çözenler, kağıt oyunu oynayanların da yaşlılık bunamasına yakalanmadıkları biliniyordu.

Hangi yabancı dil?

Bu araştırma, hangi yabancı dilleri konuşmanın beyni genç tuttuğu konusunda yapılmadığı için, size her hangi bir dili öneremiyoruz. Bu araştırma, ikinci dil olarak Tamilce konuşanlarda yapılmışsa da, beyni aktif tutan ikinci dilin mutlaka Tamil dili olması gerekmiyor !

Grameri ve kuralları olan her dil, işe yarayabilir, ama bazılarının yabancı dil saydığı ‘tarzanca’, ‘kuş dili’ ve ‘vücut dili’ bilmenin benzer etkileri olduğunu söylemek zor.

SONUÇ

Beyninizin yaşlanmasını geciktirmenin çeşitli yollarından biri de,  ikinci bir dil öğrenmek ve bunu sürekli olarak konuşmak. Bunun için çocuğunuzu küçük yaşlardan itibaren ikinci bir dil öğrenmeye ve bunu konuşmaya teşvik etmelisiniz.

Not: Bu yazı ilk defa 2.10. 2004′ de yayınlanmıştır.

Okunma Sayısı: 171

Yazarın Diğer Yazıları

Gıda Takviyesi Oyununa Gelmeyin

Vitamin ve gıda takviyelerinin çoğu zaman para israfından başka bir şey olmadığı hatta bazen sağlığa...

Çin’deki Salgın Korku Ticaretine Alet Edilir

Bir aydan beri medyada Çin’ in Wuhan şehrinde ortaya çıkan, daha sonra başka şehirlerde ve...

Fitalatlar Üremeyi Bozuyor

Plastikleri yumuşatmak için kullanılan fitalatlardan biri olan DEHP’ nin doğum kusurları ve kısırlık başta olmak...

Kadınlar Gribe Karşı Erkeklere Göre Neden Daha Dirençli?

Kadınlık hormonu östrojenin A tipi grip virüslerinin hücrelerde çoğalmasını (replikasyon) önleyerek kadınları gribe karşı daha dirençli...

Türk Tıbının Son Buluşu

Son senelerde adını her geçen gün daha çok duymaya başladığımız “uydurma” bir hastalık var: Zatürre...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hamdi ORUÇ dedi ki:

    bir de bir dil bir insan, iki dil iki insan

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı