Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Vali Bey’in Hayali Bizim de Hayalimiz

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

17 Şubat 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Yozgat Mahalli gazetelerinde “Vali Şentürk’ün İki Büyük Hayali” manşetiyle okuduğumuz haber bize umut kaynağı olmuştur. Yozgat esnafının ısrarla dile getirdiği bir konu vardı. Yozgat’tan gönderilen jandarma Er Eğitim alayı’nın tekrar Yozgat’a dönmesi arzusu…Gönderiliş nedeni, öyle ya da böyle bizim öğrencilik dönemimizde, şehrimizde bir jandarma alayı vardı. Cumartesi-Pazar Yozgat sokaklarını dolduran askerlergurur kaynağımızdı.
Milli Bayramlarda ve 30 Ağustos Zafer Bayramında onların tören geçidini büyük bir zevkle seyreder alkışlardık. O dehşetli yürüyüşleri halen bizimde hatıralarımızda duruyor. Ayrıca asker kıyafeti, malzemesi satan yüzlerce dükkan vardı. Gerçektende Cumartesi-Pazar günleri caddelerimiz-Sokaklarımız acemiaskerlerle şenlenirdi. Tabii ki esnafında yüzü güler, cebi parayla dolar, mutluluk kaynağı olurdu. Şöyle oldu, böyle oldu asıl nedenini bilmiyoruz ama jandarma Er Eğitim Alayı Yozgat’tan kalktı, Yozgat soğulmuş değirmene  döndü. Yıllardır Üniversite hayalimizde tutmadı, geç geldi. Polis Meslek Yüksek Okulu istediğimiz o boşluğu doldurmadı, gerçektende o özlemimiz, hayalimiz lafta kaldı.
Yıllar sonra bu hayalimizi Yozgat Valisi Necati Şentürk dile getirince yeniden umutlanmaya başladık. Bizim hayalimiz, vali beyinde hayali olmuş, ne mutlu bize… Sonuca ulaşır ya da ulaşamayız ama bu hayalin işlenmesi gerekiyor. Gerekli girişimlerde bulunmalı, hayalin gerçeğe dönüşmesi konusunda çaba sarfedilmelidir.
Bir gerçek var ortada, Yozgat’ın yeterince siyasetçisi, bürokratı, iş adamı, zengini var. Ama malesef biz onlardan bugüne kadar yeterince istifade edemedik. Zengin kaynaklarımız var ama biz fakir yaşamak zorunda kaldık.

VALİ BEYE MİNNETTAR KALIRIZ

Bürokrat olarak, devlet adamı olarak sayın valimizin otoriter bir kişiliği var. Geride hoş bir seda bırakmak, Yozgatlıyı sevindirmek-mutlu etmek temel düsturu olacaktır. Buna inanmıyoruz. O çalışkan otoriter kişiliğinin, hizmetlerine de yansımasını arzu ederiz. Hayali gerçekleşirse ilk alkışlayan biz oluruz, minnettar kalırız.
Yozgat Er Eğitim Alayı tekrar dönecek olursa, ekonominin canlanmasına büyük katkısı olur ona inanıyoruz. Bu amaçla imza toplayan, dilekçe hazırlayan esnafımızında var olduğunu biliyoruz. Ancak iş imza ile bitmiyor. Ciddi adımların atılması, görüşmelerin yapılması gerekiyor. Bunun lokomotifi vali bey olur, Yozgatlı siyasetçiler olur, Yozgatlı bürokratlar olur.
Ne yazık ki, Yozgatlı var olan değerlerini kullanamadı. Kıymetini bilmedi, bilemedi demiyorum. Var olan değerlerimiz Yozgat’ a Yozgatlıya sahip çıkma yerine Yozgat’ı terketmeyi tercih ettiler. Maalesef bu acı bir gerçek. Küstü, küstürüldübilmeyiz ama, var olan değerlerimiz Yozgat’tan  göçüp gitti…”Yozgat var, Yozgatlı yok” diyenlerde Yozgat’ın dışında ömür tükettiler. Diğer illerin zenginleri, iş adamları, siyasetçileri kendi şehirlerine sahip çıkarken Yozgat’ın siyasetçisi, zengini, bürokratı Yozgat’ı unuttu, adını bile anmak istendi. Ne yazık ki, Yozgat ve Yozgatlı kaderiyle başbaşa bırakıldı. Kimseyi suçlamak için söylemiyoruz bunları, doğal gerçeklerimiz bunlar.

TERMAL KAYNAKLAR ZENGİNLİĞİMİZ

Yozgat tarihi dokusu, yer altı zenginlikleri ve termal turizmi ile öne çıkması gerekiyordu. Yıllardır ihmal edilen konulardan birisi de bu… Yeraltızenginliğimiz var, kaplıcalarımız var, Anadolunun kilidi konumunda, anadolunun tam orta yerindeki bu garip şehri ne yazık ki, unutulmuş, kaderiyle başbaşa bırakılmıştır. Makus kader derlerya aynen öyle makus tarihimizi yenememişiz.
Kaplıcalarımız, termal kaynaklarımız, zengin ve verimli topraklarımız işlenmeyi beklemiş. Halen ilkel usüllerle yapılan çalışmalar teknoloji karşısında yenik düşmüş. Bakın termal turizmle kendini öne çıkarmış olan yerleşik merkezleri var. Modern tesislerle turizmin merkezi konumuna geldiler. Termal kaynakların merkezi sayılacak bir il olan Yozgat maalesef bu zengin değerlerini de kullanamamış, istifade edememiştir.
Vali beyin ikinci hayali Yozgat Çamlığı’ na 7 yıldızlı bir otel yaptırma düşüncaesiymiş. Bunu da alkışlarız. Sorgun, Sarıkaya, Boğazlıyan, Saraykent, Yerköy  kaplıcalarına kurulması istenilen termal tesisleride bu hayallerimize katmamız gerekiyor. Öyle değilmi? Hızlı Tren, Havaalanı, Sulama Kanalları, tarımın, hayvancılığın geliştirilmeside bu manada çok ama çok önemli konulardır. Bu duygularla sayın Valimiz Necati Şentürk’ü böylesine güze hayali ve projeleri nedeniyle kutluyor, desteklediğimizi, alkışladığımızı ifade ediyoruz.

Okunma Sayısı: 61
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Peki Nerede Bu Yozgat Sevdalıları?

Sevdamız neden memleket üstüne olmalı?.. Türk Milleti Tarihiyle, özüyle, kültürüyle insanlığa örnek olmuş bir millettir…...

Okuyucularımızla Hasbihal !

Çamlık Gazetesi yazılarımıza başlarken okuyucularımıza kısaca kendimizi tanıtmıştık. Gördük ki: bizi tanıyanların yanı sıra tanımayanlar...

Hayırlı İşlerin Yanında Olmak

Bizler Müslüman olarak Yüce Yaratanımızın lütfu ile her şeye hikmet ve ibret nazarıyla bakarız. Mümin...

Kutsal Mesleğe Hüzünle Başlamıştık?

24 Kasım’da içimi bir başka heyecan kaplar. Sevinçle-Hüznü bir arada yaşarım. Hayatta olanla sevinci yaşarken,...

Yozgat Bir Tarihi ve Turizm Şehridir

BOZOK’ların mekanı olan Yozgat, yer altı Madenlerinin zenginliğinin yanı sıra kaplıcaları ve tarihi ören yerleriyle...