Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

    Tasavvuf


07 Mayıs 2019 00:02

1 Yorum

Çevremizde ve toplumda insanlar, TASAVVUF’ A merak edip kendilerine göre bir tarikat ve mürşit bulup tövbe ederek ehli tarikat olduğunu,zannına kapılıp, tasavvufa girmeden hiçbir ön araştırma yapmadan. Kendini düzeltmeden, yapabilir miyim? Demeden balıklama atlayarak işin içine girip atasözünün ifadesi ile SOFUNUN CAHİLİ, ŞEYTANIN MASKARASI olup çıkmakta karşımıza.
Hal ve hareketleri ile Tasavvufu temsil edemediğinden, tasavvufa karşı olanların ekmeğine yağ sürdüğünün farkında değil. Zaman tasavvuf zamanı olmadığını iddia edenlerde mevcut. Halbuki üstatları tasavvuf ehli ve keramet sahibi. Bir mürşit, kendisinden sonra birisini tayin etmemiş ise vefat edince çeşitli gruplara ayrılmalar. Veya herkes kendi mürşidini övüp, yer ile göğe sığdıramazken, diğerlerinin aleyhinde olması, sadece belli bir kitap okuyup, başka kitaplara sırt dönme ve tenkitler. Bunlar çok bilgisizce şeyler.
Hal bu ki hepside muteber geçerli İLİM ve BİLGİ sonsuzdur. TASAVVUF vardır. İnkar edilemez. Ham insanları ilahi aşk ile mecnun eder, pişirir, olgunlaştırır, görenleri kendine hayran bıraktırır. Hem kendisinin iki dünyasını mamur eder, hem de çevresine Devletine, Milletine, bütün dünya insanlığı için  KAMİL bir insan olarak çıkar karşımıza. Görenleri hayran kalır, edep ve terbiyesine. Bilmekle, okumakla da olmuyor. Damarlarının içinde ki kan HELAL lokma ile beslenmeli, çile çekmeli, şüphelilere bulaşmamalı, az yemeli, niyeti HALİS, düşüncesi ZAN dan uzak temiz hatta ve hatta HAYALİNDE dahi zan beslememeli. Duru ve safi olmalı tasavvuf ehli.
Şimdi bir göz atalım. Ne nedir ne değildir; tasavvuf ALLAH’ I layığı ile tanımak. Sağlam bir şekilde kulluk etmek, bu kulluğu aralıksız sürdürmek. Her türlü kötü ahlakı terk etmek. Dünya ya ait işlerinde İnsanların, hayvanların, tabiatın, hak ve hukukuna azami riayet etmek. Titiz davranmak. Diğer insanlardan farkı olmak. Toplumun % 75 inin mutabık olduğu ÜSTÜN AHLAK zirvesine çıkmak. Elini, belini, dilini, TERBİYE etmek. Sayın sayacağınız kadar faziletleri.
1- GÖZÜ nü terbiye etmezsen. Bulunduğun yerden KABEYİ MUAZZAMAYI göremez sin…..! Melekleri, cinleri, hızırı, gizli velileri, uzaktan gelecek bir misafirini, daha bir çok şeyi GÖREMEZ SİN……….!
2- KULAĞINI terbiye etmezsen. Cansızların sesini işitemezsin. Gaybi haberler sana ulaşmaz. Alemdeki tesbihatı duyurmazlar. DUYAMAZSIN…!  vs.
3- DİLİNİ terbiye etmezsen. Olacak şeyleri, haber veremezsin. Ervah ile konuşamaz sın. vs.
4- ELİNİ terbiye etmezsen, elini semaya kaldırdığında duana icabet alamazsın vs.
5- MİDENİ terbiye etmezsen. Haram ve şüphelileri ayırt edemezsin. Azı çoğaltamaz sın. İstediğin şeyi yiyemezsin. Tuzlu suyu tatlı suya çeviremez sin. Cinler veya melekler havadan yiyecek getirmezler vs.
6- CİNSEL UZUVLARINI terbiye etmezsen. ÖLÜLERİ diriltemez sin. Hastaları iyileştiremezsin vs.
7- AYAKLARINI terbiye etmezsen SU üstünde yürüyemezsin. Havada uzun mesafeleri TAY-I MEKAN- l aşamazsın vs.
8- KALP ini terbiye etmezsen. İlahi hikmetlerden mahrum kalırsın vs. Bu sekiz uzuvdan haberin yoksa sa….? Mükafaat ve cezalar amellerin cinsinden sana gelir. Bunları ben söylemiyorum. Aziz kardeşim. Üstat MUHYİDDİN ARABİ Hazretlerinden günümüze kadar ulaşmış bilgiler. Anladın mı TASAVVUF EHLİ KİM MİŞ…….! Üstüne üstelik DELİ zan ettiğin MECZUP VELİYİ MAKAM EHLİNİ kalben tanımıyor san….. Yazık yazık.
Hele bir de TİCARETLE uğraşıyor san. BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR. Hadisini unutmuş san. KOMŞUSU AÇ YATARKEN KENDİ TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR-İ unutan….! Tasavvuf ehli HİÇ ama. HİÇ olamaz. Olur olur da TEMSİL EDEMEZZZZZ…….! İŞÇİ nin hakkını ALIN TERİ KURUMADAN ÜCRETİNİ VERİNİZ – riayet etmiyorsan. Kaliteli malı kalitesiz malla karıştırarak aynı fiyata satıyorsan. İmalatın hakkını yerine getirmeyip ucuza mal edeceğim diye halkın sağlığı ile oynuyor san. Kaçak su elektrik kullanıyorsan. Kibirli davranışlar sergiliyor san. Cimrilik varsa. Cüzdanının bir bölümünde Amerikan DOLARI, diğer bölümünde AVRO, evde birikmiş ALTIN vs. doluysa. Haram helal demeyip. KUL HAKKINA tenezzül ediyorsan. Zekat sadaka malı ÇOĞALTIR. FAİZ EKSİLTİR ayetine inanmıyor san. İnanıp yapmıyor san. % 100 ve üstünde kar ediyorsan. Ticaretinde başkalarından üç beş kuruş eksik vermeyip bir farkın yoksa. Dindaşına kazık atıyorsan. Üstüne üstelik birde HAC’ a da gitmiş sen. VAY HALİNE. VEDE HALİMİZE. YANDI O GÜZEL (tasavvuf)
KETEN HELVAM.
Bu ne lahana, bu ne turşu, bu ne perhiz. Alınmaca kızmaca yok. Doğrular bunlar. Bu yazıyı anlamadın sa götür inandığın kişilere OKUT sana anlatsınlar. O da anlamazsa o da bir başkasına okutsun.
HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİL ŞEYTANDIR.
Kişiler, cemaatlar, tarikatlar, topluluklar, mezhepler, dinler üzerinden yorum yapmadım. ASLI böyle TAKLİTLERİ meydanda.
Ne mutlu HALİS, HAS, TASAVVUF EHLİNE. Onların yüzü suyu hürmetine Cenab-ı ALLAH C.C Hu DEVLETİMİZE, MİLLETİMİZE ZEVAL VERMESİN. Amin….. Amin……. Amin……
4 de 1 lere anlayana HAS lara özel olarak.
Sevgi, saygı ve hürmetlerimi arz ederim.
Cahit YETGİN
                                           
 
 
Okunma Sayısı: 417
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Bayram Tebriği

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER ________BAYRAM TEBRİĞİ ALLAH c.c.hu YALNIZ VE YALNIZ MÜMİN MÜMİNE...

Bu Gece Kadir Gecesi, Takdir Herkesin Kendisine Aittir

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER BU GECE KADİR GECESİ. TAKDİR HERKESİN KENDİSİNE AİTTİR. CAHİT...

Kadir Gecesi

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER KADİR GECESİ HK. 6666 AYETİN İÇİNDE KADİR GECESİ BİLDİRİLMİŞTİR....

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı