Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Sümeydâ’ya Mektup (IV)


20 Ağustos 2010 00:02

1 Yorum

“ Dilimde eski aşklar, aklımda sen varsın.”
Zaman denen mefhûmun anlamı, yaşanılan anın güzelliği ile değer kazanır. Sen gönlüme girdin gireli, dilimde hep eski aşklar var. Etrafımdakilerin bu farklı ruh hâlini görmemesi için kör olması gerek. Bu gün yeni bir şiire başladım. İlk mısraı şöyle: “ Sen nelere kadirsin aşk.”
Yazmaya başladığım şiiri, bilgisine ve sezgisine güvendiğim bir arkadaşıma okudum. Şiir üzerinde çalışmamı öğütleyen dostum, “ bu şiiri bitirebilirsen, parnasizmin en güzel örneklerinden biri olabilir” derken, şiirde tecelli eden mısraların kaynağını kıskanır gibiydi. O an, şunu anladım ki, şiirlerimle hafızalarda yer etmek isteyen ben, farkında olmadan senin aşkının esiri olmuşum. Sen benim sadece hafızamın değil bütün ruhumun hakimi olmuşsun. Aklıma düştüğün an, bedenim üşüyor ve kendimi aşk yıldırımlarının ortasında buluyorum. “ Her mihnet kabulüm, yeter ki” sen yanımda ol, diyeceğim geliyor.

Kendimi aşkın karşısında biçâre hissetmeye başladığımdan beri, irfânımı ve bu dünyaya dair tüm mülahazalarımı bir tarafa bıraktım. Aşkımın, sadakatimle güçleneceğinin farkındayım. Senden önce, bülbül de Mecnûn da, benim için tam bir tecahül-ü arifmiş. “ Eteklerimdeki bir yığın gümüş yaprağın” farkında değilmişim. Ahvalimi, fıtratımı ve ferasetimi değiştiren güzel, sen daha önceleri nerelerdeydin?

“ Bende, Mecnûn’dan çok aşıklık istidadı var” diyen Fuzuli, meğer ne kadar da haklıymış. Ansızın hayatıma girişinle ve beni mey gibi sarhoş edişinle, bendeki en mahrem duyguları açığa çıkarışınla, sana hicret ettiğimin farkında değil misin? Senin aşkın karşısında yekpâre kalacak ve bitap düşmeyecek kimse var mı? Bilmelisin ki, Mecnûn kelimesinin manasını şimdi daha iyi anlıyorum.

Ferhât’ın dağları delmesi artık benim için bir mübalağa değil, “ Tarihe karıştı eski sevdalar “ diyen şair yanılmış ve “ Adını mıh gibi aklımda tutuyorum”diyen şair haklıymış.

Aşkımı ve “melâlimi anlamayanlar” beni anlamalı; seni dinliyorum güzel, “gözlerim kapalı.”

Mehmet Nuri PARMAKSIZ

Okunma Sayısı: 112

Yazarın Diğer Yazıları

Türk Edebiyatında Mektup Geleneği

Mektup, “Bir şey haber vermek, bir şey sormak veya istemek için, birine çoğunlukla posta yoluyla...

Ses ve Ahengin Önemi Üzerine

SES VE AHENGİN ÖNEMİ ÜZERİNE “Onlar ki kelâma can verirler” Şeyh Galip Her şair az...

Unutulmuş Bir Şair: Asaf Halet Çelebi

UNUTULMUŞ BİR ŞAİR: ASAF HÂLET ÇELEBİ “Bir aynada bambaşka zamanlar gördüm Geçmiş gelecek bir sürü...

Süveydâ’ya Mektup(XVI)

“Gamzende gizli bir dünyâ, kaşından öte yol mu var?” İdealsiz ve öylesine yaşarken, kaderin cilvesiyle...

Cahit Sıtkı Tarancı ve Şiir

ŞAİR OLMAYI MEFKÛRE EDİNMİŞ BİR ADAMIN ŞİİR GÖRÜŞLERİ CAHİT SITKI TARANCI (Bu makale, Tasvir Gazetesi...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Çapar Kanat dedi ki:

    Yazınızı okudum.
    Teşekkür ederiz.
    Çapar Kanat
    Çiftçi-Çiğ Süt Üreticisi

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı