Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Sprey Kortizon Kullanan KOAH’lılarda Pnömani Riski

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

12 Nisan 2010 00:05

Yorum Yapılmamış

SPREY KORTİZON KULLANAN KOAH’LILARDA PNÖMONİ RİSKİ YÜKSEK

23.096 KOAH’ lının katıldığı uzun süreli 24 araştırmanın meta-analizinde uzun süreli kortizon kullanan hastalarda pnömoni riskinin yüksek olduğu, ancak ölüm oranları bakımından bir fark bulunmadığı belirlendi. Pnömoni riski ileri yaşta olanlarda ve ağır KOAH’ lılarda daha fazla idi.

Bu araştırmaların KOAH ağırlığı ve kortizon kullanma süreleri farklı hastalarda yapılmış olması pnömonilerin kimler için daha büyük bir risk oluşturduğu konusunda bir fikir vermiyor.

Meta-analizi yapan uzmanlar, uzun süreli sprey kortizon tedavisi altındaki KOAH’ lılarda pnömoni riskinin dikkate alınması ve bu riskin daha net olarak ortaya konabilmesi için daha ayrıntılı çalışmaların yapılması gerektiğini vurguluyorlar.

Kaynak: Singh, Sonal; Loke, Yoon K: Risk of pneumonia associated with long-term use of inhaled corticosteroids in chronic obstructive pulmonary disease: a critical review and update . Current Opinion in Pulmonary Medicine. 16(2):118-122, March 2010.

YORUM:
KOAH ataklarının önlenmesinde kullanılan en etkili ilaç uzun süreli sprey şeklinde kortizon tedavisidir. Bundan amaç atakların sıklığı ve şiddetinde azalma olmasıdır.  

Sprey şeklinde kortizon tek başına olduğu gibi uzun etkili nefes açıcılarla birlikte de kullanılır ve tüm dünyada yapılan yaygın uygulama da budur. Ancak bu kombine tedavinin atakların önlenmesi ve akciğer fonksiyonlarının korunmasında ek bir yarar sağladığına dair kesin bilimsel kanıt yoktur ve üstelik uzun etkili nefes açıcı ilaçların uzun süre kullanımlarının ölümleri artırdığına ait birçok veri mevcuttur. Buna bir de uzun etkili ilaçların çok pahalı olduklarını eklersek kombine ilaç kullanımının hiç de akılcı olmadığı anlaşılır.

Ben orta ve ağır derecede KOAH olan hastalarımda sprey şeklinde kortizon ile beraber teofilin kullanılmasının çok daha yararlı olduğu kanısındayım. Burada teofilinin tedaviye eklenmesindeki amaç ilacın hem anti-enflamatuar ve hem de kas yorgunluğunu giderici etkisinden yararlanmaktır.

Bu tedaviden beklenen KOAH ataklarının sıklığının ve şiddetinin azaltılması yanında, hastaneye yatışlarında azaltılmasıdır. Sprey şeklindeki kortizonun ölümleri azalttığına dair bulgular da vardır.

KOAH’ lı hastalarda pnömoni riski bronşların temizlenme mekanizmalarının bozulmasına bağlı olarak normal popülasyona göre zaten daha yüksektir.  Uzun süredir sprey kortizon kullanan KOAH’ lılar bu bakımından daha dikkatle izlenmelidir.

Okunma Sayısı: 81

Yazarın Diğer Yazıları

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...

Acı Biber Tüm Sebeplere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor

Acı biber yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölümlerin %23 kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %34 daha az...