Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

ŞAK diye emir verildimi TAK diye yapan adaylarımız…

GENEL
ZKategorisiz

29 Aralık 2008 01:32

Yorum Yapılmamış

Mustafa GÖKTAŞ

ANALİZ

İşte ülkemizdeki Demokrasi anlayışı…

Seçme ve seçilme liderlerin iki dudağı arasında… Onlar İSTEMEZÜK dedi mi, KRALI gelse o işten sonuç alamazsınız… Kamuoyu yoklaması, temayül yoklaması, teşkilata soracaz, araştıracaz, anket yaptırıyoruz, hepsi hikâyedir…

Ne anket, manketi.. Ne araştırıp soruşturması.. Ne yoklaması… Bu söylem ve davranışlar tabanda siyaset yapanların nabzına göre şerbet vermek ve ağızlara bir parmak bal çalmaktır. Sonucu her zaman genel merkezler ve liderler vermiştir. Önümüzdeki seçimler yerel seçimler. Çok çok önemli.. Vatandaş olayın farkında değil.

Sandığa gittiğimizde bir değil, birçok oy vereceğiz. Muhtarımızı seçeceğiz. Belediye meclis üyemizi, il genel meclisi üyemizi, ilgili belediye başkanımızı var ise Büyükşehir başkanımızı seçeceğiz. Yani… Yanisi şu. İlçede isek, hem muhtar, hem belediye meclis üyesi, hem ilçe belediye başkanı hem il genel meclisi üyesine oy vereceğiz. Büyükşehir de isek ilaveten birde Büyükşehir başkanına oy vereceğiz. Yani bir yerde 4 oy diğerinde 5 oy kullanacak vatandaşlar.

Bu oyları verdiklerini kişiler sizleri yerelde tam 4 yıl idare edecek yönetecekler.İşte burada birde bağımsız adaylar söz konusu olacak. Kime niçin oy veriyoruz çok dikkat etmek gerekiyor.Ama hiç bu işleri araştıran soruşturan yok. Bir defa ŞAİBEYE bulaşmış kişilere oy vermemek lazım.O kişileri partileri de aday göstermemeli.Ama ne yazık ki gösteriyorlar.

Şu anda Gerek AKP, gerek CHP ve gerekse MHP başkan adaylarını 5’er 10’ar açıklıyorlar. Açıklayanlar hep genel merkezleri…Basın yazıyor çiziyor. Peki, bu başkan adaylarının listelerinde seçime girecek olan belediye meclis üyeleri nerede?Onların ismini bilen var mı? Yok… Oturacak başkanlar ve partilerin mahallindeki il ilçe başkan ve yöneticileri tıpkı genel merkezlerindeki genel tavır gibi işlerine geleni yazacaklar. Kimse tanımıyor, bilmiyor, onların dedikleri listelere yazılacaklar ve halkın önüne konacaklar. Garibim halk da tıpış tıpış sandığa gidip oy verecek. Kime veriyor, niçin veriyor, oy verdiği kişi kim biliyorsa terbiyesizim. Bilmez, nereden bilecek… Ve seçim sonu bir bakacaksınız ki, allı yeşilli tipler sandıklardan belediye meclisi üyesi olarak çıkacaklar ve 4 yıl belediyelerde ahkâm kesecekler. Senin benim yaşadığım şehrin kaderinde söz sahibi olacaklar.

Çoğu hak etmeden gelecek. Çoğu A’yı B’yi bilmez sümsük tiptir ama başımıza koca saltanat olacaklar… İyi mi? Aynı şekilde İl genel meclisi üyeleri…Hâlbuki il genel meclisi üyeleri şehrin en önemli meclisi… Halkın hiçbir dediği olmayacaktır. Önüne ne konmuşsa onu görecek ve ona oy verecektir. Sadece muhtar hariç… Muhtarı herkes tanır, tek tek ev ev gezer kendini tanıtır oy ister, çoğunu bilir ne olduğunu görür öyle seçersiniz. Ama meclis üyeleri öyle değil. Aday olan başkanın etrafında gezinirler beleşten makam sahibi olurlar. İş beleş olunca da kendine o beleş makamın kapısını açanlara saygıda kusur etmezler. Oy verene değil, o kapıyı aralayıp listeye yazana biat ederler. İşte yolsuzluk, hırsızlık, arsızlık ve aymazlık o yüzden artar bitmez.

Ne acıdır ki Bizdeki demokrasi anlayışı budur.Lider egemen politikalar… Parti içi eğemen güçler…Paranın gücü…Bizde daima önde olmuştur. Akıl, bilgi, dürüstlük, terbiye, birikim, tecrübe, asalet pek araştırılmamış bakılmamıştır.Onun için siyaset de seviye eksilerde gezinir. Seçilen ve biat edenler, kendilerine o kapıları açanlar tarafından tak diye emir verilince şak diye yapar emri yerine getirirler.. Tak, Şak… Yani…Tak şak demokrasisi…Yani…Tak şak adaylar…Yani…Tak şak başkanlar…Tak şak meclis üyeleri…Tak şak il genel meclisi üyeleri…Tak şak… İstesen de istemsen de bu düzen ve sistemle tak şak…Başka seçenek yok. Eğer bu siyasi düzene uymaz ve yapmaz isen o partilerdeki eğemen güçlere göre olursun yavşak… Aday gösterilme şansın sıfır… Seçilme şansın zaten yok.. Eğer onlara uyar ve onların belirlediği listelerden hak etmeden aday olur seçilirsen bu seferde sana oy verene olursun yavşak… Çünkü tak şak… Yapacak bir şey yok… Bizdeki demokrasi bu..

Ya… Şak, şak, şak….

Bilmem anlatabildim mi?

mustafagoktas006@gmail.com 

Not: Bu yazı www.haberanaliz.net, www.bilgiagi.net, www.haberserbeti.com, www.beautifuljournalist.com, www.havadis.tv, www.hadisehaber.com, www.medyarazi.com, www.keshaber.com, www.haber32time.com, www.haberdengeliyoruz.com, www.muhabirizbiz.com, www.radyoulku.com, www.sonmanset.com, www.konyadahaber.com, www.turkiyedehaber.com, http://www.bilgiagi.net, http://www.habermix.net, http://www.haberevreni.net, http://www.gazetemetropol.com, http://www.profesyonelhaber.com, http://ulusalses.net, http://www.antakyahaber.net, http://www.cdgbim.com, http://www.sonsayfa.com, www.ozgurhaber.com.tr, http://medyakulisi.com

Okunma Sayısı: 349

Yazarın Diğer Yazıları

Bu Kitabı Sana Göndermiş Olmamız Onlara Yetmiyor mu?

Yeter Allahım..kitabın indirlmesi yeter ceza ve ödülümüz için…de. Çünkü iki cihanda da cezası var 99...

Vitamin D Hapı Yerine Güneş Banyosu

Yakın zaman önce dünyanın farklı ülkelerinde yapılan yüksek kaliteli klinik araştırmaların üç ayrı meta-analizinde vitamin...

Bizi Geri Bırakan “Kader” İnancımız mı?

Bizi geri bırakan “kader” inancımız mi? Kader inancımız bizi cesaretli kıldı…de Evet… Rıza ülküsünü yitirdik...

42. Yılında Maraş Kahrı

Maraş katliamını anmakla, anlamaya çalışmanın apayrı şeyler olduğunu düşünüyorum. Bir şeyi, anmak her zaman onu...

Ahlaksızlık Bataklığı Kurutulmalı!

Ahlaksızlık ülkemizde ve tüm dünyada  tavan yaptı. Cinayetler, tecavüzler, hırsızlık, adam öldürme ve adam kaçırma...