Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ormanımıza Sahip Çıktık


22 Haziran 2020 00:01

2 Yorum

ESKİ MEZİTLİ MAHALLESİNDE TAHRİP EDİLEN 74 DÖNÜMLÜK ALANA 10.000’İN ÜZERİNDE AĞAÇ DİKİMİ YAPILARAK ALAN TEKRAR ORMANA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ.

ANKARA DHA HABER ALINTI
“10 BİNİN ÜZERİNDE AĞAÇ DİKİLDİ
Tahrip edilen alanın yeniden ağaçlandırılmasıyla ilgili Orman Genel Müdürlüğü’nün çalışma yaptığını kaydeden Pakdemirli, “Ağaç kesimi yapılarak tahrip edilen 74 dekar alanla birlikte bu alanın bitişiğindeki (eski Mezitli mevkiindeki) önceki yıllarda işgal edilen alanların da infazı yapılarak toplamda 146 dekar alanın makineli arazi hazırlığı, tel ihatası yapılarak koruma altına alınarak mart ayı itibari ile fıstıkçamı, kızılçam, mavi servi, kara servi, akasya, dişbudak, akçaağaç, defne, söğüt, okaliptüs, harnup ve ahlat türlerinden oluşan toplam 10 bin 100 adet fidan dikimi gerçekleştirildi. Tahrip edilen söz konusu alanları tekrar ormana kazandırdık ve şehitlerimizi yâd etmek amacıyla buranın ismini ‘İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı’’ olarak tescil ettirdik” dedi.”
Mersin’in Mezitli ilçesinde Aralık ayı sonunda bir gecede kesilen 1500’den fazla ağaçla ilgili Mezitli Belediyesi, Mezitli Kent Konseyi ve tüm çevre örgütlerinin harekete geçmesi ses getirdi.
Eski Mezitli’de bir gecede yapılan katliam sonrası Mezitli Kent Konseyi ve Mersin Kent Konseyi olarak basın açıklaması yaptık. Kent Konseylerinin kurulmasına, dayanak olan “Yerel Gündem 21” programı ve ilkeleri bizlere, sürdürülebilir kalkınma konusunda, yerel halkın görüş ve isteklerini hem merkezi yönetime hem de yerel yönetimlere bildirme hakkı vermiştir. Özellikle çevre ve doğaya verilen bir zarar söz konusu olunca; Kent Konseyleri birlikteliği ile Mersin Orman Bölge Müdürümüze bu konuyla ilgili ziyaret gerçekleştirdik. Ziyaretimiz esnasında kentin asıl sözcüleri ve Sivil Toplum Örgütlerinin ana çatısı olan konseylerin, bu katliama sessiz kalmayacağını o alanın tekrar ormanlaştırma adımlarının yapılmasını rica ettik.
Tahrip edilen ağaçlık alana 10 binin üzerinde ağaç dikimi yapılarak alanın “İdlib Şehitleri Hatıra Ormanı” olarak tescil edildi. Pandemı dönemi olduğu için ağaçlandırmaya katılamadık.
Hiç bir şekilde politize etmeden, çevre tahribatı ve ağaç kesimine karşı duran ve ağaçlandırma konusunda hassasiyet gösteren kamu yöneticilerine, Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, Orman Bölge Müdürümüze, Belediye Başkanımıza ve tüm Kent Konseyleri Başkanlarına ve halkımıza teşekkür ediyorum. Yasa dışı ağaç kesimine ve kentinize sahip çıkın. Biz hep birlikte çıktık.
Sonuç 10 Bin ağaçlandırma ve bunu yapanların yanına kar kalmaması.
Tekrarını yapmaya cüret etmeyin.
Bizler gelecek nesillere, doğaya karşı sorumluyuz.
Bu arada Kent Yöneticilerinden özel ricam olacak. Kentin sorunlarını konuşmak ve istişare etmek adına tüm dinamik Sivil Örgütlerini davet ederken KENT KONSEYLERİNİ unutmayın! Sizlerin davet ettiği o Sivil Örgütler konseylerin bileşeni.

Okunma Sayısı: 1.196
Kategori: Sibel GELBUL

Yazarın Diğer Yazıları

Kadının Adı Yok!

Özgecan Aslan Mersin’de katledilen kadınlardan. Acısı dinmeden Hüsne Aslan, Türkan Sarıkaya, Necla Sağlam ve binlerce...

Dramatik Genç İşsizler

İyi bir üniversiteden mühendislik bölümü mezunu. Kasiyerlik veya şoförlükte yaparım hatta bekçilik için başvuru bile...

Hepimiz Öğrenciyiz

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum”Bilmek sadece öğrenmekle olur. Öğrenmeye açık olmak da...

Ütopik Düşüncelere Dalıyorum

Ütopya ve distopya…Ütopya mevcut olmayan ideal toplum biçimi.Distopya baskıcı ve otoriter bir sistem,Margaret Atwood’un “Damızlık...

Yerel Seçim/Halkın Bekası

2020 Yılı 1.Olağanüstü Meclis toplantısından sonra bir kez daha anladım ki; Yerel seçimde başkanı hangi...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Biraz düşünsek ormanlarımızın yaşam kaynağımız olduğunu, belki sabah akşam boş bulduğumuz alana bir cubuk saplar sularız. Elinize emeğinize sağlık.

  2. Sibel dedi ki:

    Tesekkur ediyorum. Doğa hepimize emanet..