Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ola-Bilmek


31 Mart 2020 00:02

1 Yorum

Corona pandemisi yaşadığımız, evlere kapanıp karantina da olduğumuz şu günlerde; her kesimden değerlendirmeler eleştiriler geliyor. Tüm bu tartışmaların amacı, izlenmesi gereken doğru politika nasıl olmalı sorusuna cevap bulmak.Ama bütün bu tartışmalar hep liderlik kavramında yoğunlaşıp düğümleniyor.

Peki ama LİDER kimdir ne yapar ne yapmalı?

İnsanın en önemli özelliği üretken olması. Bunun için eğitimli ve sağlıklı olmasının yanında, AHLÂK ve ETİK değerlere sahip olması olmazsa olmaz şarttır. Böylece yaşayan varlık statüsünden çıkıp İNSAN olabiliriz. Ancak böylelikle başta kendimize, ailemize, çevremize, ülkemize, insanlığa faydalı pozitif değerler yaratabiliriz.

Peki ya LİDER?

Tüm bunlara ek olarak; VİZYON ve ERDEM sahibi olmakla olur ki böylece düz bir yönetici vasfından çıkıp; ileriyi görebilen, projeksiyon yapabilen, doğru ekip kurabilen, mensubu olduğu topluluğa aidiyet duygusu ile yaklaşıp, ayrımsız, eşit yaklaşım yapabilen, yapılan hatayı anlayıp hatadan dönebilen, belli zümrelere fikir sahiplerine iltimas geçmeden herkesi dikkate alabilen, şahsî çıkarların söz konusu olmadığı, adaletli bir idarenin vuku bulduğu bir düzen kurar.

Bu bağlam da bize gelirsek; bu ülke için adil bir hukuk düzeni kurmazsan, herkese eşit davranmazsan,bu ülke kaynaklarını bu ülke için hizmete üretime açmazsan, ayrımcılık yapıp bir zümreye hizmet edersen, halkın parasını halk için kullanmazsan, eğitim/sağlık politikalarını bilimden uzak oluşturup üreten verimli bir gençlik yetiştirmezsen, çocuğunu kadınını koruyamazsan, milliyetçilik kavramını bırakıp ümmetçiliğe önem verirsen, kısaca Ne Mutlu Türküm diyemezsen bırak Liderliği bu ülkeyi yönetemezsin.

Yaşadığımız pandemi sürecin de bile; +65 üstü yaşlılarımıza saygı diyorsan önce yaşam koşullarını saygıdeğer yapmalısın, EvdeKalTurkiye diyorsan temel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını söylemelisin… İsteğe bağlı yada zorunlu halktan para toplamak, bunları kendi istediğin gibi harcamak yönetmek olmuyor, olmaz da…
Şimdi şöyle bir…. Diye devam ediyor

Şimdi şöyle bir bakıyorum da geçmişe…

M.K.ATATÜRK’ten sonra bizi hep başkanlar yönetmiş. Ama parti başkanı ama kabine başkanı ama Cumhurbaşkanı…
Bizim hiç Liderimiz olmamış ki…

Okunma Sayısı: 618
Kategori: E.Funda KILIÇ
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Arap Hayranlığı

4000 yıldan fazla bir geçmişle, dünya tarihinde önemli bir yer alan Türkler büyük bir kültüre...

Köy Enstitüleri

Sahip olduğumuz tek yerli ve millî proje olan Köy Enstitüleri, bilindiği gibi 17 Nisan 1940...

Ulusalcılık

Siyasal Sistemimizde, aşırı sağ ve sol unsurlar varolmuşlardır. Ama toplumsal bazda nasıl, ne kadar karşılık...

Seçmiyoruz!

Arapça Siyasa kelimesinden gelen SİYASET, yönetmek, eğitmek, yetiştirmek anlamındadır. Osmanlı’da, erdemli bir toplum oluşturma çabasının...

Eğitim

Toplum yaşayışında yer almak için edinilen bilgi, beceri ve anlayışlara EĞİTİM diyoruz. Eğitim geniş anlamda,...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Can Peker dedi ki:

    Hislere tercüman bir yazı👍