Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Neden Fakiriz Acaba..! 


04 Mayıs 2019 00:02

1 Yorum

Değerli okuyucum; FAKİRLİĞİN karşılığı ZENGİNLİK. İnsanoğlu olarak fakirliği, yaşlılığı, çirkinliği kimse sevmez, üzerine kondurmak istemez. Her şeyin zenginlikle hal olunacağına yüzde yüz inanırız. Toplumda paran kadar adamsın, zenginliğin insanı konuşturduğunu, oturmasını kalkmasını, yürümesini değiştirdiğini, cakası, arabası, havası dahi göreni imrendirdiği para para para. GERÇEK BÖYLEMİ bakalım. Bu tez doğrumu.
Yüce RABBİMİZ daha canlıları yaratmadan önce rızklarını belli ölçüler dahilinde, nasibini ölünceye kadar belirlemiş ve ben RIZKINIZA kefilim demiş. Rızk nedir? Ağızdan giren, mideye ulaşan ve tahliye ettiğimizdir. Şayet ağza girmiş midede kusma neticesinde çıkmışsa bu rızk değildir. O çıkarttığınız başkaların rızkıdır böcek, sinek vs. Peki rızkımız hazırsa birse, iki değilse? Rızkımız kesildiğinde ölüm vuku buluyorsa? Rızkımız ecel gibi bizi kovalıyorsa? Bu hırs, bu tamah, bu haksız kazanç, haram helali düşülmeden çaba sarf edilen emek, zekat yok, sadaka yok yani paylaşım sıfırsa? Sonuçta da bir şekilde elde var sıfırsa? Neden üzülürüz öyle ise.
Fakirliği yenmenin en güzeli doğru yaşamaktır. Kazancın ne olursa olsun kendinden yukarıdakilere bakmayıp, kendinden aşağıdakilere bakacaksın. Sigara, kumar, içki, eğlence vs. gibi hem sağlığına, hem ekonomine hemde sinir stres yapan problem çıkaran bu gibi şeylere yaklaşmayacaksın. Kötü arkadaşlıklar edinmeyeceksin. İnsanın karakteri bozuldu mu paraya zaafı ARTAR. Bu sefer elde etmek için battıkça bataklığa sürünür. Kredi kartı kullanmayacaksın. Borç almayacaksın. Yani prensip sahibi olacaksın, kefil olmayacaksın. Evini süs eşyası ile doldurmayıp sade temiz, senin ve aile efradının ihtiyaçları vede misafir in ihtiyaçları kadar eşyaya sahip olacaksın.
Cimrilik apayrı bir şey ALLAH C.C Hu muhafaza. İktisatlı olmayı öğreneceksin. Helal paranın azlığına ve bereketine inanacaksın. ALLAH C.C Hu seni yormaz. Elinde olan teknolojiler her an her saat başı yenileniyor SEN elindeki ile yetineceksin. (İŞ SAHİPLERİ HARİÇ) aynı vazifeyi görüyorsa varsın modeli düşük olsun.
Utanmayacaksın. İnsanoğlunun istekleri bitmek tükenmez sonsuz olduğu gibi; önüne sürülen reklamlarla iştah kabartan birbirinden güzel albenisi olan envai türlü sunumlar. İnsanın başını döndüren cinsinden. Elde etmek istediğin kadar peşinden koş birkaç senede bir yenile yetişemezsi………..n. Ömür biter, istekler gördüğün şeyler bitmez.
 Zenginliğe gelince ya babadan veya dededen gelen miras yolu ile sana gelmiştir sen onun zaten nasıl kazanıldığını bilmediğin için hazıra konmuşsun. Har vurup savurursun acımazsızca. Eninde sonunda fakir olman kaçınılmaz. Diğer bir şekli fakir aileden gelirsin hırs seni zorlar. Aklını başından alır. Kul hakkıymış, helalmiş, harammış, zekatmış, sadakaymış, paylaşmak ha..! O da ne..! Ben aklımla bileğimle, ter akıtarak çok çalışmam sayesinde zengin oldum bu benim hakkım demeye başlarsın. Zenginde olsan o bir rızkından fazlasını yiyemezsin. Kazancın kimbilir kimlere nasip, kimlerin rızkı. Rahat yaşantı rızk değil karıştırma sakın. Rızk hayatta kalman için zaruri olan yiyecek içecek. Peki bu manada ALLAH C.C Hu zengin fakir ayırımı yapıyor mu? HAŞA.
SANA ÖRNEK, fakirin fakiri semt pazarına gider. Pazar toplanırken yerden atılan çürük çarık portakalını alır. Evine döner ailece yerler. Zengin gider MANAV dan portakalın irisini ve pahalısını alır akşam çoluk çocuğu ile yer. Şimdi soru; bu iki portakal arasında c vitamini farkı var mı? Her ikisi de ALLAH C.C Hu tarafından c vitaminini almış olmuyorlar mı? Bu kadar basit bir gözlem. Zengin üstüne üstelik fazla vitamin aldığı içinde bu sefer başka sorunlar çıkıyor.
Bu işin zengini fakiri yok. Helal lokma, helal kazanç, kul hakkı olmayacak. ALLAH korkusu, kuldan utanma, ister helal kazan, isterse haram iki kazançtan da sorgu sual var, toprağın altında. Bence bir insan MÜMİN sıfatı taşıyor sa……? Mesele yok. Taşımıyorsa? Mesele çok. Hem toplumsal, hem içtimai yönden kıyamete kadar ekonomi… Ekonomiye bir sürü kafa yoran tahsil yapan profesör olan. İndi çıktı dolar, avro, borsa…..vs. Matematiğin 4 işlemini bilip yalnız çıkarmayı ve bölmeyi bilmeyen…….! Allah’ında BİR HESABI VAR OLDUĞUNU UNUTAN………. Kimseler. Komşusu aç yatarken, kendi tok uyuyan……….? Bizi aldatan bizden değildir i unutan. Ölçü ve tartıda hile yapmayın diye ikaz edilen ŞUAYİP a.s. kavminin helakını unutan. Karun un halini bilmeyen kaale almayan. İslam büyüklerinin öldükten sonra ki bıraktıkları miras ortada. Dostlar sen inan ve yaşa seyreyle fanileri huzur, mutluluk, sağlık, sinir, stres, dostluk, vefa, sevgi, saygıyı vs. para için kaybeden topluma ağla ağla melekler yer gök hayvanlar şahit olsun.
Hayvanların ekonomi sorunu var mı? Yaratan karnını doyuruyor. Rızkı kesildi mi ölüyor. Kim acından ölmüş dostlar. Yeye mide şişsin, soda iç hazmet boşalt ye ye doldur boşalt. Tasavvuf ehli az ye, az uyu, az konuş prensibi ile çözmüşler toplumsal ve ferdi sorunlarını. Fakir olsa ki, zengin olsa ki NE YAZAR…………..? İkisi toprak altında yan yana. Bu dünya geldi geçti, ya öteki NE GELDİ NEDE GEÇTİ…….
4 DE 1 lere özel;

sevgi, saygı  hürmetlerimle.

Cahit YETGİN
Okunma Sayısı: 424
Kategori: Cahit YETGİN

Yazarın Diğer Yazıları

Bayram Tebriği

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER ________BAYRAM TEBRİĞİ ALLAH c.c.hu YALNIZ VE YALNIZ MÜMİN MÜMİNE...

Bu Gece Kadir Gecesi, Takdir Herkesin Kendisine Aittir

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER BU GECE KADİR GECESİ. TAKDİR HERKESİN KENDİSİNE AİTTİR. CAHİT...

Kadir Gecesi

4 DE 1 LER-DEN SEÇKİNLERE SESLENİŞLER KADİR GECESİ HK. 6666 AYETİN İÇİNDE KADİR GECESİ BİLDİRİLMİŞTİR....

Birlik ve Beraberlik Olunur mu..?

Atalarımız demiş ki; birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Gibi...

Yönetmen ve Mühür

Mühür klasik manada, kabartılarak yazılan mürekkebe basılıp her hangi bir evrakta veya eritilen bir çeşit...

Yazıya Yapılan Yorumlar

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.