Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Neden Çapan’a Saldırı, Zaman Gazetesi’nden Yapıldı?


16 Ekim 2008 00:28

Yorum Yapılmamış

Ali TARAKÇI

GEÇERÇE

Neden Zaman Gazetesi Dr. Çapan’la ilgili yıllarca önce gündeme gelmiş, yargılandığı davada ifade vermiş olan, yeminli Çapan düşmanlarına sayfalarını açıyor? Neden, bu kişiler böyle bir dönemde yeniden aynı iddiaları gündeme getirme gereği hissediyorlar? Bu kapanmamış geçmiş hesabın, hala devamı mı?

Bu kişilere sormak istiyorum.

Bir, siz istihbarattan mısınız?

‘Dr. Gürbüz Çapan, yurt dışından döndüğünde, tutuklanmayacaktı.   Garanti veren kişide Veli Küçük’ diyorsunuz. Bunu diyebilmeniz için, telefonları dinleyen bir ekiple yan yana olmanız yada aynı tayfanın içinde olmanız gerekiyor mu?

İki, siz operasyon yapıldığından Çapan ekibinin içersinde miydiniz?
Söyledikleriniz doğru ise, Çapan’ın çok yakınında olmanız gerekmiyor mu? Yani sır arkadaşı ve karar merciinde miydiniz? Ki, bunun mümkün olmadığını sizde bende çok iyi biliyorum. Çünkü o dönemde çekilen operasyonun en önemli saç ayağını sizin getirdiğiniz iddialar oluşturuyordu. Bu şu demek. Yanında olmanız ve ekibin içinde olmanız mümkün değildi.Yada Ergenekon çetesi ile direk ilişkiniz mi vardı?

Üç, Dr. Çapan’ın Cumhuriyet hisselerinin yüzde 10 olduğunu söylüyorlar ve yazıyorlar. Bu hisseler, Cumhuriyet Gazetesi’nden satın alınırken yanında mıydınız?

Bu iddia bile başlı başına tüm söylenenleri geçersiz kalıyor. Çünkü, Dr. Çapan’ın hisselerinin ne kadar olduğunu bugün Cumhuriyetin en büyük hisselerine sahip olan Turgay Ciner ve Mehmet Emin Karamehmet çok iyi biliyor. İkisinin hissesi yüzde 60’dır.

Dört, Dr. Gürbüz Çapan Ergenekon Terör Örgütü üyesi olmaktan tutuklandı. İddia ise Cumhuriyetin hisselerini satmak için neden Veli Küçük ekibiyle pazarlık yaptın?

Soruya şu soruyla yanıt vermek gerekiyor. Madem karşılık alınmadan pazarlık yapıldı, madem Çapan ailesi Veli Küçük’ün koruması altındaydı, o zaman neden hisseler Ergenekon çetesine verilmedi? Verilmemesi ve bugün hisselerin kimde olduğu açık beyan ortada dururken bu soruların anlamı nedir?

Benim bugün iki şirketim var. Bu iki şirketimle ilgili bu ülkenin topraklarında yaşayan herkesle pazarlık yapabilirim. İster parasız, isterse bedel karşılığında verebilirim. Kimi neden ilgilendirir? Bu bir suç olabilir mi? Bununla ilgili insanlar tutuklanabilir mi?

Beş, Dr. Çapan yerel seçimler yaklaşırken, Esenyurt’ta aday olmamasını sağlamak için tutuklanmışken, bugün ona karşı olan cenahın en önemli yayın organlarından birinin ona saldırmak için, yeminli düşmanlarına sayfalarının açması ne anlama gelmektedir?

Bu ilişkiyi kim sağlamıştır? Ve neden? Çapan’ın Esenyurt’ta aday olmaması kimin işine yarar? Kimler Dr. Çapan’ın tekrar aday olmasından ve kazanmasından korkmaktadır ki, çok geniş bir zımmi mutabakat yapılmaktadır.  Dr. Çapan tutuklu kaldıkça kimler mutludur? Bu soruya vereceğiniz yanıt geniş zımmi mutabakatında büyüklüğünü göstermektedir. Hemde laik cumhuriyetin düşmanı diye AK Parti’ye saldıran ve yazanlar, konuşanlar, (Bertan Zülaloğlu ile yaptığım konuşmalardan bunu çok iyi biliyorum) Dr. Çapan’dan korkanlar cenahında neden yan yana gelebilmektedirler?

Altı, son olarak gündeme getireceğim iddia şudur. Dr. Çapan’ın emniyetten 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne götürüldüğü gün, mahkemeye hangi belediye başkanının danışmanı gazeteci iki kişiyle beraber geldi? Neden?

Bu gazeteci, kapatılan bir siyasi partinin genel başkan yardımcısı ve televizyon yorumcusu kimdir? Bu şahıs, bölgemizden hangi belediye başkanının danışmadır? Ne kadar süredir ve ne kadar maaş almaktadır? Hangi konularda belediye başkanına danışmanlık yapmaktadır? Ve neden o gün mahkemeye geldi? Yanıtları olanlar lütfen bizi arasın.

Büyük senaryo nasılda beraber yazılıyor?

Esenyurt, yerel seçimlerin en önemli merkezlerinden biri olacak. Bunu bugünden görmek gerekmektedir. Şuanda yapılan tüm tartışmalar ve karşılıklı operasyonlar, manipuleler altı ay sonra yapılacak seçimlerde iktidarı kaybetmemek içindir biline.

Yedinci soru şu: Şayet Dr. Gürbüz Çapan ismi olmasıydı bugün, Türkiye’de bulunan binlerce ilçe içersinde, (eskiden belde içersinde) Esenyurt tanınır mıydı? Esenyurt olmasaydı Dr. Çapan’ı kim tanırdı? Esenyurt denince akla Dr. Çapan, Dr. Çapan denince neden akla Esenyurt gelmektedir?

Bu sorulara yanıt verilmeden, 2001 yılında ve 2008 yılında yapılan operasyonlar anlaşılamaz? Ve en önemlisi 2001 yılında Dr. Çapan’a yapılan saldırının bir Ergenekon saldırısı olduğunu anlamamak için sadece aptal olmaya gerek vardır. Türkiye’nin siyasi yapısından bihaber olmak gerekmektedir. O gün yeniden kurulan SHP’nin başına Erdal İnönü’yü kim getirmek istiyordu? O gün SHP’nin başına Erdal İnönü gelseydi, Dr. Çapan’a operasyon çekilmesiydi bugün CHP olur muydu? Ve neden aynı anda hem Erdal İnönü’ye, hem Çapan’a operasyon çekildi. Ve kimler çekti?

Geçmiş bilinmeden bugün anlaşılamaz. Yarını anlamak içinde bugünü okumak gerekir. Kısacası dün, bugün ve gelecek ilişkisi ancak diyalektik bir yöntemle okunmadan olaylar anlaşılamaz. Daha çok oyun oynanacak, daha çok manipule yapılacak ve en önemlisi “karamanın koyunu sonra çıkar oyunu” atasözünü boşuna söylenmediğini bilmenizi isterim.

Son söz: Sadece birazcık zamana ihtiyaç var. Beklenilecek ve görülecektir, sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.

Okunma Sayısı: 106
Kategori: Ali TARAKÇI

Yazarın Diğer Yazıları

Şimdi Ayrılık Vakti… Yeni Bir Başlangıca Merhaba Diyebilmek İçin…

Her veda yeni bir başlangıçtır… Her veda biraz da zamansızdır… Her veda zamansız gibi olsa...

“Dünyanın en Devrimci ülkelerinden Birisi Olan Türkiye” En Devrimci Evladını mı Yedi?

Türkiye’de yapılanlara devrim ve bu devrimin liderinin de Erdoğan olduğunu söyleyen Berat Albayrak’ı bizzat devrimin...

Devletten Birazcık Akıl ve İzan Beklemek Nafile Bir Çaba mı?

Devletten birazcık akıl ve izan beklemek nafile bir çaba mı?’ Yüzsüz oyunu İtalya’yı anlatıyor, devletimiz...

Erdoğan Giderse Ne Olur?

Erdoğan giderse Türkiye Suriye’den çekilir. Erdoğan giderse FETÖ yeniden devlet olur. Erdoğan giderse APO affedilir,...

HDP’ye Kobani Operasyonları; Geçmişle ‘Hesaplaşma’ Vakti!

Neden böylesine bir dönemde HDP eski ve yeni yöneticilerine operasyon yapıldı? Kobani olayları nedeniyle yapılan...