Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kürtlerle Değil Batı İle 200 Yıldır Savaşıyoruz


18 Ekim 2019 00:03

1 Yorum

Amerikan emperyalizminin Orta Doğu oyununu bozduk diye, Trump, birçok suçlamasının arasında, bir ifade kullandı. Güya biz Kürtlerle 200 yıldır savaşıyormuşuz!

Amerikan liderinin tarih bilgisine sahip olması beklenemez. Çünkü onlara tarih bilgisi ağır gelir. Onlar ekonomik yağmanın nasıl yapılacağı konusunda eğitilmişlerdir. Liderlik misyonları kar üzerine inşa edilmiştir. Oysa, insanlık sosyal siyasal tarihsel bir bütündür.

Sadece mega zenginlerin çıkarları açısında sürdürülebilecek bir dünya geride kalmıştır. İnsanlık değişmekte ve bu düzene karşı durmaktadır. Sessiz ve derinden gelen ses buna işaret etmektedir.

Lakin yarım yamalak tarih bilgisine sahip bir danışmanı, ona bunlar, Kürtlerle 200 yıldır savaşıyor demiştir! Trump da bu cümleyi tekrarlayıp duruyor.

Trump’ın, Amerika’nın çıkarlarını savunmanın, aynı zamanda, emperyalizmin çıkarlarını savunmak olduğu bilincinde olduğunu sanmıyorum.  Trump’ın tek amacı; kendi çok uluslu şirketlerinin bölge çıkarlarını düşünmektir.

Elbette liderlik için tarih bilgisinin gerektiğini biliyordur. Lakin içselleştirmiş olsaydı, konuşmaları daha bir derinlikli olurdu. Çıkarları diplomatik maske altında sürdürebilirdi. Kandırma gücü daha yüksek olabilirdi.

Atlantik ve Avrupa’nın topyekûn üzerimize saldırmasının asıl nedeni; ABD ve Batı emperyalizminin dünya egemenliğini büyük ölçüde kaybetmesindendir.

Atlantik ve Batı emperyalizminin bölge egemenliğini kaybetmesi endişesi; Suriye olayında, tarihsel bir depresyona sebebiyet verdi. Bölgeyi kaybedersek her şeyimizi kaybederiz endişesi, Batıya hâkim oldu.

Güçsüzlüklerini hissetmeleri onları patolojik bir konuma sürükledi. Topyekûn saldırıya geçmeleri; son kale olarak kurmak istedikleri, Kürdistan Projesinin çıkmaza girmesi, onlar için son kaleyi de kaybetme duygusu içine itti.

Biz, gerçekten, Batı emperyalizmi ile 200 yıldır bir savaş içindeyiz. Bilseler ki emperyalizme karşı verdiğimiz Kurtuluş ve Kuruluş savaşını Kürt Halkı ile beraber verdik. Gitsinler Kurtuluş savaşı şehitlerinin mezarlarına baksınlar. Kimlerin isimlerini görecekler.

Batının ve ABD’nin içine düştüğü, Asya’ya karşı “kaybetmişlik duygusu” en yakın hedef olarak Türkiye’yi gözlerine kestirmelerine sebebiyet veriyor.

Türkiye ile savaşmayı göze almayan Trump, ekonomik olarak mahvederim diye tehditler savurmaktadır.

Çok akıllı olmalıyız. Emperyalizme kaşı savaşın çok sabırla ve itina ile sürdürülmesi gereğini bilmeliyiz. Emperyalizmin elinde kalan son barutunu üzerimize boşaltmasına fırsat verecek eylemlerden kaçınmalıyız.

Emperyalizm ile savaşta iç cephenin bir bütün olacağı esasından hareket etmeliyiz.

Okunma Sayısı: 194

Yazarın Diğer Yazıları

Tefecilik Kanunları Borç ve Kaydi Paranın İflası

Tefeciliğin kanunu mu olur demeyin, finans kapital kanunlarının hepsi tefeciliğin yasal hale getirilmiş şeklidir. ABD, dolar basımını,...

Liberal Çöküş

Kapitalist üretim tarzının, “yaratıcı yıkım” modellerinin sonuncusu olarak taktim edilen, post- modernizm ya da liberalizm (finans...

Sermaye, Finans Sermayesi Tarafına Göç Ediyor

Ortalama aydınımız sermaye ile finans sermayesi arasında bir fark gözetmez. Eğer aydın, sağ ve sermayeden...

Türkiye Yeni Bir Türbülansa Girdi

Suriye’de sekiz şehidimize, Allahtan rahmet ve şehitlerimizin yakınlarına sabırlar dileyerek yazıma başlamak isterim. Suriye ile...

Borçların Serbest Dolaşımı

Küreselleşme saldırısı sermayenin serbest dolaşımı ile başlatılmıştı. Ticaretin çoğalmasını küreselleşme diye anlatmışlardı. Küreselleşmenin, kuralsızlaşma olduğunu anlayabilmek için...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hamdi ORUÇ dedi ki:

    Amerikan emperyalizminin Orta Doğu oyununu bozduk diye, Trump, birçok suçlamasının arasında, bir ifade kullandı. Güya biz Kürtlerle 200 yıldır savaşıyormuşuz!

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı