Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kendini Yalnızca Kendinde Yok Et

YEREL SES
Hanifi ÇELİK

14 Ekim 2020 00:01

1 Yorum

‘Kendini Yalnızca Kendinde Yok Et’
Sinema film festivalleri başladı COVID-19 salgını gibi nedenlerden dolayı seçilen filimler tartışma konusu oluyor. Uluslararası boyuttaki Antalya Altın Portakal film Festivali’ne sanki yeniden gölge mi düştü.

Türkiye sınaması büyük atılımlar yapabilecek konumda ama ekonomik nedenlerden dolayı, ya çekilemeyen ya da istenildiği gibi çekilemeyen filmlerde var. Birde salgın hastalık, siyasi manevralar derken bir adım ileri 2 adım geri ‘motor’.
Siyasetçilerin Temayül Yoklama yöntemiyle aday belirleme yöntemi film sektöründede mi yapılıyor.
Genellikle Muhafazakâr siyasi partilerde bazende merkez sol partilerde aday belirleme ile bir yöntem var, bu yöntem adayınızı belirleye bilirsiniz deyip kendi adayını belirleme yöntemi. Nasıl mı oluyor parti seçim bölgesindeki partililerine diyor ki (Örneğin) “Partimizin Belediye Başkan adayı siz BELİRLEYECEKSİNİZ, sandık koyacağız siz kimi istiyorsanız onu yazın ilk 3 e girenler arasından biz isteğimizi BELİRLEYECEĞİZ” bazen sandık açılıp sayılır bazende gizli açılır ne hikmetse.
Partiye yön vermek konusunda mühürü elinde tutanların adamı ilk 3 giremediyse bir şekilde girer. Sonrası belli o kişi partilerinin adayı olarak seçimlere katılır.


Antalya film festivalinin ödül alacakları da sanki temayül yoklaması sistemi ile yapmışlar. İddialara göre Filmde yarışacak filmler uluslararası normlarda önceden şekillenmesine rağmen birileri yahu şu film yarışamayacak ama festivalin ilk gösterim filmi mi olsun ilişkiler ve saire devreye girer ve tamam oldu. Sızma işlemi ise başarılı. Sonra bu ‘film var ya bu film bence kapanışda gösterilen film olsun festival için hani iyi olur’ ‘tamamm olsun olsun.’ Siyaset gibi plan iyi gitti vurucu hamlede geldi; film yarışmaya da katıldı ve sonrası tahmin edildiği gibi gelsin bizim yönetmenimizin filmineee ödüller.

Asıl festival bence Engelsiz Filmler Festivali bakın “Kendini Yalnızca Kendinde Yok Et” filminin yönetmeni Nihan Belgin ile yapılan söyleşide “Filmimin Konusu İnsanın Kendi Kişiliğini Özgürce İfade Edememesine Dayalı” olmalı diyor.
Yönetmenim sağol varol ne güzel özetlemişsin bu günün seçimlerini ‘İnsanın Kendi Kişiliğini Özgürce İfade Edememesine’ Ne diyelim daha demokratik seçimlere.


Hanifi ÇELİK

Okunma Sayısı: 1.516
Kategori: Hanifi ÇELİK

Yazarın Diğer Yazıları

Küçükçekmece Gölü’nde Oyun mu Sahneleniyor?

Küçükçekmece Gölü ile ilgili yıllarca haberlerimi kamuoyunla paylaştım; makaleler yazdım, Gazete ve TV programları yaptım....

Kanal İstanbul Üzerideki Köprüler Paralı mı Olacak?

Kanal İstanbul yapılınca Karadeniz’den başlayıp Küçükçekmece’ye kadar bir su sınırı olacak. İstanbul – Trakya geçişleri...

“Basın Hürdür Sansür Edilemez”

Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle her yıl 24 Temmuz günü gazeteciler ve basın bayramı olarak...

Küçükçekmece Spor Kulüpleri İçin Bir Fırsat mı?

Küçükçekmece Spor Kulübü çıtayı yükselmesi için büyük fırsat, çünkü Küçükçekmece spor kulüplerinin yakından tanıdığı güçlü...

Ardahan’ın Rus İşgalinden Kurtuluşunun Yıldönümünü Kutluyoruz

23 Şubat 1921 yılından Rus’ların geri çekilmesiyle bağımsızlığını ilan eden Ardahanlıların sevinçleri fazla sürmez. Çünkü...