Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İstanbul’a Metrobüs: ‘Kaş Yaparken Göz Çıkarmak…!’


31 Ekim 2008 01:03

2 Yorum

Başkan’ım ve Meslekdaşım Dr. Kadir Topbaş’ı çok sevdiğim için onu üzebilecek yazılar yazarken çok zorlanıyorum. Ancak, Hocalık var ya, bir türlü kendimi tutamıyorum.

 monorail.jpgIstanbul’un kahreden ulaşımına çözüm olarak Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği Avcılar-Zincirlikuyu ‘Metrobüs’ Projesi yerine yolları daraltmayan, emniyet şeritlerini iptal etmeyen, direkler üzerinde giden ‘Monoray’ Projesi nin daha doğru olacağını daha önce yazıp çizmiştim. Sonrasında Metrobüs’ ün Boğaz Köprüsü üzerinden Söğütlüçeşme’ye kadar gideceğini duydum. Nitekim, bu güzergahta çalışmalar başladı, her taraf kazıldı, delik deşik oldu, Köprü yolunun baharda papatyalarla beyaza bürünen o güzelim yeşil yamaçları da bu arada gitti, gidiyor.

Başkan’ım bu Metrobüs’ü Boğaz Köprüsü üzerinden nasıl ve ne pahasına geçirecek merak ediyorum doğrusu. Monoray yapsaydı bu işi de kolay olurdu.

kuala-lumpur-monorail1.jpgAncak, benim burada değinmek istediğim Metrobüs geldikten sonra iyiden iyiye tıkanan Zincirlikuyu-Avcılar güzergahı, diğer bir deyişle Kentin omurilik yolu. Ancak,  cevabın hazır olduğuna da tahmin ediyorum: ‘Biz toplu taşımı teşvik ediyoruz, özel otoların trafiğe çıkmasını mümkün mertebe kırmak istiyoruz, onun için akışkanlığın azalması esasında bizim hedefimiz. Tıkansınlar, beklesinler, biraz acı çeksinler ki, özel araçlarını bırakıp toplu taşım araçlarına, Metrobüs’e binsinler’

monoraildsd1.jpgDoğru, doğru da eğer Kadir Başkan’ım son iki yıldır aynı güzergahta kavşak projelerine devasa bir servet harcamamış olsaydı, O’nu cesaretinden dolayı gönülden alkışlardım. Ancak, bir taraftan özel otoların akışkanlığını artırmak için yeni kavşaklara inanılmaz kaynaklar harca; diğer taraftan Metrobüs’ün yol ve emniyet şeritlerini iç etmesi nedeniyle nedeni ile arterin akışkanlığının azalması bizi üzmez, zaten amacımız özel otoları trafikten azaltmak deyiver.

Bu bir ikilem, bir çelişki. Damarı daralan kalp hastasına bir taraftan by-pass ameliyatı yapıp diğer taraftan bol sigara içirip yağlı yedirmek gibi bir şey.

Bir tarafta bir yanlışlık var galiba….!

Okunma Sayısı: 934

Yazarın Diğer Yazıları

Orhan Kural Hocamın Hatırasına…

‘Kedi ve köpekleri doğrayan cani bir güruh, ve bu katliamı engellemekten aciz bir iktidar…!’ Dün...

Türkiye’nin Deprem ile Sınavı

Türkiye’nin Deprem ile Sınavı: ‘Kentsel Dönüşüm Yasası Çöptür…!’ Tümüyle deprem riskli Ülkemizin yapılarının yarısından fazlası...

‘Betonarme Tabutlar’ Deprem ile Trajikomik Sınavımız..!

‘Depremsel yıkımın tetikçisi cehalet ve ahlaksızlık, panzehiri ise gelişmişlik ve dürüstlüktür.’ ‘Toplumların ulaştıkları medeniyet seviyesi...

‘Deprem, Sel, Salgın gibi Afetler ‘Ekokent’e Tesirsiz..!’

‘Deprem, Sel, Salgın gibi Afetler ‘Ekokent’e Tesirsiz….!’ Teknolojik ilerleme ve büyükşehirlerde plansız yoğunlaşma doğa-insan dengesinin...

Vefa Galip Geldi

ÜLKÜCÜ OZAN ARİF’E SAMSUNDA YAPILACAK ANIT MEZAR YAPILIYOR. MİMAR AHMET VEFİK ALP TASARLADI… Ana kitlesi...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Nuri BALTACI dedi ki:

    Valla hocam fikrinize katılmamak mümkün değil. Gördüğüm kadarıyla aynı çözümleri düşünmekteyiz. Ancak biz millet olarak yap-boz işleri çok severiz. Ben bu Metrobüs olayına en çok on yıl ömür biçtim. Bunu günü kurtarmanın geçici ve basit bir yolu olarak görüyorum. Milletimiz zengindir hocam bu metrobüs olayı bu gün için (ne yazık ki) milletime yetmekte ve prim yapmaktadır. Uzun vadeli düşünen ve uzun vadeli çözüm üreten beyinler sayesinde bu yap-boz işlerden bir gün kurtulmayı ümit ederim. Saygılar sunarım.