Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İran Kaybedecek


04 Şubat 2020 00:02

1 Yorum

“Nasıl yaşarsan öyle ölürsün…”, “Ne istersen o olursun…” Kasım Süleymani’nin bir suikastla öldürülmesi uzun süreçte İran’a kaybettirirken, ABD’nin bölgede daha güçlü olmasına neden olacaktır.

İran derin devletinin en güçlü adamı, Ortadoğu Valisi, 7 ülkedeki paramiliter gücünün başındaki adam ABD’nin bir suikastı ile öldürüldü.

Ve toprağa defnedilmeden cenaze tören(ler)inde 75’in üzerinde insan öldü, yüzlerce insan yaralandı.

Öldürdükten sonra bile öldürmeye devam ederken, ‘Coğrafya bir kaderdir’ denilir ya, kader tecelli etti.

***

İran, ABD’nin suiskastı sonuncunda öldürülen Kasım Süleymani sayesinde, toplumu yeniden bütünleştirdi.

Kısacası hem ABD’de Trump, seçimler öncesinde çok güçlü bir prestij kazandı, hem de İran’da devletin sahipleri çok güçlü bir konum elde etti.

İran’da iktidar yeniden muhafazakarların güçlendiği bir döneme girdi.

Aynı zamanda da öyle ya da böyle İran’ın bölgede güç kaybedeceği bir dönemin başlangıcı oldu.

İran karşıtı tüm ülkeler, gerçekleştirilen suikast sonucunda ABD’ye şükran duyuyorlardır.

İran’ın, ülke dışındaki paramiliter yapının başındaki Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle, İran’ın yıkmak istediği rejimlerin başında bulunanlar ABD’ye daha da bağımlı bir duruma dönüşürken ve daha çok maddi bedel ödemeye hazırlanmaktadırlar.

Süleymani cinayeti, Amerika’nın bölgesel gücünü de daha çok artıracak bir gelişmeye dönüştür.

***

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin, ABD’nin askerlerinin Irak’taki üslerden nasıl çekileceğini belirlemesi için bir delegasyon göndermesini talep etmesinin ardından Washington, ülkedeki askerlerini çekmeyeceklerini belirten bir açıklama yayımladı.

Buda şunu gösteriyor: Irak yönetimi ne derse desin oradaki asıl iktidar ABD. Ve doğal olarak da İran.

Her ikisi de birbirine muhtaç.

ABD, İran sayesinde, korumaya aldığı ülkelerden rüşvet almaya, İran yönetimi de ABD sayesinde iktidarını korumaya devam ediyor.

Ancak İran’ın devrim ihraç etmeye devam etme girişimleri sürdükçe; ülke içinde ekonomik krizin derinleşmesine neden olurken, aynı zamanda da bölgesel tüm aktörlerin dini rejimin tasfiye olması için ellerindeki tüm olanakları daha çok devreye sokacaklarını da gösteriyor.

***

Ayrıca, İran’ın Ukrayna uçağını vurması önümüzdeki günlerde İran’a çok büyük bedel ödettirecektir.

Ve İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü, İran Devrim Muhafızları ise, “Uçak cruise füzesi sanıldığı için vuruldu” açıklamasıyla vurulma olayını üstlenmesi ABD’yi bölgede güçlendirirken, İran konusunda yaptırımlarının daha da artırılmasını sağlayacaktır.

Ve İran yöneticilerin uluslararası bir mahkemede yargılanmasına da neden olacak bir gelişmedir.

Kısacası, Kasım Süleymani suikastı ABD’nin sadece İran’a gözdağı değil aynı zamanda tüm bölge ülkelerine de bir gözdağıdır.

Son söz: Ve suikast, Türkiye için daha güçlü bir şekilde ABD ile bozulan ilişkelerin daha güçlü bir şekilde düzelmesine, Libya konusunda da elini güçlendireceği yeni bir dönemin de belirleyicisi olacağı bir gelişmeye dönüşmüştür.

Bu yazı aawsat.com sitesinden alınmıştır.

Okunma Sayısı: 98
Kategori: Ali TARAKÇI

Yazarın Diğer Yazıları

Böyle Dönemde Siyaset Yapılır (mı?)

Diyorlar ki, savaş koşullarında, çocuklarımızı yitirdiğimiz dönemde siyaset yapılmaz. Yapılır beyler yapılır. Hemde böyle bir...

Hedef PM ve Kılıçdaroğlu Sonrası…

Tartışmasız Kılıçdaroğlu seçilir mi? Buna rağmen neden karşısına aday çıkabilir? Çünkü… Mart ayının sonunda yapılacak...

Rusya, Türkiye’yi Suriye’de Adım Adım Tuzağa Çekti

Erdoğan, Putin’le yaptığı telefon görüşmesi sonrasında, Rusya Politbürosu ve Güvenlik Konseyi’nin acil toplandı. Kamuoyuna bir...

Gezi Davası’nda Bişeyler Oldu, Ama ne?

Gezi Davası’nda süpriz karar… Ceza beklenirken, mahkeme heyetinin beraat kararı şaşkınlık yarattı. Gezi davası bir...

Halk Tv’yi İnce ve Işıklar’a Yakın iş Adamları Almış!

Havuz medyasının muhalefetteki benzeri, Halk Tv satılmış! Satıldığı yönünde iddialar gündeme gelince şunu düşündüm; Halk...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Hamdi ORUÇ dedi ki:

    Son söz: Ve suikast, Türkiye için daha güçlü bir şekilde ABD ile bozulan ilişkelerin daha güçlü bir şekilde düzelmesine, Libya konusunda da elini güçlendireceği yeni bir dönemin de belirleyicisi olacağı bir gelişmeye dönüşmüştür.

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı