Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yeni Yılın İlk Yazısı: Ilgaz


01 Ocak 2020 00:04

1 Yorum

Ilgaz Anadolu’nun
Sen yüce bir dağısın
Baharda yer yüzünde
O cennetin bağısın

Sanırım bu şiiri duymayanınız yoktur. Ben, bu şiiri ilkokul yıllarında duymuştum. Küçük yaşımda bile şiir içimi ısıtmış ve bana çok anlamlı ve ahenkli gelmişti.

Bazı kelimeler var, işitilince insana huzur ve mutluluk veriyor. Bize, çağrışım dünyasının kapılarını sonuna kadar açıyor bu tür kelimeler. Ilgın ılgın, dulda, hoyrat, harman, eyvan gibi kelimeler bunlara örnek olbilir. “Ilgaz” kelimesi de bunlardan biri! Sanki “Ilgaz” kelimesinde bir büyü var. İşitilince kulağa çok hoş geliyor. Bilmem, bu kelime neden bu kadar sevimli! Havasından mı, suyundan mı, dağından mı, şehrinden mi? Bence hepsinin de katkısı var bu güzellikte.
Bakın Ilgazlı şair ağabeyimiz Halil Gökkaya ne diyor:

Belli olmaz yazın,
Çekilmez kışın,
Sabahın hep ayaz,
Akşamın ayaz.
Neden hep mağrur, hep
Dumanlı başın?
Her halinle seni
Severim Ilgaz…

Şehriyle, dağıyla, taşıyla her haliyle sevimli bir kelime Ilgaz. Ilgaz şehir olarak da küçük bir Anadolu kasabası. Orta Anadolu ilimiz Çankırı’ya bağlı bir ilçedir Ilgaz. Henüz gidip görmek bana nasip olmadı ama kısmetse ilerde o da olacaktır.

Ilgaz sadece şehirden mi ibaret? Tabii ki de hayır! Batı Karadeniz bölgemizin en yüksek dağının adıdır aynı zamanda Ilgaz. Dağın zirvesi 2587 metre ile Büyükhacat tepesidir. Ilgaz Dağları Çankırı ve Kastamonu şehirlerimizin sınırlarında yer almaktadır. Dağda kış turizmi için konaklama tesisleri ve kayak sporu için pist de mevcuttur. Başkentimiz Ankara’ya en yakın kayak merkezinin Ilgaz Dağı’nda olması da ayrıca önemlidir. Başkentin yoğun çalışma temposundan, kalabalığından, stresinden bir an olsun uzaklaşmak isteyenlere kış mevsiminde kucak açmaktadır Ilgaz Dağı.
Ilgaz için kimler neler söylememiş ki? Bakınız bir başka Çankırılı şairimiz Zeki Ömer Defne ne diyor:

Yıldızlar çamlara değer de geçer,
Gün burdan başını eğer de geçer.
Sular dizlerini döver de geçer.
Bir Ilgaz, er Ilgaz, yar Ilgaz!..

Muhtemeldir ki; Ilgaz şimdi beyaz örtüsünü üzerine aldı. Zirvelerine ve yamaçlarına beyaz ağır ağır yağmaya devam etmektedir. Karaçam, kızılçam, köknar ağaçlarınla kışı ne de güzel karşılarsın sen Ilgaz! Doruklarında şimdi kimbilir hangi hayvanlar yaşar, hangi kuşlar uçar?
Evet, biz kelimelerle bu şirin Orta Anadolu ilçemizi ve dağını bu kadar anlatabildik. Yolu Ankara’dan ya da başka bir şehirden İstanbul’a düşenler vakitleri varsa Ankara-İstanbul yolundan birkaç kilometre içeri girerek şiirlere konu olmuş bu şiirin ilçemizi ve dağını görebilir. Ne de olsa güzellikleri yerinde görmek gibisi yoktur! Nasipse en kısa sürede ben de öyle yapmayı düşünüyorum. Bu şirin ilçemizi görüp, havasını alıp, suyundan içmek gerek!
Yazımıza yine bir Ilgazlı şairimiz Halil Gökkaya şiiri ile son verelim:

Celil’e yeşilin bir farkısın sen,
Buz gibi suların bir çarkısın sen,
Ne güzel, ne hoyrat bir şarkısın sen,
Sanma ki dilimden düşersin Ilgaz!

İnşallah yeni yılımız güzel kelimelerin dilimizden düşmediği bir yıl olur. Umarım daima duymak istediginiz kelimeler kulaklarınıza gelir. Arzuladığınız ve ulaşmak istediğiniz hedeflerinize 2020 senesinde bir bir ulaşabilmeniz dileklerimle… Yeni yılınız kutlu olsun.

Okunma Sayısı: 346
Kategori: Ahmet DURAN

Yazarın Diğer Yazıları

Otuz İki Kısım Tekmili Birden Sümer Ezgü

1. 1 Eylül 1960 tarihinde Burdur’da dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Şadiye, babasının adı Ahmet’tir. Babası...

Bir Şiirin Peşinde

Halk şairimiz Dursun Ali Akinet, 1970 ya da 1980’lı yıllarda Milliyet gazetesinde Hasan Pulur’un Olaylar...

Limonlu Yazı

Durup dururken bu limon yazısı da nerden çıktı? Ağzımız sulandı, demeyin! Oldum olası limonu şekli,...

Bizimkiler

Merhbalar Kıymetli Dostlar, Uzun zamandır köşemde yazı yazamadım. Bundan sonra imkânlar ölçüsünde yazmayı biraz sıklaştırmak...

Otuz İki Kısım Tekmili Birden: Dursun Ali Akınet

1. Uzun boylu, normal kiloludur. Halil İbrahim şiirinde yazdığı gibi saçları kıvırcıktır ancak saçlarının ucuna...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Mustafa HAYIRLI dedi ki:

    Ilgaz deyince. aklıma gelenler;

    1)”Sen, Anadolu’nun yüce bir dağısın.” diye başlayan o muhteşem sözler,

    2)Türkiye’de pop müziğinin öncü gruplarından biri olan Mogollar’ın, 1970’li yıllarda “Ilgaz” adlı melodileri ile Fransa’da aldıkları ödül.